2021’e Başlarken

Home » Bir Doz Feng Shui » 2021’e Başlarken

ox 2021Geride bıraktığımız 2020 senesi hepimiz için büyük değişimleri beraberinde getirdi. Alıştığımız ve bildiğimiz düzen derinden sarsıldı. Üstelik tüm dünya aynı anda benzer süreçleri yaşadık, yaşıyoruz. Biz dünyalılar, hep beraber geçiyoruz bu deneyimin içinden.

2020 Fare burcu idi. Farelerin kaçıp, yuvalarına saklanmaları gibi, bizler de evlerimize sığınmak durumunda kaldık. Fare burcu, 12 burç arasında ilk sıradadır ve bu nedenle yeni başlangıçları ve değişimi anlatır. Üstelik 2020’de Satürn ve Jüpiter gezegenleri 800 yıldan beri ilk kez bu kadar yakınlaşıp, hizalandılar. İki büyük gezegenin 20 yılda bir bir araya gelmesi, Çin takviminde yepyeni bir periyodun başlangıcı demektir. 2024’te, hayatın her alanında büyük yenilikleri işaret eden 9. periyod başlıyor. Bu kavuşum, bu yeni dönemin habercisi idi. Bu köklü değişimin, başlangıçları temsil eden Fare senesinde gerçekleşmesi, 2020 yılını adeta milat gibi bir yıl yaptı. İstesek de istemesek de ana konumuz değişim oldu.

2021 ise Öküz burcu ile temsil ediliyor. Öküz burcu, 12 burç arasında ikinci sıradadır. Dolayısıyla değişim sonrası yeniden yapılanmayı temsil eder. Öküzün güçlü boynuzları ilerleme ve engelleri yıkmayı anlatır. 2020’nin ardından 2021’in teması; ilerleme, yeniden yapılanma ve bariyerleri yıkma olacak!

Sizlere gerçek bir hikayeyi hatırlatarak sadece bu seneye değil, geleceğe dair bir bakış açısı sunmak istiyorum.

1950 yılında doktorlar: “Hiç kimse 1 mili (1600 m=1.6 km) 4 dakikanın altında koşamaz” diye bir açıklamada bulunurlar. Saatte 25 km’nin hemen altındaki bir hızdan bahsediyoruz.

Herhangi bir ölümlünün bunu başarabileceği düşüncesi akla uygun değildi. Hiçbir bilim ve spor insanı, insan fizyolojisinin bu hıza uygun olduğunu düşünmüyordu. Ta ki 1954 mayısında Oxfordlu genç atlet ve aynı zamanda nörolog olan Roger Bannister, bu inançsızlığı ortadan kaldırana kadar! 6 Mayıs 1954’te Bannister 3 dakika 59 saniye ile, 4 dakikanın altına inebilmeyi başaran ilk insan oldu.

Yıllardır geçilemeyen 4 dakika bariyeri, Bannister’ın ardından sadece 46 gün sonra başka bir atlet John Landy, tarafından 3 dakika 58 saniye ile geçildi. 4 dakikanın altındaki dereceler yağmur gibi gelmeye başlamıştı. İnsanoğlu adeta zincirlerinden boşanmıştı! Çünkü birinin böyle bir şeyi başarması herkesin zihinlerinde var olan bir bariyeri yıkmıştı. Bannister sadece rekor kırmakla kalmamış, zihinlerdeki bir inanışa meydan okumuştu.

Bildiğimiz düzeni yerle bir eden, zihinlerimizdeki bariyerlere meydan okuyan 2020 senesini geride bırakırken, bu hikaye hepimize ilham olsun istedim. Değişim diyen ve epey çetin ceviz bir yıl olan 2020’de, zihinlerimizde değişime karşı koymak isteyen bariyerlerimizle de yüzleşmiş olduk.

Nasıl ki Bannister’ın imkansızı gerçekleştirmesinden sonra, ardı ardına yeni rekorlar geldi, yeniden yapılanma ve ilerleme diyen 2021’in eşiğinde, insanoğlu için işte böyle bir dönem başlıyor. Her ne oluyorsa, olanı kabul ve dahil ederek ilerlemek ve en başta zihinlerimizdeki bariyerleri görüp, ötesine geçebilmek… Gerisi teferruat!
Böyle büyük değişimlerin yaşandığı zorlu dönemlerde, bizi neler bekliyor diyerek içimizde başkaldıran zorlu duygularda hiçbirimiz yalnız değiliz. Ancak 2021’de ve daima, her şey daha zor ve kötüye gidiyor diyerek, olan bitene, değişime direnen bir yerden bakmaktansa, yaşamın doğal ve bitmeyen döngülerine güvenmeyi seçebiliriz. Ne demiştik; olanı kabul ve dahil ederek ilerlemek!

2021 senesi, önümüzdeki 20 yıl boyunca etkilerini yaşayacağımız bir dönemin yeniden inşa edileceği bir yıl olacak. Dilerim bu sene, kendi sınırlarımızı ve potansiyelimizi keşfetme fırsatı kadar, içinden geçtiğimiz süreçte, tüm insanlık olarak hep beraber, tarihe tanıklık etmenin farkındalığını da yaşarız.

Yazımı Joseph Campbell’a ait bu güzel sözlerle bitirirken en başta sağlık ve huzur dolu bir yıl diliyorum.

“Nerede dışa doğru yol almayı umsak orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünyayla birlikte olacağız.”

Yaşadığınız hayatlarda ve mekanlarda mutlu olmanız dileğiyle…

Öküz yılı kutlu olsun.

Meltem Özertem