2015 Yin Ağaç-Keçi Senesi

Home » Takvimin Getirdikleri » 2015 Yin Ağaç-Keçi Senesi

2015 gu00F6rsel

“In the waves of change, we find our true direction”

“Kendi yolumuzu, değişimin dalgaları arasında buluruz”

Biten bir sene, yeni gelen başka bir yıl daha…Aslında hiç bitmeyen ve hiç başlamayan bir döngüde ‘değişimdir’ esas deneyimlediğimiz. Ne yaparsak yapalım karşı koyamadığımız bir gerçek…

Geride kalan nasıl bir seneydi sizin için? Keyifli zamanların tadını çıkarabildiniz mi? Engeller çıktığında nasıl başettiniz? Neleri artık daha farklı yapıyorsunuz? Neler aynı kalmakta direniyor? Belki istediğiniz gibi geçmedi sene. Bitse de gitse diyorsunuz. Belki de çok iyi geçti, yeni gelen de böyle olsun istiyorsunuz. Hayalini kurduğunuz, olsun istediğiniz herşey için, sadece ister konumda olmadığınıza, harekete de geçtiğinize emin olun!

Harekete geçmek için netleşmek gerekir. Aşağıda bulacağınız, hocam Grand Master Raymond Lo’nun 2015 öngörülerini içeren makalesi  güzel bir başlangıç olur dilerim.

Mutlu Yıllar…

New Years-Red Goat

 

Master Lo’ya ait yazının orjinaline linkten ulaşabilirsiniz.

http://raymond-lo.com/p/14533/nr/100043/the-year-of-the-goat

Esra Koyuncu tarafından yapılan Türkçe çeviri ve benim eklediğim notları (koyu renkli olanlar) aşağıda  okuyabilirsiniz.

 

Çin metafiziğinde, birçok sembol kullanıyoruz, elementlerden bahsediyoruz. Ancak bunların hepsi temelde değişen ve dönüşen enerjiyi ifade eder. Semboller ve elementler, konunun daha kolay anlatılır ve anlaşılır olmasına yardımcı olmaktadır. Başlamadan önce kısaca belirtmek istedim.

 

Çiftçi takvimi, ya da diğer adıyla Hsia Takvimi olarak anılan Çin takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda güçlü bir öngörü sistemidir. Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) beş element ile temsil edilmesidir. Evrende, herşey beş temel elementten oluşur: metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Belli bir zaman dilimindeki mevcut elementleri ve elementler arasındaki ilişkileri inceleyerek, kişiler ve olaylar ile ilgili öngörülerde bulunmak mümkün olmaktadır. 

2015

ağaç

keçi

toprak

Çin Takviminde 2015 Keçi Yılı iki element tarafından sembolize edilir. Toprak ve üzerinde yin ağaç. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre ağaç toprağa hakim olur. Bu durumda birbirleri ile çatışan, yıkıcı bir ilişkiye sahiptirler. Genelde çatışan elementler huzursuzluklara işaret eder. Demek ki uluslararası çatışmalar ve gerginlikler bu sene de gündemde olacak. Yine de geçen seneye oranla bu çatışmalar çok daha kolay çözümlenebilecek, çünkü yin ağaç elementi esnek ve uyumludur. 2014’ü temsil eden yang ağaç ise hiç eğilip bükülmeyen, kendinden ödün vermeyen, prensiplerine sıkı sıkıya bağlı, inatçı bir elementti. Yin ağaç elementi bir ağacın dallarını temsil eder. Bir çiçek gibi narin ve uyumludur. İnatçı değildir, her ortama uyum sağlar. Uzlaşmacıdır. Bu yaklaşım ile anlaşmak ve çözümlere ulaşmak çok daha kolay olur.

