2013 Yin Su-Yılan Senesi

Home » Takvimin Getirdikleri » 2013 Yin Su-Yılan Senesi

2013 yu0131lanÇin Takvimine gore 2013, 4 Şubat’ta Başlıyor…

Çiftçi takvimi, ya da diğer adıyla Hsia takvimi olarak anılan Çin takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda güçlü bir öngörü sistemidir. “Kaderin Dört Sütunu” diye bilinen meşhur Çin metafizik yönteminde kişinin kaderi ve geleceği, doğum gününün Çin takvimi formatına dönüştürülmesi ile okunur.

Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) beş element ile temsil edilmesidir. Evrende, herşey beş temel elementten oluşur: metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Elementler arasındaki ilişkiler kişinin yaşamında karşılaşacağı şansı da belirler. Bu bilgiler doğrultusunda kişiler iyi şanslarını arttırabilir, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebilirler.

 

60 YIL ÖNCE…

Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır.60 yıl önce 1953’de yine aynı su yılan yılını yaşamıştık.O yıl Kore savaşı bitmişti.Kraliçe Elizabeth 2 tahta geçti.Stalin bir kalp krizi sonucu öldü.Büyük bir savaş olmadı ama Amerika ve Rusya arasında gerginlikler devam etti.Her biri kendi nükleer silahlarını arttırma derdindeydi.Yin su huzurlu gibi görünüyordu ama altında gerginlikler yatıyordu.

1953 birçok yeni fikire de sahne oldu.Playboy dergisinin ilk sayısı çıktı.İlk James Bond romanı – Casino Royal basıldı.Walt Disney’in Peter Pan filmi gösterime girdi.Tüm bu yenilikler yin su enerjisi idi. Seksi, romantik ve gizemli…Amerika’da ilk renkli televizyon Aralık ayında satılmaya başlandı.Akademi ödülleri ilk kez televizyonda yayınlandı.Bu eğlence dünyasında bir çığır açtı.Bilim alanında ilk kez DNA yapısı keşfedildi.

YILAN YILI NELER GETİREBİLIİR…

2013 Yılan yılı Çin takviminde iki element tarafından sembolize edilir.Ateş ve üzerinde su elementi. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre su ateşi yok eder.Bu şekilde birbiri ile çatışan elementler olduğunda o senenin çok da huzurlu geçmeyeceğini öngörebiliriz.Uluslararası çatışmalar, çekişmeler bu sene de yakamızı bırakmayacak.Yılan, Batı takviminde Mayıs ayına denk gelir.Mayıs ateşin yükselmekte olduğu, zirveye yaklaştığı zamandır.Ateşin yükselmesi değişimlere, devrimlere, ayaklanmalara, baş kaldırmalara yol açar.Bundan önceki yılan yıllarında neler olmuştu?1941’de Pearl Harbor saldırısı oldu. 1989’da Berlin duvarı yıkıldı, Sovyetler Birliği dağıldı,4 Haziran 1989’da Tiannamen Meydanı olayı oldu.2001’de New York’ta 911 terörist saldırısına tanık olduk.

Yılan burcu kuvvetli bir ateş elementi olmakla kalmıyor, aynı zamanda sonbahar mevsiminin elementi yang metalin de tohumlarını taşıyor.Yang metal silah demek. Bu nedenle 2013’te ciddi çatışmalar, devrimler ve anlaşmazlıklar olabilir.Herşeye rağmen yılan burcunun üzerindeki su elementi yin bir element, yani yumuşak ve alçakgönüllü. Bu nedenle 2013’te vuku bulacak çatışmalar geçmiş yılan yıllarına göre daha ılımlı olabilir.

