2020 Yang Metal – Fare Senesi

Home » Takvimin Getirdikleri » 2020 Yang Metal – Fare Senesi

2020 Senesinde Bizi Nasıl Bir Dünya ve Ortam Bekliyor?

lantern-2Çinliler hem ay, hem de güneş takvimini kullanırlar. Yeni yıl dahil tüm festival ve resmi tatilleri, bizdeki hicri takvim gibi, Ay Takvimine göre hesaplarlar. Bu nedenle yeni yıl kutlamaları her sene farklı bir tarihe denk gelir. Bu sene yeni yılı 25 Ocak’ta karşıladılar. Bu tarih aynı zamanda Bahar Bayramı’nın da başlangıcını temsil eder. Yeni yıl kutlamaları ile başlayan Bahar Bayramı, iki hafta boyunca devam eder ve senenin ilk dolunayına denk gelen günde, Fener Festivali ile sona erer.

Feng Shui ve Çin astrolojisindeki hesaplamalarda ise güneş takvimini kullanıyoruz. Güneş takvimine göre yeni yıl her zaman 4 Şubat’ta başlıyor. Bu sene de 4 Şubat ile birlikte Fare senesine girmiş olacağız.

Çin Takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda güçlü bir öngörü sistemidir. Bu yönüyle kişisel doğum haritalarımız ile bize rehberlik ettiği gibi, gündeme dair olaylar, ekonomi, sağlık, doğal olaylar gibi konularda da öngörülerde bulunabilme fırsatı verir.

2020 senesine dair öngörüler neler, bu sene bizi genel olarak nasıl bir ortam bekliyor diyorsanız, işte tahminler…

2020 FARE YILI BİZE NELER GETİRECEK?
Çin Takviminde her yıl, iki element ile temsil edilir. 2020’nin elementleri yang metal ve yang su . Bu elementler üstte yang metal, altta yang su (fare) olacak şekilde bir sütun halinde yazılır. Üstteki element gök hanesi, alttaki ise yer hanesi olarak geçer.

Metal-Su(Fare) Yılı

Beş Element döngüsünde, metal suyu doğurur. Gök hanesi (metal), Yer hanesini (su) desteklediğinden, bu kombinasyonun uyumlu bir ortam yaratacağını ve bu nedenle 2020’nin daha huzurlu bir yıl olacağını düşünebiliriz. Ancak seneyi daha iyi tanımak için, bu iki elementin niteliklerine biraz daha yakından bakmak gerekir.

Uyumlu bir döngüde görünmelerine rağmen, bu sizi aldatmasın, çünkü yang metalin özelliği yıkıcıdır. Ayrıca, Fare’nin temsil ettiği su elementi ise okyanusun enerjisine benzer. Oldukça agresif ve güçlü bir enerjiyi ifade eder.

Yang Metal Nitelikleri

Yang metal gününde doğduysanız, bir savaşçının veya askeri komutanın niteliklerine sahip olursunuz. Yang metal genellikle büyük bir kılıç gibi yıkıcı bir silahla ilişkilendirilir. Bu yüzden bazen dikkatsiz ve sert görünebilir. Metal ayrıca sadakatle de bağlantılıdır; yang metal gününde doğmuş olanlar, dürüst ve güvenilir olurlar. Yang metal gününde doğmuş birçok askeri komutan, imparator, kral, politikacı, avukat ve aktivist olduğunu görürüz . Güçlü liderlik becerileri sergiler ve adalet konusundaki derin arzuları nedeniyle genellikle bir kahraman gibi davranırlar. Bununla birlikte, şiddetli ve kararlı kişilikleri savaş eğilimi de yaratabilir. Bu özelliklerinden dolayı, yang metal, savaş, başkaldırı ve adalet arayışını da beraberinde getirir.