Siyaset ve Yaşam

Keçi, Batı takvimine göre Temmuz ayıdır. Sıcak yaz mevsimi halen devam etmektedir. Keçinin içinde yin ateş, yin toprak ve yin ağaç elementleri saklıdır. Hiç su yoktur. Toprak kuru bir çöl toprağı gibidir. İlginç olan, Ortadoğu çöllerinde yaşanan iki Körfez Savaşının da (1991’de Kuveyt işgali, 2003’te ise Irak işgali) Keçi yıllarına denk gelmesidir. Son dönem IŞİD ve Suriye ile ilgili gelişmelere de bakarak, 2015’te bir Körfez Savaşı daha çıkarsa hiç şaşırmamalı.

Gök ve yer hanelerinden oluşan Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrar eder.  Yani aynı yin ağaç Keçi senesini 60 sene once 1955’te ve 120 sene once 1895’te yaşamıştık.

1955 yılı uluslararası çatışmaların son bulduğu barış, birlik ve dayanışma anlaşmalarıyla hatırlanır. 1955 Şubat’ında Türkiye, İngiltere, İran, Irak ve Pakistan arasında Bağdat Paktı kurulmuştu. Mayıs 1955’te Batı Almanya Nato’ya girdi. Aynı sene Sovyetler Birliği ile birlikte 7 komünist ülke Varşova Paktı’nı imzaladılar. Burma ve Japonya arasında barış anlaşması yapıldı. Ayrıca 1955 Şubat’ında Güneydoğu Asya Birliği kuruldu. Yine bir yin ağaç Keçi yılı olan 1895’te Çin ve Japonya arasındaki savaşa son veren Shimonoseki Barış Anlaşması imzalandı.

Tabii bu yılları sadece huzur içinde anamayız. 1955’te Güney ve Kuzey Vietnam arasında savaş başladı ve 1975’te Amerikalılar Güney Vietnam’dan çekilene kadar sürdü. 1895 Çin için karışık bir yıldı. Qing İmparatorluğu’nun Japonlar tarafından yenilmesiyle Kore ve Tayvan’ın kontrolü Japonlara geçti. Bunun için imzalanan Shimonoseki Anlaşması Çin’de çok büyük tepkilere yol açtı ve büyük protestolara neden oldu.

Türkiye için de 1955 senesinde neler olmuştu diye bakarsanız, başlıkların büyük çoğunluğunun yapılan antlaşmaları ve depremleri (Ege Denizi ve Eskişehir) içerdiğini görürsünüz. Tarihimizin en karanlık sayfalarından biri olan 6-7 Eylül Olayları da 1955’te, bir yinağaç-keçi senesinde meydana gelmişti.

Yin ağaç keçi senelerinde, Yin ağaç elementinin uzlaşmacı etkisi genel olarak anlaşmalar için nispeten olumlu bir zemin oluştururken, Keçinin temsil ettiği toprak elementi ile çatışan ağaç enerjisi huzursuzluklara ve çatışmalara da yol açmaktadır.

Çin metafiziğinde ağaç, büyüme ve hareketi temsil eder. Önceki yin ağaç keçi yıllarında yaşam tarzında yenilikler de oldu. Temmuz 1955’te ilk Disneyland Kaliforniya’da açıldı. Nisan ayında İllinois’te ilk Mc Donald’s dükkanı açıldı. Kasım ayında Alfred Nobel, her sene düzenlenen Nobel ödüllerini başlattı. 120 sene once 1895’te Amerika’da tarihteki ilk araba yarışı yapıldı.

Araba yarışı demişken 2015’in toprak elementinin çok kuru olduğuna değinmiştik. Kuru toprak yolları temsil eder. Böyle yıllarda ciddi trafik kazaları olur. Bu nedenle 2015’te tehlikeli araba kullanmaktan kaçınmak gerekir. James Dean’in öldüğü meşhur kaza, 30 Eylül 1955’teydi. O da bir yin ağaç keçi yılıydı. Aynı sene, 11 Haziran 1955’te Le Mans araba yarışlarında 83 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Lady Diana 1997’de bir araba kazasında ölmüştü. Lady Diana bir yin ağaç keçi gününde doğmuştu ve 1997 yılı kendisinin doğduğu gün olan keçi ile zıtlık yaratan bir başka toprak senesiydi.