Bu seneki yin su elementi küçük bir su damlasına benzer.Gök hanelerinin içinde en yin olan elementtir.Yumuşak, alçakgönüllü, toleranslı, sabırlı, rahat, esnek ve uyumludur.Başka bir yüzü ise kurnaz, gizemli, aldatıcıdır. Su her yere nüfuz eder.Bu enerji olumlu yönde kullanılırsa akıllı, yenilikçi fikirler, reformlar getirebilir.Tam tersi olduğunda komplolara, aldatmalara, terörist saldırılara ve suikastlara tanık olabiliriz. 2013’te çok ciddi bir savaş olmayabilir ama yine de zıt elementlerden dolayı çok huzurlu bir sene olacak diyemeyiz.Bu sene toplumsal huzursuzluk, devrim, bomba, kurşunlar, patlamalar ve nükleer tehditlere rastlayabiliriz.

Yılan güçlü bir ateş elementi.Ateşin yükseldiği bir devre olduğu için ateşle ilgili felaketler, patlamalar ve enerji konuları bu sene sıkça gündeme gelebilir.Bir önceki su yılan senesi 1953’te Amerika ve Rusya nükleer silahlarını deniyorlardı ve bu alandaki güçlerini geliştirmeye çalışıyorlardı.Bu sene de İran ve Kuzey Kore’de nükleer silahlarla ilgili gelişmeler gündemden düşmeyeceğe benziyor. Yılan, diğer burçlardan kaplan ve maymunla birleştiğinde güçlü bir ateş cezası oluşturur.Ateş cezası patlamalara, yangınlara yol açabilir. En tehlikeli aylar kaplan ayı olan Şubat ve maymun ayı olan Ağustos.Çin metafiziğinde yılan bir seyahat yıldızıdır.Su ise taşıma ve iletişim elementidir.Bu nedenle su yılan yılında seyahat trafiği çok olacak.Bu beraberinde hava ve deniz kazalarını da getirebilir.Yılan uzun bir hayvan olması dolayısıyla trene benzer.Bu sene ciddi tren kazaları olabilir. 60 yıl önce yaşanan son su yılan senesinde Yeni Zelanda’da Tangiwai köprüsü çöktü ve 151 kişinin hayatına malolan çok ciddi bir tren kazası yaşandı.

YİN SU GÜNÜNDE DOĞANLAR…

Yin su, bir çiy damlasıdır.Yin su insanları kibar, mütevazi, sabırlı ve uyumludur.Esnektirler, her duruma uyum sağlarlar.Anlaşmazlık olduğunda kavga etmek yerine kendi yollarına gitmeyi tercih ederler.Eleştiriden kaçınmak için sessiz sedasız işlerini görürler.Yin su insanları sır doludur ve derinliklerine inmek zordur.Su genellikle beceri ve zekayla ilgilidir.Bu özellikler gösteri sanatları ile ilgilenen ve yenilikçi fikirleri keşfetmeyi seven insanlarda bulunur.Yumuşak ve mütevazi olduklarından yin su insanlarına politikadan çok kültür ve eğlence alanında rastlarız.Ünlü aktör Johnny Depp bir yin su insanıdır.Özellikle Karayip Korsanları’ndaki Kaptan Jack Sparrow rolü tam bir yin su portresi çizer.Akıllı, dürüst, yakışıklı.Yumuşak bir kalbi vardır. Kurnazlıklar yapar.Güç ve silah kullanmaktansa esprili manevralarla belalardan sıyrılır.Tehlikeli durumlarda kaçmayı yeğler.Ancak mecbur kaldığında savaşır.Bir başka örnek Prens Charles’dır. Güçlü bir yin su insanı olan Prens Charles güç ve politikadan çok doğa ve çevreye olan ilgisi ile mütevazi bir duruş sergiler.

