25-Nisan-2015 Nepal Depremi üzerine…

Home » Bir Doz Feng Shui » 25-Nisan-2015 Nepal Depremi üzerine…

nepal praysNisan, Çin Takviminde Ejderha ayı olarak geçer. Ejderha güçlü bir toprak elementidir. Nisan 2015 yazısında, şimdiye kadar meydana gelen en şiddetli depremlerin Ejderha 辰 senelerinde görüldüğünü ve 2015 senesinin de bir toprak senesi olduğunu dikkate alarak, Ejderha ayında deprem ihtimalini not etmek gerekir diye belirtmiştim.

Nisan yazısı: http://meltemozertem.com/nisan-2015

 

Nisan 2015’de biraraya gelen iki element, bundan önce 2010 Nisan ayında da biraraya gelmişti. Yani aynı ayı, 5 sene önce de yaşamıştık. Peki 5 sene önce 2010 Nisan ayında neler olmuştu? 14 Nisan 2010’da Çin’de 7.1 büyüklüğünki deprem ve İzlanda’da faaliyete geçen yanardağın yarattığı kül bulutu, tüm dünya gündeminde öne çıkan iki önemli gelişme idi. Her iki olay tam da Ejderha ayına uygun olarak ; güçlü toprak elementine işaret ediyordu. Ayn elementlerin biraraya gelmesi, 2015 Nisan ayında da benzer olayları gündeme taşıdı (Nepal’de meydana gelen deprem ve çığ felaketi, Şili’de 40 yıl sonra faaliyete geçen Calbuco Yanardağı). Ayrıca 2015’in de bir toprak senesi olması, nisan ayında, toprak elementinin daha da etkili olmasına yol açtı.

 

NepalNepal depreminin olduğu gün de bir toprak günüydü dersem şaşırmazsınız sanırım! Bir elementin bu derece baskın olması, o elemente ait konuların bu şekilde gündeme gelmesine sebep olabilmektedir. Hangi bölgeler/yönler/alanlar negatif etkilere daha açık sorusunu ise Feng Shui enerjileri ile yanıtlamaya çalışırız. Örneğin, Nisan ayında merkezde yeralan enerji 3 rakamı ile temsil edilir. Esasen kavga ve tartışmalara yol açan bir etkisi vardır. Aynı zamanda da Çin Metafiziğinde “deprem trigramı” olarak geçer. Nepal Depremi de ülkenin tam ortasına/merkeze denk gelen bölgede meydana geldi.

 

fredinburgNepal Depreminin yol açtığı çığ felaketinde hayatını kaybeden dağcılar arasında bir isim öne çıktı. Google’ın üst düzey yöneticilerinden Dan Fredinburg Everest Dağında hayatını kaybetti. 8 Eylül 1981 doğumlu Fredinburg’un doğum tarihini elementlere çevirdiğimizde doğduğu günün, 2015 senesiyle zıt/çatışan bir enerji yarattığını görüyoruz. Kendisi Öküz 丑 ile ifade edilen bir toprak günü doğmuş. 2015 senesi ise Keçi 未 ile temsil edilen bir toprak yılı. Bu iki element birbiriyle güçlü bir zıtlık oluşturur. Deprem ve çığ felaketinin yaşandığı gün de bir Keçi 未 günüydü ve bu çatışan enerjiyi oldukça etkili hale getirdi. Bu tip dönemlerde, söz konusu elementin temsil ettiği konularda her zamankinden daha dikkatli olmak gerekiyor. Master Lo 2015 öngörülerinde Öküz gününde ve yılında doğanların 2015’te bu zıt enerjinin etkisinde olacaklarını yazmış ve riskli sporlar, dağa tırmanma, çöllere seyahat, hızlı araba kullanma gibi toprak elementine ait konularda uyarmıştı. Yazının orjinaline linkten ulaşabilirsiniz: http://raymond-lo.com/p/14533/nr/100043/the-year-of-the-goat 

Bu tip zıtlık dönemleri, doğum anına dayanan 4 sütun analizlerinde, özellikle üzerinde durduğumuz bir konudur. Genel olarak iyi bir şans döneminde iyi bir elementin etkisinde olsanız bile, seneyle ya da şans döneminizle gelen element eğer bir zıtlık/çatışma yaratıyorsa buna dikkat etmek gerekir. Öküz senesinde ya da gününde doğanların 2015 boyunca bir at sembolü taşımaları ve toprak ile ilgili konularda (dağlar, yüksek binalar, trafik, tüneller, çöller,..gibi) dikkatli olmaları alabilecekleri en basit önlemler olacaktır! Öküz günleri çok sayıda olduğundan burda belirtmek mümkün değil. Ancak 1937,1949,1961,1973,1985,1997,2009 Öküz seneleridir.

Horse pendant