2020 Başlarken

Home » Bir Doz Feng Shui » 2020 Başlarken

Fare Yılı Başlarken 2020

Sevgili dostlar,

Feng Shui ve Çin astrolojisinin temeli, 5 element teorisine dayanır. Buna göre evrendeki her şey 5 elementten oluşur. Elementleri, etrafımızda olup biten her şeyin arkasındaki
5 temel güç ya da enerji olarak da düşünebilirsiniz. Duygularımız, mevsimler, renkler, bedenimiz, organlarımız, tatlar ve elbette evrenin bir parçası olarak bizler, hayatımız ve şansımız dahi elementlerle temsil edilir.

5 element sistemine dayanan Feng Shui ve Çin astrolojisinde işin özü, anahtar kelime ‘denge’dir. Çünkü bize iyi şansı getiren element, bizi dengeye getiren elementtir. Ne daha fazlası ne de daha azı; dengeyi sağlayan element iyi şans demektir. “Şans ve mutluluk, ancak denge ile gelir” diyen bu kadim öğretiler, daha fazlasını ya da en fazlasını elde etmeyi teşvik eden bugünün dünyasında, hayata ve mutluluğa dair hem sade hem de farklı bir bakış açışı sunuyor bizlere.

Negatife odaklanmak evrimsel gelişimimizde var. Yaşama güdüsü bunu gerektiriyor. Dolayısıyla zor/negatif olanı hiç yokmuş gibi reddetmeden düşünmek önemli. Bizi mutlu eden deneyimler kadar memnun olmadığımız, zorlu deneyimlere de açık olma hali, keyi i anlar kadar zorlandığımız anları da kabul ve dahil edebilmek, olaylara bakışımızı değiştiren bir kaynak, ‘dengeyi bulmak’ için bir başlangıç olabilir mi?

Diğer taraftan güzel bir Zen sözü diyor ki; “Bir bahçıvan gibi bahçemizde ne büyütmek istiyorsak onu sulayalım!” Zorluklar hep var ama niyetimiz iyiyi ve hoş olanı büyütmek. Hayatlarımızda bir bahçıvan gibi iyiyi beslemeye niyet ederken, zorlukları da görmek ve dahil edebilmek çok değerli. Bir bahçıvan, bahçesindeki dikenleri görmezden gelirse, istediği kadar çiçeklerini sulasın, bahçeyi dikenlerden kurtaramaz. Ama dikenleri görür ve önlemini alırsa, artık dikkatini, ilgisini ve sevgisini çiçeklerine verebilir.

Feng Shui ve Çin astrolojisi gibi kadim bilgiler de hem mekanlarımızda hem de hayatlarımızda, içinde yaşamaktan keyif aldığımız bir bahçe yaratmak için bize yol gösterir, rehberlik eder.

2020 senesine dair öngörüleri ya da kendi burcunuza ait etkileri okuduğunuzda hoşunuza gidenler kadar beğenmedikleriniz de olacaktır. Dilerim bu sene ve daima, bu güzel Zen sözü size dengeyi ve kendi bahçenizin bahçıvanı olduğunuzu hatırlatsın.

Hepimiz kendi hayatlarımızın bahçıvanı olurken, gösterdiğimiz çabanın ve sarf ettiğimiz emeğin, bahçemizde fark yaratan en önemli unsurlardan biri olduğunu da unutmamalı. Bu kadim bilgiler, kendi emek ve çabalarımızla birleştiği zaman anlam kazanır ve hayatımıza katkı sağlar.

Taş ustasının hikayesi, emek vermenin ve vazgeçmeden çaba göstermenin değerini çok güzel anlatır… Usta belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. Taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir aslında!

2020 senesi önemli değişimlerin ve yeniliklerin senesi diyebilirim. Yeni bir sene daha başlarken, emek ve çabalarınızın, arzu ettiğiniz değişim ve dönüşümü size taşımasını dilerim.

Geçen yıl ilk kez hazırladığım bu kitapçığın, bu sene ikincisini hazırlamaktan ve geçmişten bugüne pek çok değerli bilgiyi barındıran bu kadim öğretilerin, Elele Dergisi aracılığıyla, en azından bir bölümünü sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Yaşadığınız hayatlarda ve mekanlarda mutlu olmanız dileğiyle…

Fare yılınız kutlu olsun.

Meltem Özertem