Yang metal günü doğmuş bazı ünlü isimler bu elementi daha iyi tanımamıza yardım edecektir. Popüler televizyon dizisi “Game of Thrones”’da Ejderha Kraliçe Daenerys’i canlandıran aktris Emilia Clarke. 23 Ekim 1986’da doğmuş; aynen 2020’deki su-metal bileşimi olan bir günde. Dizide büyük bir orduya hükmeden karizmatik bir lideri oynuyor. Ejderhasına binerek şehirleri fetheden cesur bir lider iken acımasız bir kraliçeye dönüşen savaşçı portresi çiziyordu. Oyuncunun bugüne kadarki en popüler başarısıydı; çünkü aslında kendi gerçek doğası ile uyumlu bir karakteri canlandırıyordu.

Bir diğer ünlü yang metal insanı, her zaman filmlerde kahramanı oynayan Arnold Schwarzenegger’dir. Terminator’da bile, sonunda iyi ve sadık bir robot olduğu ortaya çıkmıştı. Bu oyuncuya da başarı getiren roller, doğduğu günü temsil eden yang metal elementinin nitelikleriyle uyumlu roller olmuştur.

Yang metal günü doğan ilginç bir isim daha karşımıza çıkıyor. Bir Hollywood yıldızı gibi öne çıkan bir isim değil kendisi, ancak “Spider Man”, “Iron Man”, “Captain America”, “Fantastic Four”, “Hulk” ve “X-Men” gibi çizgi roman kahramanlarına ve tabii ki Hollywood ve Marvel film dünyasının en önemli karakterlerine, kahramanlarına can vermiş, bu karakterlerin yazarı ve yaratıcısı Stan Lee’den bahsediyoruz. Yang metal insanları bir savaşçı ve kahraman portresi çizer demiştik. 2018’de, 96 yaşında hayata veda eden Stan Lee, çocukluğunda meğer hep avukat olmak istermiş. İçindeki kahramanı/ları, savaşçıyı ve adalet duygusunu, hayal gücü ile yaratıcı bir şekilde ortaya koyan Stan Lee, yang metal insanını tasvir eden iyi bir örnek.

Yang metalin ilginç bir başka özelliği, özellikle Köpek veya Ejderha gününde doğduysanız ortaya çıkar; yani bireysel elementiniz Yang Metal Köpek veya Yang Metal Ejderha ise, Çin astrolojisinde, bu duruma “Fai Kong” denir. Bu şekilde doğmuş insanlar oldukça güçlü bir iradeye sahip olurlar. Ne kadar zor olursa olsun hayatta kalmak ve şartlara teslim olmamak gibi kuvvetli güdüleri vardır. Fai Kong insanları arasında genellikle büyük liderler ve ünlü sporcular vardır.

Ülkemizde Yang Metal örnekleri kimlerdir dersiniz? 30 Nisan 1973 doğumlu oyuncu Halit Ergenç de bir yang metal günü doğmuş; üstelik bir Fai Kong! Oyunculuk kariyerinde birçok başarılı işe imza atan oyuncunun en popüler olduğu işlerden biri kuşkusuz “Muhteşem Yüzyıl” dizisindeki Kanuni Sultan Süleyman karakteri idi. Osmanlı İmparatorluğunun bu kudretli padişahını canlandırdığı rolde, Halit Ergenç, doğduğu gün ile son derece uyumlu bir karaktere bürünmüştü.

Ülkemizde yang metal günü doğmuş ve bu elementin niteliklerini taşıyan diğer bir çarpıcı örnek ise, 2018’in belki de en çok konuşulan isimlerinden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Kendisi de bir yang metal günü doğmuş. 2018’de belediye seçimleri sürecinde sergilediği liderlik becerileri ve adalet vurgusu ile doğduğu gün olan Yang Metalin en temel özelliklerini ortaya koyan bir tavırla, mücadelesini sürdürerek zafer kazanan bir lider portresi çizdi.

Ünlü yang metal insanlarına diğer örnekler: Büyük İskender, Kraliçe II. Elizabeth, General George S. Patton, Martin Luther King, Jr., Edward Snowden, Isaac Newton, Gianni Versace, Jeremy Lin, Tiger Woods ve Muhammed Ali’yi sayabiliriz.