Çevre

Bu sene keçinin yarattığı kuvvetli toprak enerjisi deprem, toprak kayması, çığ, binaların çökmesi gibi toprak felaketlerine sebep olabilr. Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem 2011’de, birbiriyle zıt iki toprak elementi olan öküz günü ve keçi saatinde olmuştu. 2015’te hiç su elementi olmadığı için toprak çok kuru. Bu da orman yangınlarına, tayfun, hortum ve ani iklim değişikliklerine neden olabilir. Keçi elementi hiç su barındırmadığından sistemde “ağacın mezarı” olarak geçer, bu da bitki ve ağaçlar için yani çevre için iyi anlama gelmez. Bu nedenle küresel ısınmaya bağlı olarak gelişen iklim değişiklikleri artacak ve derinleşecektir. 2015’te yeni çevre felaketlerine şahit olabiliriz. Tabii ki nükleer felaketleri, hava ve su kirlenmesi ile birlikte ciddi bir çevre tahribatını da gözardı edemeyiz. Özellikle senenin elementleri arasında hiç su olmayışı, su elementinin çok zayıf olmasına sebep olacaktır. Bu durum su ile ilgili yaşanabilecek çeşitli sıkıntı ve zorluklara da işaret edebilir.

Çin takvminin 60 yıllık döngülerle tekrarlandığını söylemiştik. Slovenya ve Amerika’da 1895’te çok büyük depremler oldu. Ayrıca 1955’te Kaliforniya’da, Mısır’da, Çin’de de ciddi depremler yaşandı. 1955 Ağustos’unda Diane Kasırgası Amerika’nın kuzeydoğusunda 200’den fazla kişinin yaşamına maloldu. Eylül’deki Hilda Kasırgası ise Meksika’da 200 kadar kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Bu 60 yıllık döngülerde, diğer yin ağaç-keçi senelerinde yaşananlara da bakarak 2015 senesinin, depremleri ve çevre felaketlerini gündeme taşıyacağını öngörebiliriz.

Sağlık

Yin ağaç elementi insan vücudunda boyun, sırt ve omuriliği, el ve ayak parmaklarını, ince kemikleri ve  karaciğeri temsil eder. Yin ağaç bir çiçeğe ya da ağaç dalına benzetilir. Hassastır, kolay bükülür ve kırılır. Yin ağaç insanları kolayca yaralanırlar. Özellikle de boyun, sırt ve küçük kemikleri hassastır. Örneğin kemik erimesinden şikayetçi olan Nicole Kidman bir yin ağaç insanıdır ve göğüs kafesini kırmıştır. Madonna ise 2005’te tam da yaşgününde attan düşerek omurgasını kırmıştır. Bu sene suyun olmaması ağaç için sağlıklı değildir. Bu yüzden kemiklerimizde sorunlar yaşayabiliriz. Kalsiyum, magnezyum ve Omega 3 ile kendimizi güçlendirmeliyiz.

Çin tıbbında toprak elementi mide, pankreas, hücreler, kas ve dokuları temsil eder. Kanser hastalığı toprak elementinin dengeden çıkmasıyla oluşur. Bu sene keçi elementi, öküz ve köpek elementleri ile birleştiğinde kuvvetli bir “toprak cezası” oluşturur ve bu da kanser,  obezite, şeker gibi hastalıkların artmasına sebep olabilir. Mide ve pankreas hastalıklarına da sıkça rastlayabiliriz. 2015 yılında hiç su elementi olmadığından böbreklerimiz ve bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Bol anti oksidan ve Omega 3 alarak hücrelerimizi korumalı ve vücudumuzdaki su oranını arttırmalıyız.

Fazla karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri tercih etmemeliyiz. Bunu söylemişken ilginç bir nokta göze çarpıyor. Fast food devi Mc Donald’s ilk dükkanını 1955’te bir yin ağaç keçi yılında açmıştır. Bunun sonucunda 60 yıldır halk sağlığı üzerinde ciddi etkileri olmuştur. Bir başka ilginç nokta da Mc. Donald’s burgerlerinde çoğunlukla öküz eti kullanır. Öküz ve keçi (ilk dükkanın açıldığı sene bir keçi senesi) Çin metafiziğinde birbiriyle tam zıt ilişkide olan iki elementtir.

