2021 Feng shui etkileri

Home » Blog Yazıları » 2021 Feng shui etkileri

2021 Feng Shui Etkileri / Ev-Ofis*Ev-Okul için ipuçları

Feng Shui’yi oluşturan iki kelime, ‘rüzgar’ ve ‘su’ anlamına gelmektedir; yani doğanın iki büyük gücü… Feng Shui, insanın doğayla ilişkisini düzenleyen yaşam enerjisini mekanlara taşımayı amaçlar ve bu enerjinin o mekanda yaşayanlar üzerindeki etkilerini iyileştirmeye odaklanır. Bu sayede mekanlar sadece uyuduğumuz, çalıştığımız, vakit geçirdiğimiz alanlar olmaktan çıkar; sağlığımızı, huzurumuzu, mutluluğumuzu, bereketimizi, kısacası tüm istek ve niyetlerimizi etkileyen yaşam alanları haline gelir.
photo 4Sağlıklı, huzurlu, verimli ve genel anlamda mutlu bir yaşamdan söz ederken, zihin-beden ve ruh bütünlüğünden, bu üçlünün dengede olmasından söz edilir. Ancak 2020 senesi ve pandemi süreci ile birlikte mekanlarımız da bu üçlüye eklendi. Evlerimizle yepyeni bir ilişki yaşıyoruz adeta. Sağlıklı, huzurlu, verimli bir hayat için, zihin-beden ve ruh sağlığımıza gösterdiğimiz ilgi ve özeni evlerimize de göstermemiz gereken bu süreçte, yaşadığımız ve çalıştığımız alanların hayatımız üzerindeki etkisini bizzat deneyimliyoruz. Pandeminin yarattığı en güçlü etkilerden biri de mekan farkındalığı oldu desek yanlış olmaz sanırım.
Evlerimize mahkum ve hapsolduğumuzu düşünüyoruz ama pandemi öncesi Amerika’da yapılan son dönem araştırmalar, pandemi öncesi koşullardayken dahi zamanımızın % 90’ını iç mekanlarda ve kapalı alanlarda geçirdiğimizi söylüyor. Bu ortalama 78 yıllık bir yaşamın 71 yılına denk geliyor! Dolayısıyla pandemi öncesi de hayatımızın büyük bir çoğunluğu kapalı mekanlarda geçiyormuş. Süreç, bu durumu zorunlu hale getirince hepimizde güçlü bir etki yarattı. Ancak parçası olduğumuz doğadan ne kadar uzaklaştığımızı fark etmemize ve belki de doğada, açık alanlarda olmanın kıymetini daha fazla anlamamıza vesile de oldu. Doğa yine doğallıkla kendini hatırlattı bize.
Evi ve insanın evle kurduğu ilişkiyi bambaşka bir açıdan anlatan efsane kitap ‘Mekanın Poetikası”nda yazar “Evimiz, bizim ilk evrenimizdir! Ev, gerçek bir kozmostur!” der. Kendimizi ve mekanlarımızı bir evren gibi görebilmek! Bu bakış açısını destekleyen her bilginin peşinden gitmeye değer bence.
Peki gerçekten kitapta yazdığı gibi evlerimizi bir evren gibi görmek, kendi evrenimizi yapabilmemiz mümkün mü?
Elbette mümkün ama nasıl? Bu anlamda bize yol gösteren kadim bir bilgi var: Feng Shui.
Evreni, doğayı ve bunların insan hayatı üzerindeki etkilerini anlamaya çalışan ve inceleyen Feng Shui, günümüz şehir hayatında doğaya ve kendimize dönmek için harika bir pusula görevi görüyor! İyi etkilere sahip bir mekanda yaşamak, rahat bir koltukta, sırtımızı dayayarak oturmaya benzetilir. Güvende ve keyifli hissederiz; bir denge ve uyum hali söz konusudur.
Feng Shui’de denge anahtar kelimelerden biridir. Bedenimizde de, değişen dış şartlara göre iç sistemimizi dengede tutmaya çalışan bir mekanizma var. Buna homeostazi deniyor. Basitçe; bir iç denge, uyum sistemi. Hem bedenlerimiz hem mekanlarımız, bir denge ve uyum arayışında aslında! Ve kaçınılmaz bir gerçek herşey değişim halinde :)
Bu yaklaşımla, Feng Shui etkilerine göre yapacağımız düzenlemeler, tıpkı bedenimizdeki homeostazi gibi, değişen dış şartlara yani her sene değişen ve yönlerden gelen etkilere göre içeride; yani evlerimizde, dengeyi bulabilmemiz adına bizlere ışık tutuyor.
Elbette tam bir mekan analizi için detaylı bir Feng Shui çalışması yapılması gerekir ve bu çalışma her eve ve kişiye özeldir. Ama yine de herkes, yıllık değişen etkilere göre evlerinde düzenlemeler yapabilir. Üstelik Çin Astrolojisi öngörülerine ve Feng Shui etkilerine bir arada dikkat edersek, mevcut senenin pozitif etkilerini daha fazla yaşama şansını yakalamış oluruz.
Bizim modumuz, enerjimiz nasıl ki her zaman aynı değil, değişken; mekanların da ihtiyaçları ve taşıdığı etkiler aynı kalmıyor, zamanla değişiyor. Yıldan yıla değişen Feng Shui etkilerine göre sene başlarında iyi ve zorlu enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz. Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar.