Bu senenin elementleri; hem metal, hem de su, soğuk elementler; çünkü sırasıyla sonbahar ve kış mevsimini temsil ediyorlar. Dolayısıyla, 2020 senesindeki metal elementinin karakteri, sosyal adaletsizlik ve eşitsizlik konularında ateşli protestoları, gösterileri ve hatta isyanları gündeme taşıyacak nitelikte. Insanlar, ideolojilerini gerçekleştirmede, daha fazla çatışma ve türbülans yaratma eğiliminde olacaklardır . Bu sene sosyal adaletsizlik ve eşitsizlik konularında protestolar, kızgın gösteriler ve isyanlar olması muhtemeldir.

Bununla birlikte, su elementinin üzerinde oturan yang metal topraktan destek almadığı için, aslında zayıf ve kararsızdır. Bu, agresif görüntünün sahte olduğu ve sağlam bir temele sahip olmadığı anlamına gelir. Ancak, yang metal, metalin en güçlü olduğu sonbahar mevsiminde tam güçlenecek; o zaman etkisi daha gerçek ve şiddetli olacaktır.

Yang metal dev bir çelik parçası gibi olduğundan, gemileri sembolize eder. Yang metal bu sene toprak tarafından desteklenmiyor ve su elementinin üzerinde oturuyor. Bu nedenle dengesiz bir temele sahiptir. Bu durum sene gemi kazalarının artmasına sebebiyet verecektir. Nitekim, 2020 senesinin etkilerini hissettirmeye başladığı Aralık ayında, Meksika’da Cozumel Adası açıklarında iki lüks yolcu gemisi çarpıştı. Neyse ki can kaybı yaşanmadı.

Farenin Özellikleri

RatHsia takviminde, Fare, 12 burcun ilkidir. Fare, günün ilk saatidir (23:00 – 01:00). Bir günde 24 saat ve 12 hayvan burcu olduğundan, her hayvan iki saatlik dilimi temsil eder. Fare, “Geç Fare” ve “Erken Fare” olarak iki şekilde adlandırılır ve bu özelliğiyle diğer hayvanlara göre benzersizdir. Geç Fare, 23:00 ila 00:00 arasındaki saattir. 00:01’de gün değiştiği için, Erken Fare başlar ve 01:00’e kadar sürer. Fare burcu iki farklı günü kapsar – yarısı yang gününde, yarısı ise yin günündedir.

Ne ilginçtir ki, Çin Takviminde hayvanların sırasının, parmaklarının sayısına göre sıralandığını görürsünüz. Parmakları tek sayı ise yang, çift sayı ise yin’dir. Farenin ön ayağı dört parmak (yin) ve arka ayağı ise beş parmaktan (yang) oluşur. Bu, Fare’nin hem yin, hem de yang’ı temsil ettiği fikrine tam olarak uymaktadır! Bu ilginç özelliği nedeniyle fare senesi önemli değişimleri ve yeni başlangıçları da beraberinde getirecektir.

Bu sene ateş elementi tamamen ortadan kalktığından, güçlü su enerjisini kontrol edemiyor. Bu nedenle deniz ve hava kazaları dahil olmak üzere sel, şiddetli yağmur fırtınası ve tsunami gibi su ve yangına bağlı felaketler daha fazla gündeme geleceğini düşünebiliriz. 2020 senesi ile birebir aynı elementlere sahip 1960’ta, 8 Nisan günü, İstanbul’a 10 saat boyunca çamur yağmış.

Ateşin eksikliği toprak elementini zayıflattığından, toprak elementine ait konular da (toprak kaymaları, çığlar, madencilik kazaları, bina çökmeleri, depremler) etkisini hissettirecektir.