Ünlü yin su insanlarından bazıları: Jacky Chan, Catherine Zeta Jones ve Stephen King’dir.Çin tarihinde iki önemli şahsiyet, ünlü savaş stratejisti Kung Ming (MS 180’lerde Üç Krallık zamanında yaşayan en akıllı insandı), bir de çok sert bir general olan Cheung Fai.Bu general da Üç Krallık döneminde yaşadı.Çok güçlü bir yin su insanıydı.Adeta okyanus gibi. Günümüz politikacılarından Çinli lider Xi Jinping, Japon İmparatoru Akihito ve eski Pakistan Başbakanı merhum Benazir Butto da yin su insanlarıydı.

2013’te gözümüz Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in üzerinde olmalı.1953 doğumlu bu liderin doğduğu yıl da bir su yılan yılıydı.Doğduğu gün ise bir yin su günü. 2013’te Devlet Başkanı Hu Jintao’nun yerini alacak olan Xi Jinping’in bu sene ile aynı elementleri taşıyor olması ilginç.Örneğin 2001’i ele alalım.Bir yin metal yılı. O yıl Bin Ladin, George Bush, Angelina Jolie gibi ön planda olan insanlar hep yin metal insanları oldular.2009 yin toprak yılıydı. O yıl göreve başlayan Amerikan başkanı Barak Obama da yin toprak insanıdır.Geçtiğimiz sene 2011 de bir yin metal yılıydı.Gündemi oluşturan kişiler de yin metal insanlarıydı. David Cameron, Dimitri Medvedev, Peter Vesterbacka (Angry Bird yaratıcısı), öldürülen Bin Ladin, Norveçli katil Anders Breivik gibi…

SU–ATEŞ VE SAĞLIK…

Beş temel element vücudumuzun çeşitli organlarını simgeler.Ateş kalp ve kan dolaşımı demek.Yılan burcu Kaplan ve maymunla birleştiğinde güçlü bir ateş cezası yaratır. Bu da kalp ve kan hastalıklarına, iltihaplanmalara yol açabilir.Ayrıca yin su, yin ateşle zıt olduğu için bu sene kalp krizleri, felçlere ve göz sorunlarına sıkça rastlayabiliriz. Bir önceki su yılan yılı olan 1953’te Stalin bir inme sonucu hayatını yitirmişti.Ateş cezasından ölen bir başka ünlü de Elvis Presley.Bir maymun günü, Kaplan saatinde doğmuştu.Öldüğü gün 16/8/1977 bir yılan yılı, maymun ayı ve yılan günü.

Kan dolaşımı ve kalp sorunları yaşayanlar kolesterollerini düşürmek ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmek için Omega 3, vitamin C, vitamin E takviyesi alabilirler. Su elementi böbreklerimiz, bağışıklık , üreme ve boşaltım sistemlerimizdir.Bu sene böbrek sorunlarına, idrar yolları iltihaplarına sıkça rastlayabiliriz.

Sıcak ateşin üzerine oturmuş su virus ve salgın hastalıklar için de ortam yaratıyor.Feng Shui’de uçan yıldız 5 bu sene merkezde ve hastalık yıldızı 2 güneybatıda.Dünya üzerinde bu iki yerde virüslere ratlayabiliriz. Merkez, orta alan bu ismi taşıyan tüm ülkelerde görülebilir. Orta Doğu, Orta Asya gibi.Her ülke orta alanını kollamak durumunda bu sene. Bir önceki su yılan yılına bakarsak 1953’te inluenza grip virüsü İngiltere, Amerika ve Japonya’yı vurdu.İlk üç ayda sadece İngiltere’de 5655 kişi hayatını kaybetti.Bunu da ısınmak için kullanılan kömürden yayılan kirli havaya bağladılar.Yani aynı zamanda bir enerji konusu da vardı işin içinde.