Steve Jobs örneğini verecek olursak… Steve Jobs bir zayıf ateş insanı. Tablosunda çok miktarda toprak elementi var. 2004’te pankreas kanseri teşhisi kondu. Ancak kanser muhtemelen 2003’te keçi senesinde başlamıştı.

Yin Ağaç   İnsanları

Yin ağaç insanları uyumlu, çok yönlü ve beceriklidir. Ağaç elementi nezaketi ve iyiliği temsil eder. Ağaç insanları dürüst ve prensiplerine bağlı kişilerdir. Yang ağaç insanları daha inatçıdır. Yin ağaç ise yumuşak ve esnektir. Çevrelerine ve şartlara kolayca uyum sağlarlar, uzlaşması, anlaşması kolay insanlardır ve hedeflerine ulaşmak için değişik yollar seçebilirler. Güvenilir dostlardır. Uzun vadede başarılı olmak için fedakarca prensiplerinden ödün verebilirler.

Yin ağaç bedende parmakları temsil ettiğinden, yin ağaç insanlarının el becerileri gelişmiştir. Müzik aletleri çalmada, dikiş dikme gibi el becerilerinde üstlerine yoktur. Bu nedenle aralarından çok sanatçı ve modacı çıkar. Örneğin Nicole Kidman, Madonna,  Coco Chanel, Yves Saint Laurent yin ağaç gününde doğan sanatçılardan bazılarıdır. Yin ağaç ünlüleri arasında Prenses Diana’yı, Julia Roberts’ı, Sheryl Sandberg’I, Prens Williams’ı, John Travolta’yı, Mick Jagger’ı, John Lennon’ı, Kurt Cobain, Hugh Jackman’ı, Malaia’yı sayabiliriz. Ayrıca Snooker’a ilgi duyanların çok iyi bildiği efsane oyuncu Ronnie O’ Sullivan bir yin ağaç günü ve yin ağaç yılında doğmuştur. Ozan Güven de yin ağaç günü ve yin ağaç senesinde doğmuş ünlü isimlerden biridir.

Yin ağaç insanına iyi bir örnek Mick Jagger’dır. Son 50 yılın en başarılı rock sanatçılarındandır. 1967’de uyuştucu bulundurmaktan hapse girmişti. Şimdi 70’ine yaklaşmasına rağmen sağlıklı, enerjik bir vücuda sahip. Bunu da disiplinli yoga, bale ve fiziksel egzersizlere ve vejeterjan beslenmeye borçlu. 1960’larda büyük bir rock yıldızı olmasına rağmen London School of Economics’de okulunu bitirdi. İşte bu çok yönlülük, esneklik ve uyum ruhu, onu bu yaşta genç ve başarılı kılıyor.

Yin ağaç insanları agresif değildirler. Uzlaşmacı ve fedakar bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle de 2015 agresif hareketlerden kaçınılan ve uzlaşmak için en iyi çözümlerin arandığı bir yıl olacaktır. Uluslararası zıtlıkları, politik çatışmaları çözmek için çok daha iyi bir sene olacaktır.

Ağaç, bahar mevsimidir ve büyümeyi, gelişmeyi temsil eder. Ayrıca nezaketi, prensipleri ve bütünlüğü ifade eder. Bütün bu iyi özelliklerin yanısıra ağaç insanlarının toprak elementine hakim olma ayrıcalığı vardır. Toprak onlar için para elementidir. Çin metafiziğinin 12 hayvan ile temsil edilen element döngüsünde sadece toprak elementi 4 kez tekrarlanmaktadır. Diğer 4 element sadece ikişer kez tekrarlanır. Böylece ağaç insanlarının para ile karşılaşma, zengin olma şansı diğer insanlara göre iki kat daha fazladır.  Toprak elementi gayrımenkul ve evleri temsil ettiğinden gayrımenkul devlerinin ve toprak zenginlerinin çoğu ağaç insanlarıdır. Örneğin Hong Kong’daki Li Ka Shing yang ağaç günü doğmuştur ve doğum tablosunda birçok toprak elementi vardır.