60 yıllık Döngü

Çİn Takvimi 60 yıllık döngülerle çalışır. Bu yüzden bir senenin ruhunu anlmak içinhep 60 yıl öncesine dönüp bakıyoruz. Çünkü aynı elementler, elbette çağın gereklerine uyarak, benzer olaylara yol açıyor. Örneğin, 60 yıl önce, 1960 yine bir Yang Metal Fare yılıydı. Bu yönüyle elementler bize kılavuzluk ediyor diyebiliriz. 60 sene önceye göz atalım…

22 Mayıs 1960’ta Şili’nin Valdivia kentinde, tarihteki en şiddetli depremlerden biri meydana geldi. 9,5 büyüklüğündeki deprem dev bir tsunamiyi de tetikledi. Diğer büyük bir deprem 29 Şubat 1960’ta Fas’ın Agadir kentinde yaşandı. Bu Fas tarihinin en yıkıcı ve ölümcül depremi olarak kayda geçti. 60 sene önce de biraraya gelen metal-fare senesinde, ateşin olmayışı ve toprak elementinin güçsüzlüğü, kendisini hissettirmiş.

1960, Cameron, Kongo, Nijerya, Fildişi Sahili, Somali ve Madagaskar da dahil olmak üzere 17 Afrika ülkesinin bağımsızlık ilan ettiği önemli bir yıl. Kıbrıs, aynı yıl İngiltere’den bağımsızlık kazandı. ABD’de Greensboro oturma eylemi, tarihteki ilk oturma eylemi olmasa da, en fazla dikkat çekenlerden biri olmuş ve bundan sonra Sivil Hakları Savunma hareketleri kapsamında yapılan oturma eylemlerinin de başlangıcı sayılmıştır. Bu olaylarda, yang metal elementinin etkisini görebiliriz.

1960’da ülkeler arasında ciddi bir gerilim var. Örneğin, ABD U-2 casus uçağı 1 Mayıs’ta Sovyet Hava Savunma Kuvvetleri tarafından vurulduğunda SSCB ile ABD arasındaki gerilim tırmandı. Amerikalı pilot Francis Gary Powers yakalandı, casusluktan üç yıl hapis ve 7 yıl ağır çalışma cezasına mahkum edildi. ABD, 1954’te Kuzey Vietnam’la mücadelede Fransızların çekilmesinden sonra ilk birlikleri Vietnam’a gönderdi. John Kennedy seçimleri, tarihteki en küçük marjlardan biriyle (113.000 oy) kazanarak ABD Başkanı seçildi.

ABD-Japonya Güvenlik Antlaşması’na karşı kitlesel gösteriler yapıldı. Tokyo Üniversitesi’nde bu gösterilerin şiddetli hale gelmesiyle 182 kişi tutuklandı ve 589 kişi yaralandı. Ayrıca, 21 Mart’ta Güney Afrika’nın Sharpville kentinde polis göstericilere ateş açarak 69 kişiyi öldürdü ve 180 kişi de yaralandı.

1960’da Aralarında Japonya, Rusya, İngiltere, Fransa, ABD, Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan’ın da bulunduğu Sekiz Uluslu İttifak, Pekin’i işgal etti. Bu ittifak, kendi vatandaşlarını savunmak için insani müdahalede bulunma adına kurulmuş çok uluslu bir askeri koalisyondu.

Fransa ilk atom bombasını test etti ve nükleer bomba teknolojisine sahip ülkeler arasına katıldı.

IRA ile İngiltere arasındaki çatışmalar da 1960 yılında başladı.

Türkiye’de de 1960 senesi boyunca hükümete karşı yapılan protestolara şahit olduk. En sonunda 27 Mayıs 1960 Türk tarihine acı bir darbe olarak geçti.

Farenin Sembolik Anlamı

Fare, Çin astrolojisinde Aşk Çiçeği yıldızı olarak geçer. Bu yönüyle romantizmi ve cinsel dürtüleri tetikleme potansiyeli taşır. Ne ilginçtir ki, doğum kontrol hapının da ilk olarak 9 Mayıs 1960’da ABD’de piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. 60’ların cinsel devrimi de doğum kontrol haplarının kullanımı ile ve Chicago’daki Playboy kulüplerinin ilkini açan Hugh Hefner ile başlıyor denebilir.