2013 VE DOĞAL AFETLER

Yin ateş aynı zamanda yıldırım sembolüdür.Yin su ile zıtlık içinde olduğu için elektrik kaynaklarında da sorun yaşayabiliriz. 2012 ve 2013’te güneş hareketlerinin çok fazla olduğuna dair göstergeler var. Güçlü ışınlar elektrik kaynaklarını felce uğratabilir.Karanlıkta kalacağımız devreler olabilir.Ateşin üstünde oturan su sıcak bir sudur.Bu da kasırga ve hortumları tetikleyebilir.Kasırgaların oluşması için en önemli iki koşul sıcak su ve nemli hava 2013 su yılan yılında mevcut. Geçmiş su yılan yılına baktğımızda 1953’te birçok kasırganın olduğunu görüyoruz. Eylül 1953’te güneydoğu Asya’daki kasırga 1000’den fazla kişinin hayaına maloldu. Mayıs 1953’te Teksas Waco’da yaşanan kasırga 114 kişiyi öldürdü.Haziran’da Michigan’da 115 kişi öldü.Daha sonra Massachusets’e ilerleyerek 94 kişiyi daha öldürdü.

YILAN – DOMUZ ZITLIĞI

Yılan yılında doğmuş olanlar senenin enerjisine kafa tutuyorlar.Domuz yılında doğmuş olanlar ise senenin enerjisi ile tam olarak zıtlar (hangi sene doğduğunuzu en sondaki tabloda bulabilirsiniz).Bu zıtlık ateş ve su ile ilgili kazalara dikkatimizi çekiyor. Yanma, patlama, deniz araçlarının batması, havada, denizde ve trende kazalar gibi… Domuz senesinde doğanlar 2013’te daha fazla hareket ve seyahat edecekler.Ev, iş değiştirmek, taşınmak, değişiklikler yapmak iyidir.Kendileri değişim yapmazsa hayat onları değişim yapmaya zorlar.Yine de dikkatli olmaları ve araba yarışı, uçmak, paraşütle atlamak vs. gibi riskli sporlardan kaçınmaları gerekir.Bir maymun sembolü taşımaları olumsuz etkileri yumuşatacaktır.Domuz yılında doğanlar mümkün olduğunca direkt güneydoğuya gitmekten kaçınsınlar, çünkü bu sene güneydoğu “Grand Duke” yönü. Ayrıca Kaplan ve maymun  yılında doğanlar da yılan yılından olumsuz etkilenebilirler.Onların da bir maymun sembolü taşımaları iyi olur.

Domuz yılında doğan bazı ünlüler Arnold Schwarzenegger, Carlos Santana, Hillary Clinton, Kevin Spacey, Winona Ryder, Ken Watanabe, Ricky Martin. Domuz gününde doğanlar Prens William, İmparator Akihito, Jet Li, Celine Dion, David Bowie, George Michael.Gün hanesinde zıtlık ilişkilerde problem yaratır. Yılan yılında doğanlar Bob Dylan, Vivienne Westwood, Ben Stiller, Dimitri Medvedev, Sarah Jessica Parker.Yılan, Kaplan ve maymun biraraya geldiklerinde güçlü bir ateş cezası yaratırlar.Eğer bu kişinin gün hanesini etkilerse ilişkilerde sorunlara yol açabilir. 2013’te bu cezanın etkileyebileceği ünlüler Tom Cruise ve Katie Holmes, John Travolta, Madonna, Kraliçe Elizabeth 2, Li Ka Shing, John Nash…

At yılında doğanları romantik bir sene bekliyor.Domuz yılında doğanlar ise leyleği havada görecekler. Bol seyahat var. Doğdukları yılın sonu 2 ve 3’le bitenler için bu sene koruyucu melekler var. Yani 1952,1953, 1962, 1963, 1972, 1973 gibi…

2013’te doğan çocuklar doğum itibarıyle koruyucu meleğe sahip olacaklar. O yüzden doğum yapmak için iyi bir yıl. Koruyucu melek bize yardım eden, herşeyi kolaylaştıran ve olumluya çeviren bir güçtür.