 

2021 FENG SHUI HARİTASI

2021 map

çanBu yıl, engelleri ve talihsizlikleri simgeleyen ‘beş yıldızı’ güneydoğu yönünde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin, ofisinizin güneydoğusuna mutlaka metal bir rüzgar çanı asmanızı tavsiye ederim. Bu sene güneydoğu yönünde etkili olacak ‘beş yıldızı’ toprak elementidir. Toprak, metali besleyen element olduğundan, bu yıldızın etkisi azaltmak için metal elementini kullanırız. Metal çanlar geleneksel çözüm yöntemidir. Metal çanlar hem yapıldığı materyal hem de çıkardığı metalik ses ile oldukça güçlü bir koruma sağlar. Eğer bu geleneksel yöntem size uymazsa, 2021 boyunca ev ya da ofislerinizin güneydoğusunda, metal bir vazo ya da metal bir çerçeve gibi metal objeler kullanabilirsiniz. En zor aylar, nisan, ekim ve ocak 2022 olacaktır. Bu aylarda özellikle güneydoğuya dikkat etmenizi ve hareket yaratacak unsurları (mumlar, tv, hareketli objeler) bu yönde kullanmamanızı tavsiye ederim. Bu sene uzun süreler vakit geçirdiğinizde, güneydoğuya dönerek oturmamaya ve bu zorlu etkiyi almamaya dikkat edebilirsiniz.
6 lı paraBir diğer zorlu etki kuzeyde. Bu enerji, hastalık ve endişe getirir. Geleneksel çözüm yöntemi, altı metal paradan oluşan bir dizin kullanmaktır. Bu geleneksel çözüm sizin için ya da eviniz için uygun değilse, 2021 boyunca ev ya da ofisinizin kuzeyine de metal bir vazo ya da metalik dekoratif objeler yerleştirebilirsiniz. 2021’de kuzey yönünde etkili olacak ‘2 yıldızı’ da toprak elementi olduğu için etkisini azaltmanın yolu metal elementi kullanmaktır. Kuzey yönünde özellikle yatak odanız varsa, metal elementi ile bu etkiyi yumuşatmayı ihmal etmeyin. Mart, temmuz, ekim ve aralık aylarında bu etki daha da destekli ve güçlü. Bu aylarda kuzey yönünde özellikle metal objeleri eksik etmeyin ve mümkünse bu yöndeki odanızı daha az kullanın.

kırmızıKavga, anlaşmazlık ve soygunla ilgili olan ‘3 yıldızı’, 2021’de güneybatı yönünde. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için güneybatı yönünde kırmızı renkli objeler kullanabilirsiniz. Kırmızı bir lamba, örtü, halı, yastık, kırmızı seramik dekoratif objeler olabilir. ‘3 yıldızı’, ağaç elementidir. Etkisini azaltmak için ateş ve toprak kullanmak gerekir. Çünkü elementler arası ilişkiye göre, ağaç elementi ateşi besler ve toprağa hakim olmaya çalışır. Bu nedenle ‘3 yıldızı’nın zayıflaması ve etkisinin hafiflemesi için kırmızı renkte seramik objeler harika bir çözüm olacaktır. 2021’de güneybatıda olan ‘3 yıldızı’ için ateş elementi kullanırken dikkatli olmak gerekir. Örneğin mum yakmak, bu ters etkiyi güçlendireceği için tavsiye etmem. Ateş renkleri (kırmızı, mor, turuncu) ve seramiklerle çözmek daha uygun olacaktır. Bu sene kapı girişiniz güneybatıya denk geliyorsa, kapınıza mutlaka kırmızı bir süs ya da obje asın.