Yin ağaç kadınları çok hoş ve çekici olurlar. Erkeklere birer çiçek kadar zarif gelirler. Sanki bir ağaca sarılan sarmaşık misali erkeklerin tercihlerini oluşturur, onlardan destek alırlar. Her alanda olduğu gibi özellikle de sanat alanında karakterlerinin çok yönlü ve yaratıcı tarafı sayesinde önplanda olurlar.

Yin ağaç kadınına en iyi örneklerden biri Coco Chanel’dir. 19 Ağustos 1883’te doğmuştur. Doğum tablosunda birçok metal elementi vardır. Bu elementler onun çevresini saran ve ona yardımcı olan erkekleri temsil eder. Çünkü metal elementi onun için erkek ve koruyucu melek anlamına gelir. Fakir bir aileye doğmuş, annesini 12 yaşında kaybetmiştir. Bir yetimhanede yetişirken dikiş dikmeyi öğrenmiştir.  Terzihanede çalışmasının yanısıra bir kabarede şarkı söyleyip dansetmektedir. ilişki yaşadığı erkekler kendisine hep destek olmuştur. Bunların arasında Kaptan Arthur Edward, “Boy Capel” diye adı geçen sevgilisi ona çok yakın olmuş ve ilk mağazalarını o finanse etmiştir.

Chanel yaratıcılığı, kararlılığı, azmi ve enerjisi ile çok başarılı olmuştur. Bu başarıda sadık erkek arkadaşlarının da desteğini almıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle ilişkisi olduğuna dair söylentiler çıkmış ama daha sonra Winston Churchill’in yardımlarıyla temize çıkmıştır. Başarılı hayatı yin ağaç kadınının pozitif yanlarını gösterir.

Çin tarihindeki ünlü yin ağaç kadınlarından biri de Chimg Hanedanlığındaki İmparatoriçe Dowager’dır. 29 Kasım 1834’te fare saatinde doğmuştur. Yin ağaç keçi yılı, yin ağaç öküz günü, ateş fare saatinde doğmuştur. Doğum tablosu, bir yin ağaç insanı için çok asil kabul edilir, çünkü özellikle doğduğu saat bir yin ağaç insanı için hem zeka, hem de koruyucu melek elementidir. 

Hong Kong’da şimdiki Baş sekreter Carrie Lam de yin ağaç gününde doğdu. Hong Kong’daki öğrenci protestoların yarattığı karmaşada büyük cesaret ve güçlü bir duruş sergilemişti.

Ekonomi ve Sektörler

Ekonomiye gelince ateş elementi borsaları hareketlendiren itici güçtür. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon/düşünce, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali verir ve piyasaları canlandırır. 2006 ve 2007’de olduğu gibi. 2008’le birlikte gelen su elementi insanlarda korku yarattı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasalardaki olumsuz gelişmeler dengesizliğe yol açtı ve bu durum Amerika ve Avrupa’da 2013 senesine kadar devam etti. Amerikan ekonomisi 2013 yılan yılında olumlu gelişmeler kaydetti. 2014’te de Amerika ve Avrupa’da ekonomik iyileştirmeler kendini gösterdi. 2015’te bu iyiye gidiş devam edecek ve özellikle bahar ve yaz aylarında borsalar ve finans piyasaları çok canlı olacak. Bu sene ateşin gücü ve suyun hiç olmaması ekonomi için iyi. 2015 ve 2016’da ağaç ve ateş elementlerinin varlığı ekonomiyi canlı tutacak.

Ağaç keçi yılı, ağaç elementine ait sektörleri destekliyor. Toprak, ağaç elementi için para demek. Matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri ağaç elementine giriyor.