Metal Elementi cildi, dişleri ve kemikleri temsil ettiğinden, güzellik ve zarafet temasını da gündeme getirecektir. Güzellik ve eğlence endüstrisinde önemli gelişmeler ve bir patlama görebiliriz.

Farenin temsil ettiği su elementi sanat, eğlence ve gösteri dünyası ile yakından ilişkilidir. BU alanda da hareketlilik ve yenilikler bekleyebiliriz. Örneğin, 1960’da Beatles müzik kariyerine 17 Ağustos’ta Hamburg’daki Indra Kulübü’nde başladı.

twistKalçaları döndürerek yapılan bir dans olan Twist, 1960’da dünya çapında bir dans çılgınlığı haline geldi. Twist, Chubby Checker’ın 6 Ağustos 1960’ta “Dick Clark Show’da” aynı adı taşıyan şarkıyı söylerken Twist’i dans etmesiyle son derece popüler oldu. Chubby Checker “The Twist” adlı şarkısı ile listelerin en üstüne çıktı. Aynı yıl Hollywood, Peter Pan ve Oz Büyücüsü gibi ikonik filmler yayınladı. “Flintstone/ Çakmaktaşlar” ilk kez televizyonda gösterildi. Bir başka ilk ise, ABD Başkanlık seçimlerinde iki başkan adayı Kennedy ve Nixon’ın beraber katıldıkları tartışma programının televizyonda yayınlanmasıydı.

Klasik gerilim filmi “Psycho/Sapık”ın prömiyeri 16 Haziran’da New York’ta yapıldı. Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini efsanevi film yapımcısı Alfred Hitchcock üstlendi. Yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilen film aynı zamanda modern slasher filmlerinin (bir katilin, birçok kişiyi öldürdüğü bir korku filmi türü) ilk önemli örneklerinden biri sayılıyor. 1960 ve 2020 senelerini temsil eden su (fare) elementi, korku duygusunu temsil ediyor. 1960’da 4 dalda Oscara adayı olan bu ikonik film 1960’da korku türünde yeni bir çığır açmıştı. 2020’de de korku filmlerinde artış ya da yeni denemeler görürseniz şaşırmayın.

roma olimpiyatları1960 Yaz Olimpiyatları Roma’da düzenlendi. Roma Olimpiyatları, televizyonda tam olarak ele alınan ve televizyonlarda naklen yayınlanan ilk olimpiyat oyunlarıdır. Bir başka ilginç not ise , Roma şehri olimpiyatlarda daha ilginç bir ortam oluşturmak adına, birtakım etkinliklere ev sahipliği yapsın diye bazı antik kalıntıları ve alanları restore etmiş ve kullanıma açmış.

Cassius Clay; daha sonra Muhammed Ali adını alan efsanevi boksör, Roma Olimpiyat oyunlarında Altın Madalya kazandıktan sonra ilk profesyonel dövüşünü de aynı sene kazandı.

Aynı tarihte 2-3 Nisan 1960 tarihlerinde Moskova’da Bolşoy Tiyatrosu’nda Giuseppe Verdi’nin La Traviata operasını seslendiren sanatçımız Leyla Gencer büyük başarı kazanmıştı.

Senenin zor etkileri kadar güzelliklere ve yeniliklere de vesile olacağını unutmamalı.

Sağlık

Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) Metal Elementi, akciğer, burun ve cilt gibi solunum organlarını temsil eder. Su elementi olan Fare, böbrek, idrar sistemi ve üreme organlarıyla ilgilidir. Bu yıl su elementinin aşırı miktarda olması bu alanlarda sorunlara neden olabilir. Ateş ve toprak elementlerinin hiç olmaması ise sindirim problemleri, mide bölgesinde hassasiyet, pankreas (diyabet), bağışıklık sistemi ve kalp, kan dolaşımı, genel zindelikte düşüş gibi sorunlara yol açabilir.

Su yılından kaynaklanan nem ve ıslaklık, ateş elementinin hiç olmaması, romatizmaya ve diğer kemik hastalıklarına neden olabilir.