bambuİletişim problemleri yaratan ve skandalları temsil eden ‘7 yıldızı’ bu sene kuzeybatıda. Bu yıldızın elementi metal olduğu için etkisini azaltmak için su ve ağaç elementi kullanılır. Bu sene evinizin kuzeybatısına denk gelen alana vazoda su içinde 3 dal bambu koymak en etkili ve aynı zamanda pratik çözüm olacaktır. Bambular hoşunuza gitmiyorsa yeşil yapraklı dallar kullanabilirsiniz. Ancak topraklı bitkilerinizi 2021 boyunca kuzeybatıda çok fazla kullanmayabilirsiniz.

wood curesOtorite ile ilgili problemleri tetikleyen ‘6 yıldızı’ bu sene merkezde. Hukuki problemler açısından dikkat etmek gerekir. Genelde ev ya da ofislerde merkezler yani orta noktalar kullanılır alanlara denk gelmez; fakat sizin kat planınızda durum farklıysa, evinizin orta noktası salonunuza gelen açık bir alansa, o zaman bu merkez alanda bir vazo içinde 4 bambu dalı kullanabilirsiniz. Bambu hoşunuza gitmiyorsa, vazoda su içinde yeşil yapraklı dallar da aynı etkiyi yaratır. Ancak topraklı bitkiler tercih etmeyin. Çünkü toprak ve metal, merkezdeki bu etkiyi daha da güçlendirir.

Bu sene bereket enerjisi batıda. Batı, evlerinizde açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz, girişiniz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir. Taze çiçekler kullanmak ve camlardan güneş ışığının girmesine imkan vermek, yüzünüzü batı yönüne doğru dönerek oturmak, çalışmak bereket etkisinden daha fazla faydalanmanızı destekleyecektir. Evinizin temel Feng Shui çalışması yapıldıysa ve yönlerden gelen etkileri biliyorsanız, senenin bereket yönlerini mumlar yakarak, müzik, TV gibi hareket yaratan eşyaları daha çok kullanarak, pencere önüne kristaller koyarak daha da arttırabilirsiniz. Ancak evinizin detaylı Feng Shui analizi yapılmadıysa, senelik bereket etkilerini aktive etmek pek doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü evlerde ya da ofislerde esas olan evin yapıldığı yıla dayanan temel Feng Shui etkileridir. Senelik enerjiler bunun üzerine eklenir. Zorlu etkilere karşı her zaman önlem almak gerekliyken, bereket enerjilerini aktive ederken daha dikkatli olmak gerekir. Bu sebeple, senenin bereket yönlerinde taze çiçekler ve güneş ışığını kullanmak daha garantili bir yöntem olacaktır.

kristallerKuzeydoğu ise hem ikinci bereket alanı hem de mutlu olayları, güzel haberleri taşıyan yön. Umarım hareketli, bol pencereli, çok vakit geçirdiğiniz keyifli bir alana denk geliyor olsun. Kuzeydoğuda da taze çiçekler ve güneş ışığını evinize davet etmeyi unutmayın. Bu yönde pencereleriniz varsa perdeleri açın, çiçekleri eksik etmeyin ve bol bol bu alanda vakit geçirin.

 

Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar, güneyin enerjisinden, bu yöne doğru bakacak şekilde oturarak faydalanabilirler. Kazanmak istediğiniz bir okul, ulaşmak istediğiniz bir hedef, kariyer ve terfi beklentileriniz varsa güneye dönerek çalışmak ve çalışma masanıza bu isteklerinizi size hatırlatacak bir görsel yerleştirmek yardımcı olacaktır. Bol şans!

mandarinÇiftler, romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler; bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler doğuda. Kuzeydoğu yönü de benzer şekilde destek alabileceğiniz bir yön olacaktır. Her iki yönün etkisinden faydalanabilirsiniz. Ancak doğu yönündeki bu etki sizi tembelliğe itebileceği gibi odaklanmanızı da bozabilir. Bu sebeple romantizm ve cinsellik için doğunun enerjisinden faydalanmak, ancak çalışırken, iş, kariyer ve eğitim ile ilgili konularda tercih etmemek daha uygun olur. Eğer ki bu yönde bir çalışma odanız varsa ve bu alanda çalışmak durumundaysanız, kırmızı seramik bir vazo ya da kırmızı dekoratif objelerle çözüm üretebilirsiniz.