İkinci iyi sektör metal elementine ait. Metal elementi, ağaca hakim olur. Ağaç, metal için para demek. Metal elementine ait endüstriler bankacılık, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri, otomotiv sanayi, mühendislik, mücevherat.

Ateş elementine ait sektörler için de iyi bir sene sayılır. Çünkü ateş toprak üretir. Yani toprak elementi ateş için verimlilik demektir. Ateş sektörünü temsil eden alanlar hava yolları, eğlence, restaurant, enerji, spor, finans, petrol…İlk yarıda biraz durgunluk olabilir, çünkü ağaç ateş için fren gibidir.

Bu sene toprak elementi o kadar iyi değil. Çünkü toprak senesinde toprak sektöründe sahneye birçok rakip geliyor ve karları düşürüyor. Toprak sektörü için para elementi su ve bu sene hiç yok. Toprak sektörleri inşaat, gayrımenkul, tarım, sigorta, kimya, yiyecek gibi…

Keçi 未 Senesiyle Zıtlık Yaşayanlar

Keçi yılında doğanlar bu sene ile zıtlık içindeler. Doğum tablolarında bir de köpek 戌 ve öküz 丑 elementleri varsa ve toprak, onlara iyi gelen bir element değilse problemlerle karşılaşabilirler. Sağlıklarına ve toprakla ilgili olabilecek problemlere dikkat etmeliler.

Doğdunuz seneyi öğrenmek için bu linke bakabilirsiniz:

Doğum Ay ve Yılları

Öküz senesinde doğmuş insanlar da bu sene zıtlık içindeler. Onlar için çok hareketli bir sene olacaktır. Çok seyahat edebilirler. Ev, iş değiştiriyor olabilirler. Bu değişiklikleri yapmak iyidir. Kendileri bir değişiklik yapmazsa evren onlara zorla yaptıracaktır. Çok riskli sporlardan kaçınmalılar. Örneğin araba yarışı, paraşütle atlama, uçak kullanma vs. gibi…Bir at sembolü taşımak keçinin etkisini yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca öküz yılında doğanlar güneybatıya gitmekten kaçınmalılar, çünkü güneybatı bu sene, senenin enerjisini temsil eden “Grand Duke” yönüdür.

Öküz, keçi ve köpek 丑 未 戌  birleştiklerinde çok kuvvetli bir toprak cezası oluşturuyorlar. Bu ceza sinsi bir tehlike demektir. Endişe, huzursuzluk ve toprakla ilgili kötü şansa işaret eder. Bu etkiler, sıkıntıları ve engelleri beraberinde getirir, ilişkileri ve sağlığı etkileyebilir. 2015’te toprak cezasından etkilenecek kişiler arasında Arnold Schwarzenegger, Julia Roberts, Madonna, Bill Clinton, Donald Trump, Angela Merkel, Kim Jong Un, David Cameron, Janet Yellen, Tuğba Büyüküstün, Nuri Bilge Ceylan da var. Bu sene birçok dünya lideri ve ünlü kişi toprak cezasının etkisinde olacak gibi görünüyor.Bu cezalar ciddi ve tehlikeli olabilir. En zor aylar Temmuz, Ekim ve Ocak’tır. Sırasıyla keçi, köpek ve öküz aylarına denk gelir.

Özet olarak keçi, köpek ve öküz yıllarından birinde doğanların bir at sembolü taşımaları faydalı olacaktır.Bu zıtlıklar sadece doğduğunuz senenin elementi ile sınırlı değildir. Doğduğunuz ay, gün ve saatin de elementleri var. Onlar da bu senenin elementi ile zıt olabilir. Bunun için tüm doğum tarihinizi Çin takvimine çevirmelisiniz.