Bu sene yang enerjinin eksikliğini, sıcaklığını arayacağız. Soğuk elementlerin hakimiyetindeki yin enerjiler zihinsel hastalıklara ve mental yorgunluklara da sebebiyet verecektir. Yin enerjilerin egemenliği, tuhaf olaylara sahne olacak bir ortam yaratır.

Ekonomiye Bakış

Beş Element sisteminde, ateş elementi mutluluk ve iyimserliği simgeler. Ateş yılları 2013’ten 2017’ye kadar sürdü. Ateşin varlığı insanların ekonomiye olan güvenini artırır ve borsada yükselişlere sebep olur. Ateş elementi, borsadaki patlamaların arkasındaki ana itici güç olmuştur. Ancak, 2017 Yin Ateş Horoz senesinin ardından ateş elementinin döngüsü sona erdi.

2018 Köpek yılına girdiğimizde, ateş mezara girdi ve ekonomik atmosferde gerileme yarattı. 2019 Domuz Yılı, ateş elementinin tamamen son bulduğu sene idi. Suyun karamsar enerjisi, korku ile ilgili duygusu devreye girdi. Bu nedenle, dünya ekonomisi, küresel yatırımcılar için çok fazla korku ve belirsizlik yaratan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaş görüşmelerinden büyük ölçüde etkilenmiştir.

Yaklaşan 2019, 2020 ve 2021 yılları, hepsi su döngüsüne aittir ve ateş elementi, 2025 yılında Yılan Yılı’na kadar geri dönmeyecektir. 2019 Domuz Yılı ateşin sona ermesini temsil ettiğinden, 2020 ateşin embriyo evresine geçtiği senedir. Bu nedenle, genel ekonomik atmosfer düşüş eğilimine giriyor ve büyüme hızı önemli ölçüde yavaşlıyor. Aralık ayı Fare – ve kış mevsimindeki su elementinin zirvesini temsil eder. Bu da çok fazla korku ve endişe yaratacaktır. Bir önceki Fare yılına baktığımızda, 2008’de Wall Street’te adeta bir kasırga esiyordu. Gayrimenkul endüstrisinin yol açtığı bu kasırga 2008’den 2013’e kadar süren korkunç bir durgunluğa yol açmıştı.

Borsa ve Ekonomik Görünüm

Su elementinin enerjisi önümüzdeki dört ila beş yıl boyunca hakim olacak; karamsarlık, şüphecilik ve umutsuzluk ekonomide daralmaya yol açacaktır. Ticari faaliyetler zayıflayacak ve ekonomik durgunluk derinleşecektir.

Peki hangi endüstriler bu ortamda serpilebilir?

Ateş elementine ait endüstriler bu sene bereketlidir, çünkü ateş metali fetheder ve metal ateş için para elementidir. Ateş endüstrileri arasında enerji üretimi, restoranlar ve eğlence sektörü yer almaktadır.

İkinci şanslı endüstri toprak elementine aittir, çünkü toprak suyu feth eder ve su toprak için paradır. Toprak endüstrisi gayrimenkul, madencilik, sigorta, bilgisayar yazılımı ve teknoloji sektörleridir.

Son olarak, üçüncü en bereketli sanayi, metal elementine aittir. Metal bu yıl para görmese de, metal su gördüğü için aktif ve üretken olacaktır. Bu endüstriler otomobil, mühendislik, bankacılık ve makinedir.

Bu yıl sıkıntılı sektörler su ve ağaç. Su endüstrileri güçlü bir rekabetle karşı karşıya kalacaklardır. Su sektörleri nakliye ve iletişimdir. Ayrıca, ateş suyun parasıdır ve ateş bu sene hiç yok; bu nedenle, bu sene ağaç sektörü için bereketli bir yıl değil. Moda, medya, kitap ve çevre gibi ağaç endüstrilerini yokuşlu yollar bekliyor. Çünkü ağacın parası toprak ve toprak bu sene yok.

Fare Senesinde Sembolik Yıldızlar

Çin Astrolojisinde, hayvanlarla temsil edilen bazı burçlar, aynı zamanda “sembolik yıldız” olarak tanımladığımız enerjileri taşırlar.