 

Bu seneyi temsil eden enerji ‘Grand Duke’ kuzeydoğuda. Çünkü senenin burcu olan Öküz, pusulada kuzeydoğu yönündedir. Bu sene kuzeydoğu yönünde ‘Grand Duke’u, yani seneyi yöneten enerjiyi rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmak doğru olacaktır. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında yani kuzeydoğuda ise bu sene tadilat işlerine girişmeyebilirsiniz. İş yerinizde ya da evinizde uzun süreler otururken yüzünüzü ‘Grand Duke’ yönüne yani kuzeydoğuya çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz. Kuzeydoğu aynı zamanda 2021’in en bereketli yönlerinden biri. Ancak direkt kuzeydoğuya dönerek oturmak yerine, bu yönde bir odada ve yüzünüzü senenin diğer bereket yönü olan batıya dönerek çalışmayı düşünebilirsiniz.

‘Grand Duke’ bu yıl kuzeydoğu yönü olduğu için, tam karşısına denk gelen güneybatı zıtlık pozisyonu olarak geçer. Bu nedenle yine uzun süreler vakit geçireceğiniz zaman, sene boyunca sırtınızı güneybatıya vererek oturmamanızı tavsiye ederim. Senenenin etkisini arkanıza alıp, ters etkilere karşı kendinizi koruduğunuz oturma yönü, sırtınızı kuzeydoğuya verip, yüzünüzü olabildiğince batıya dönmek olacaktır.

*

Ev-ofis ipuçları

home ofis 1Birçoğumuz için ofislerimiz evlerimize ve okullar odalarımıza taşınmak durumunda kaldı. Dolayısıyla evlerde bir çalışma alanı ve düzen ihtiyacı da oluştu. Belki çoğumuzun çalıştığımız alanı değiştirme şansı yok ama yine de birkaç temel ve pratik Feng Shui önerisi ile siz de daha rahat edebilir, daha verimli çalışabilirsiniz. Bu ipuçları sizin çalışma alanlarınız kadar çocukların odasındaki çalışma masaları için de geçerlidir. Önceki bölümde detaylı anlattığım, yönlerden gelen etkilere göre bir düzenleme yaptıktan sonra bu küçük ipuçlarını da değerlendirebilirsiniz.

Tek tek sıralayalım…

 

  • Mümkünse çalışırken sırtınızı duvara verin. Sırtınız duvara vermek daha güvende hissettirecektir. Eğer ki sırtınız açıkta çalışmanız gerekiyorsa arkanıza bir bitki, dolap ya da paravan koyabilirsiniz.
  • Sırtınız duvarda ve aynı zamanda odanın kapısına hakim bir şekilde oturmaya çalışın. Bu oturma şekli de daha rahat odaklanmanıza destek olur.
  • Cam önünde çalışıyorsanız dışardan size yönelmiş sert açılar var mı, sizi mutsuz edecek bir görüntü var mı diye bakın. Varsa perdenizi kapalı tutun. Pencerenizin görüş alanına giren bölümünü renkli film ile ya da hoşunuza giden bir resim ile kaplayabilirsiniz. Bitkiler kullanmak da her zaman güzel bir çözüm olur.
  • Sizi motive edecek bir obje, bir fotoğraf ya da bitkiyi masanıza ya da çalıştığınız alanda görebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.
  • Tuz lambalarını, yaydığı ışık ve pozitif etksi itibariyle çalışma masalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Mümkün olduğunca her mesai sonunda çalıştığınız ortamı ya da en azından masanızı toparlayın. Dağınıklık, odaklanmayı ve motivasyonu çok etkiler. Hergün çok basit bir yöntemle çalışma alanınızı arındırın. Tütsüler, çanlar ve sevdiğiniz müziklerle, basit bir dizi ritüelle güne başlayın, yine aynı şekilde günü bitirin. Odaklanmayı sağlayan, güven duygusunu destekleyen, içinizi açan uçucu yağları, çalışma masanızda buhurdanlıkta kullanarak aromaterapiden de destek alabilirsiniz. Koku ve ses, sinir sistemimizi sakinleştiren, stresli halden keyifli bir moda döndüren çok güçlü etkenler, unutmayın.
  • Güneş ışığının odanıza dolmasına izin verin, mutlaka iyi ışık alan alanlarda çalışmaya gayret edin. Neşeyi ve canlılığı, ateş elementi temsil eder. 2020 gibi 2021’de de ateş elementi hiç yok! Güneş ışığından faydalanmak, ateş elementinin en doğal ve etkili şeklidir. Güneş almayan alanlar için mutlaka iyi bir aydınlatma ve tuz lambası kullanın.
  • Pozitif etkiler taşıyan iyi bir yöne doğru oturmak, sizi rüzgarı doğru açıdan almış bir yelkenli gibi destekler. Bu sebeple uzun süreler oturduğunuz ya da çalıştığınızda baktığınız yöne, yani yüzünüzü döndüğünüz yöne dikkat etmeyi ihmal etmeyin derim. Masanızda otururken baktığınız yön 2021 senesinin iyi etkiler taşıyan yönlerinden biri olsun mümkünse. Eğer senenin iyi etkilere sahip yönlerinden birine doğru dönerek çalışma imkanınız yoksa, doğum tarihinize dayanan, size ait iyi yönlerinizden birine dönmeyi düşünebilirsiniz.