Yılan aynı zamanda yang ağaç gününde doğanlar için Akademik Yıldız” anlamına gelir.2013’ü temsil eden yin su elementi ise “Maymun” ayında doğanlar için “Erdem Yıldızı”dır (bu yıldız,bir kişiyi karizmatik, çekici ve güvenilir yapan çok iyi bir yıldızdır. İnsanları kolay ikna edebilme, popülerlik gibi nitelikler sağlar.Bu yıldıza film yıldızlarında, şarkıcılarda, güçlü politikacılarda, liderlerde ve ünlü işadamlarında rastlarız. Bill Gates, Michael Jackson, Coco Chanel, Britney Spears, Madonna bu yıldıza sahip birkaç örnek…).Maymun ayı bu sene 7 Ağustos’ta başlayıp, 7 eylül’de bitecek.Yani doğum için ağustos ayı ve bu ay içindeki yang ağaç günleri çok uygun tercihler olacaktır.

Maymun,horoz ve öküz yılında doğanlar yılan senesiyle uyumlu olacaktır.Ancak sadece doğum yılı esas alınarak yapılan yorumlar çok da güvenilir olmayabilir.Çünkü doğum anında bizi etkileyen enerjiler yılın yanısıra ay, gün ve saat ile de  belirlenmektedir.Daha detaylı bir değerlendirme için kişinin “4 Sütün”u ve şans dönemleri çıkarılarak incelenmelidir.

8. Periyot…

Feng Shui döngülerine gore 2004’te başlayan ve 2024’e kadar sürecek mevcut dönem “8. Periyot” olarak geçmektedir ve çocukları ifade etmektedir.Bu nedenle, 8. Periyodun başladığı 2004 senesinden beri bazı felaketler ve talihsizlikler çocukları daha çok etkilemektedir.2008’de Çin’de meydana gelen depremde okullarda birçok çocuk hayatını kaybetti. Norveç’te genç çocukların katliamı ve son dönemde ABD’de meydana gelen yine küçük çocukları hedef alan katliamlar  bu periyodun çarpıcı örnekleridir. Çocukları temsil eden 8 rakamı 2024’e kadar merkezde olmaya devam edecek.Bu yüzden bu dönemde çocukların güvenliğine ve gözetimde olmalarına dikkat etmek önem arzedecektir.

YILAN YILINDA EKONOMİ

Ekonomiye gelince, piyasaların itici gücü ateş elementidir.5 element insanların ruh halini etkiler.Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon, metal üzüntü, ağaç öfkedir.Ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali getirir ve piyasaları canlandırır.2006 ve 2007’de olduğu gibi.2008’le birlikte gelen su elementi insanlarda korku yarattı.Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasa problemleri insanları etkiledi.2009 saf toprak yılıydı.Toprak elementi meditasyon/düşünme demek.Bu insanların daha tutucu ve sağlam hareket ettikleri, dengeye oturdukları bir sene oldu. 2010 kaplan yılı, ateşin tohumlarını taşıdığı için baharla birlikte ekonomik iyileşmeler olumlu bir hava estirdi.2011 Tavşan yılı saf ağaç elementiydi. Kaplan burcu gibi ateşin tohumlarını taşımıyordu.Yılın ilk yarısı fena değildi.Ancak ikinci yarısında Yunanistan ve İspanya’daki krizlerle Avrupa ekonomisi piyasaları zorladı. 2012’de güçlü su elementi özellikle senenin ikinci yarısında, yazın da ateşi azaldıktan sonra gerilemelere yol açtı.Uzun lafın kısası 2008’den bu yana ateş elementi olmadığından ciddi bir ekonomik iyileşme sağlanamadı. Ancak 2013’te gerçek ateş geliyor ve ekonomide gerçek bir iyileşme başlıyor.Ateş yılan yatırımcıların güvenini yerine getirecek.Bu yıl özellikle bahar ve yaz aylarında olumlu bir hava yakalanacak ve ekonomik aktiviteler çoğalacak, borsa hareketlenecek. Olumlu ateş enerjisi 2014’te Ağaç At yılında daha da kuvvetlenecek.