Öküz yılında doğan ve 2015’le zıtlık ilişkisinde olan bazı ünlü isimler : Barak Obama, Bill de Blasio, Sergey Brin ve Google’dan Larry Page, Pricilla Chan, Bernard Arnault, Ronaldo, Mehmet Aslantuğ, Tarık Akan, Can Dündar, Ersun Yanal, İsmail Kartal

Ya da öküz gününde doğanlar var, Joe Biden, Bill de Blasio, Recep Tayyip Erdogan, Kadir Topbaş, Nurgül Yeşilçay, Tuğba Büyüküstün, Tarık Akan, Aykut Kocaman, Nejat İşler gibi. Gün hanesinde zıtlık olduğunda bu insan ilişkilerine ve ailede problemlere işaret eder. Özellikle de eşlerle ya da karşı cinsle ilgili sorunlara sebep olabilir. Ya da en basitinden eşle ya da karşı cinsle ilgili değişimleri tetikleme potansiyeli taşır diyebiliriz. Mesela bekarsanız ve bir öküz gününde doğduysanız 2015’te yeni bir ilişki yaşamanız ya da mevcut ilişkinizin evliliğe dönüşmesi sözkonusu olabilir. Örnekler çoğaltılabilir. Burada önemli nokta, zıtlıkların (clash) mutlaka bir değişim ve hareket yaratacağıdır. Zıtlık(clash) dönemlerinde uygun sembolü taşımak negatif etkileri yumuşatmak açısından faydalı olur ama bu tip dönemlerde en iyi önlem, hayatınıza kendi iradenizle hareket ve değişim getirmenizdir. Böylece süpriz değişimleri nispeten engellemiş olursunuz.

Keçi 未 Senesiyle Uyum İçinde Olanlar

Bu sene ile uyum içinde olan elementler at, domuz ve tavşan 午 亥 卯

Fare 子 senesinde doğanlar bu sene romantik bir sene yaşayacaklar. Aşk ilişkilerinde hareketli bir sene onları bekliyor diyebiliriz. Ama genel olarak daha çok sosyalleşecekleri, daha fazla ilgi görecekleri daha çekici ve etkileyici olacakları bir sene olacaktır. Aşk çiçeği ya da romantizm yıldızı diye adlandırabileceğimiz bu pozitif enerjinin tadını çıkarmalarını dilerim.

Yılan 巳 senesinde doğanlar için seyahat yılı. Bol bol seyahat edecekler, hareketli bir sene olacak.

Yang ağaç, yang metal ve yang toprak senesinde ya da gününde doğanlar için keçi “koruyucu melek” demektir. Koruyucu melek bizim için işleri kolaylaştıran, ihtiyaçlarımızı karşılayan, bize yardımcı olan çok pozitif bir enerjiyi ifade etmektedir.Çok sayıda olduğu için günleri burada belirtme imkanı yok ama doğum yılı 0, 4 ve 8’le biten kişiler, 2015’te bu olumlu enerjinin desteğini hissedeceklerdir. Örneğin 1950, 1960, 1970, 1980, 1990, 1954, 1964, 1984, ve 1958, 68, 78, 88 gibi…..

At elementi, yin ağaç yılında doğanlar için akademik yıldızdır. 2015 de bir yin ağaç-keçi senesi olduğundan, bebek doğumları için at gününü, Hazirana denk gelen at ayını, öğle vaktini temsil eden at saatlerini seçebilirsiniz. Ayrıca Maymun ayı olan Ağustos ve Fare ayı olan Aralık’ta doğacak bebeklerin koruyucu melek altyapısına/enerjisine sahip olacaklarını da belirtelim.

8.Periyod ve Çocuklar

Feng Shui’deki Uçan Yıldızlar teorisine göre 2004-2024 yılları arasında 8. Periyoddayız. 8 dağ trigramını, çocukları ve gençleri temsil ediyor. 2004’te 8. Periyoda girdiğimizden beri çocuklara yönelik birçok felaket yaşandı. En son Güney Kore’de bir feribotta bir sürü okul çocuğunun hayatını kaybetmesi, Hong Kong’da öğrenciler ayaklanmaları gibi…Periyod 8’de merkezde çozuklar olduğu için bu devrede maalesef en çok onlar etkileniyorlar. Çocukların iyiliğine ve güvenliğine bu periyot boyunca özellikle dikkat etmeli.