 

Doğum tarihinize dayanan iyi yönlerinizle ilgili tabloyu arka sayfada görebilirsiniz. En başta belirttiğim gibi, bu genel öneriler ile beraber senelik Feng Shui enerjilerine göre bir düzenleme yaparsanız, çalışma alanlarınızdan da destek alırsınız.

Son olarak iki noktayı vurgulamakta fayda var. Eve taşınan ofis ve okul düzeni, en azından bu yoğunluğu ile devam etmeyecek ve değişecektir; yani herşey gibi bu durum da geçici. Bu pratik çözümlerin ne kadarını uygulayabiliyorsak iyidir; hepsini yapamıyorsanız canınızı çok sıkmayın.

İkinci önemli nokta ise şu: Bu süreçte ailemiz ya da beraber yaşadığımız insanlarla hep beraber evlerdeyiz. Belki evlerimizde bu şekilde beraber çalışmak için yeterli alan yok. Herkesin bir arada yaşadığı çalıştığı evlerimizde, fotoğraflardaki gibi mükemmel çalışma alanları ya da pırıl pırl çalışma masaları oluşturmak mümkün olmayabilir. Feng Shui ile niyetimiz pozitif etkileri mekanımıza ve hayatımıza daha çok dahil edebilmek… Dolayısıyla bu kitapçıkta bahsettiğim birkaç pratik noktaya elinizden geldiğince dikkat ederek çalışmak, daha verimli olmanız, daha rahat çalışabilmeniz ve genel anlamda huzurlu olmanıza destek olacaktır. İyi bir yöne doğru dönmek bile oldukça önemli bir adımdır, unutmayın. Siz de kendinize ve mekanlarınıza gereken dikkati ve ilgiyi verdiğinize emin olun. Ve unutmayın, mekanlar bizi etkilediği gibi bizim enerjimiz de mekanları etkiler.
Neşeyi ve canlılığı, hayatımıza ve mekanlarımıza davet etmenin en etkili ve pratik yolu, içten ve sıcak bir gülümsemedir. Gülümsemek, iyi bir ruh halinin ilk adımıdır.
İyi bir ruh hali ise her şeyi iyileştirir!

GÜL
Aşağıdaki tablodan doğum yılınızı bulun. Doğduğunuz senenin karşısında yazan rakam sizin kua numaranızdır. Doğduğumuz yıla göre hepimizin bir kua numarası olur. Kadınlar ve erkekler için farklıdır. Kua numarası, pusulanın 8 yönüne göre, 4 olumlu/destekleyen, 4 olumsuz/desteklemeyen yönümüzü belirler. Doğum yılınızdaki rakamı, yani kua numaranızı bulduktan sonra diğer tabloda da iyi yönlerinizi görebilirsiniz. Bir noktaya dikkat etmeyi unutmayın; doğum yılınıza ait burcunuzu bulurken yaptığınız gibi, eğer Ocak doğumluysanız ya da 1-4 Şubat arasında doğduysanız, bir önceki senenin kua numarasını dikkate almalısınız. Örneğin 1977 Ocak doğumlu bir erkek için kua numarası 6 olacaktır.
Kua numarasına göre iyi yönler zamanın değişimini dikkat almamaktadır. Dolayısıyla bir mekanda, ofis ya da evinizde çalışma alanınızı belirlerken, uzun süreler oturacağınızda yüzünüzü döneceğiniz iyi/bereketli yönü seçerken sıralama şu şekilde olmalıdır:
1- İlgili mekanın temel Feng Shui çalışmasına dayanan bereket yönleri
2- Senenin bereket yönleri
3- 1 ve 2’ye göre yerleşme imkanınız yoksa son seçenek olarak kua numaranıza dayanan iyi yönünüzü seçebilirsiniz.

Doğum yılınıza göre kua numranız

1

2

 

3