2013’DE HANGIİ SEKTÖRLER BEREKETLİ?

Su Yılan yılı, toprak ve metal elementine ait sektörleri destekliyor.Su, toprak elementi için para demek. Toprak elementine ait sektörler: gayrımenkul, otelcilik, madencilik, sigorta.

İkinci iyi sektör metal elementine ait.Su elementi, metal için verimlilik demek.Ayrıca metalin kullanılabilir araçlara dönüşmesi için ateşe de ihtiyacı var. Bu yıl ateş elementi mevcut.Bankacılık, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri, otomotiv sanayi, mühendislik metal elementine giriyor.

Ağaç elementine ait sektörler hareketli.Çünkü ateş ağaç için verimlilik demek.Yine de dikkati elden bırakmayacakları bir yıl. Çünkü bu sene ateşle birlikte var olan su elementi onları ihtiyatlı ve tutucu olmaya itiyor.Matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri ağaç elementine giriyor.

Su sektörleri için ateş para anlamına geliyor.Dolayısıyla iyi kazançlar olabilir.Ancak bu sene su elementi de mevcut olduğundan güçlü bir rekabet söz konusu. Su elementini temsil eden sektörler içecek, taşımacılık, iletişim, spa.

Ateş elementine ait sektörler için kolay bir sene sayılmaz.Çünkü ateş için para metal elementi ve bu senenin elementlerinde metal yok.Ateş var ve piyasaya çok hareket getiriyor.Ancak güçlü bir rekabeti de beraberinde getiriyor. Ateş sektörünü temsil eden alanlar eğlence, restaurant, enerji, finans…

2013 FENG SHUI ENERJİLERİ

Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte.Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, merkezde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin merkezine mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir.En kötü aylar Şubat, Ağustos, Kasım 2013. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, güneybatıda.Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneydoğuda.Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı.Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin.İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir.Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.Bu sene sırtınızı doğuya vererek oturmanızı da önermeyiz. Çünkü bu yönde “Üç ölümcül güç” var. Kuzeybatı ise “Yıkım pozisyonu”, Grand duke’un tam ters istikameti oluyor.Bu alanda da oturmayınız.Kavga, hırsızlık, hukuksal problemleri tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” da bu sene doğuda.Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın.Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene batıda.Geleneksel çözüm merkeze şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, kuzeydoğuda kapısı olanlardan yana.Ayrıca ikinci bereket yıldızı ise güneyde.Bu alanlar açık ve aktif yerlere denk geliyorsa bereket enerjileriniz de aktif olacak demektir.İmtihanlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar kuzeyin enerjisinden faydalanabilirler. Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.Çiftler ve romantik bir ilişki arayışında olanlar, evin güneydoğusundaki odaları kullanarak şanslarını arttırabilirler.2013 senesinin yukarda bahsedilen enerjilerinden faydalanmak ya da korunmak için evlerin 8. Periyoda uygun feng shui analizinin yapılması ve mevcut enerjilerin tespit edilmesi çok daha doğru ve fayda sağlayacak bir yaklaşım olacaktır.2013 yılan senesi maymun, horoz ve öküz yıllarında doğmuş olanlar için daha uyumlu bir sene.At yılında doğanları sosyal ve aşk dolu bir yıl bekliyor.Domuz senesinde doğmuş olanlar bol bol seyahat edecekler.

2013 Su-Yılan senesiyle ilgili öngörüler, Hocam, Grand Master Raymond Lo’ya ait makalenin, Esra Koyuncu tarafından yapılan Türkçe çevirisidir. Yazının orijinaline linkten ulaşabilirsiniz.

http://raymond-lo.com/p/14533/nr/100005/2013-year-of-the-snake-part-1

http://raymond-lo.com/p/14533/nr/100006/2013-year-of-the-snake-part-2