8.Periyot/çocuklar ve Feng Shui’de zaman kavramı ile ilgili ‘Bir Doz Feng Shui’ köşesindeki yazıyı okumak isterseniz linkten ulaşabilirsiniz…

http://meltemozertem.com/zaman-8-periyot-ve-cocuklar/

2015 Feng Shui Önerileri

Enerjiler yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.  Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları ve talihsizlikleri temsil eden “5 yıldızı”, batıda.  Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin batısına mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir. En ters aylar Nisan, Haziran, Temmuz ve Ocak 2016. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, güneydoğuda. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Kavga ve hırsızlıkları tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” bu sene merkezde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için ev ve ofislerinizin merkezinde kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene güneyde. Geleneksel çözüm şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Son olarak, evlerimizde ya da işyerlerimizde çalışırken, televizyon seyrederken, yatarken uzun süreler geçiriyoruz. Dolayısıyla yüzümüzü ya da sırtımızı döndüğümüz yönler de önemli oluyor. Bu nedenle, 2015 boyunca işyerinizde ya da evinizde uzun süreler vakit geçirdiğiniz zamanlarda, otururken yüzünüzü “güneybatıya” ve “batıya” dönerek oturmayın. Çünkü bu şekilde oturmak, güneybatı yönünde olan senenin enerjisine karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı “güneybatıya” verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.

Ayrıca bu sene giriş kapınız ya da ön cepheniz “güneybatı” yönünde ise tadilat işlerine girmemenizi öneririm.

Artık çoktandır 7.periyoddan 8’e geçtiğimiz için 7 yıldızının temsil ettiği olumsuz enerjinin etkilerini fazlasıyla görüyoruz. MH17 uçak kazasının trajik etkisini hep beraber yaşadık. O yüzden 7 yıldızına çözüm üretmek çok önemli.

2015’te merkezde olan 3 yıldızı, aynı zamanda deprem/kasırga trigramını temsil ediyor. 2015’te depremleri tetikleyecek bir diğer faktör de bu trigram olacaktır. Etkilenme ihtimali daha yüksek olan alanlar ise orta ve batı alanlar. İçinde orta kelimesi geçen her ülke etkilenebilir. Örneğin Orta Asya, Orta Doğu ve memleketlerin merkezinde bulunan şehriler.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, kuzeyde kapısı olanlardan yana. Kuzey alanınız açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir. Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar doğunun enerjisinden faydalanabilirler.  Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.Çiftler romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler, bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler evin güneybatısı ve kuzeybatısında

Tabi bu yazıda senelik olarak değişen enerjiler belirtilmektedir. Burada sözedilen yönler ve enerjiler, yaşadığınız ya da çalıştığınız mekanların, temel Feng Shui analizi yapılırsa daha anlamlı, etkili ve faydalı olacaktır. Çünkü mekanlarda esas olarak geçerli olan yani etkin enerjiler, binanın temel Feng Shui analizi ile tespit edilebilmektedir. Senelik değişen enerjiler, esas olarak, yaşadığınız mekanlardaki mevcut enerjilerin etkisini arttırıcı ya da azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Son olarak eğlenceli bir iki notla bitirelim.

Artık iyice yaklaşan keçi senesinin etkisi olsa gerek “keçi” haberleri dikkat çeker oldu.

Yeni sene benim senem olacak diye duymuş olsa gerek…Çatıya çıkıp kendini göstermek isteyen keçiyi itfaiye kurtarmış!

http://www.milliyet.com.tr/catiya-cikan-keciyi-itfaiye-kurtardi-bilecik-yerelhaber-510183/

Keçiler, Instagram’da da dikkatleri çekmeyi başardı!

keu00E7i-editmars keu00E7i-yekta kopan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat, heran sizin de karşınıza bir keçi çıkabilir!

keu00E7i

 

 

 

 

 

 

 

Mutlu Yıllar….