Sembolik yıldızlardan en önemlisi olan “Nobleman” ya da “koruyucu melek” olarak tanımlayabileceğimiz yıldız, son derece pozitif bir enerjiyi ifade eder. Bazıları bu olumlu enerjiye doğuştan sahiptir.Yani doğum anını temsil eden 4 sütun tablosunda bu etkiyi taşır. Bazen de gelen seneler ya da şans dönemleri bu etkiyi getirir. Nobleman ya da koruyucu melek, bizim için işleri kolaylaştıran , ihtiyaçlarımızı karşılayan, bize yardımcı insanları işaret eder. Nobleman etkisinde olduğumuz dönemlerde etrafımızda yardımcı insanların olduğunu, işlerin daha rahat, sorunsuz gittiğini ya da problemlerin daha kolay çözüldüğünü görürüz. Bu pozitif enerji, adeta bir kalkan gibi bizi korur ve destekler.

2020 Fare senesinde, sonu 5 ve 9’la biten senelerde doğanlar koruyucu melek etkisinde olacaklar. 2020 senesi sizin için de koruyucu melek etkisi taşıyorsa, yolunuz açık demektir. Yeni projeler geliştirmek için bu güzel şanstan yararlanın. Hayata geçirmek istediğiniz plan ve projeleriniz için bu seneden destek alarak harekete geçin. Mark Zuckerberg nobleman şansındayken Facebook’u yarattı, Leonardo Di Caprio, yıllarca aday olup alamadığı oscar ödülünü nobleman senesinde aldı. Freddie Mercury nobleman senesinde Bohemian Rhapsody’yi yazdı. 

Bir küçük not da 2020’de Mayıs ve Eylül aylarında doğum yapacaklar için… Mayıs ayı yılan ile Eylül ayı ise horoz ile temsil edilir. Her ikisi için 2020 senesinin yang metal elementi karizma ve erdem yıldızı anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı üzere, kişiye karizma katan, daha çekici, ikna edici ve etkileyici yapan bir yıldızdır. Karizma ve erdem yıldızına, Hollywood yıldızlarında, birçok ünlü sanatçıda, ya da Bill Gates, Steve Jobs gibi sıradışı, vizyoner; işadamı olmanın ötesinde çığır açan kişilerde rastlarız. İşte 2020’de mayıs ve eylül aylarında doğacak şanslı bebekler bu pozitif etkiyle dünyaya gelecekler.

Fare (1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008)’da doğan insanların “Grand Duke” olduğu söylenir. Yani bu sene ile aynı enerjiye sahiptir. Adeta ona kafa tutuyor anlamına delir. Bu nedenle, olumsuz etkiyi azaltmak için bir Öküz burcu sembolü taşıması önerilir. Fare yılında doğan ünlü insanlardan bazıları arasında Prens Charles, Prens Harry, Scarlett Johansson, Mark Zuckerberg, Tarkan, Ata Demirer, Özcan Deniz, Defne Samyeli, Nejat İşler, Beren Saat de var.

Tavşan yılında doğan insanlar (1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011) Fare ile bir ceza ilişkisi yaşayacaklardır. Bu, seks skandalları, evlilik dışı ilişkiler ve ihanetler dahil, arkadaşlar, aile ve meslektaşlar gibi insan ilişkilerinde sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle, onların da birer Öküz burcu sembolü taşımaları tavsiye edilir. Tavşan yılında doğan ünlüler arasında Donnie Yang, Jet Li, Tiger Woods, Angelina Jolie, Bradley Cooper, David Beckham, Hülya Avşar, Fırat Tanış, Candan Erçetin, sayabiliriz.

Bu sene Fare ile en zıt burç At burcu’dur. At Yılı’nda doğduysanız (1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014), bu yılla zıtlık içindesiniz demektir. Bu zıtlık, türbülans, hareket, kazalar veya büyük değişiklikler getirebilir. Bu sene hareketli olursanız senenin olumsuz etkilerinden kaçınabilirsiniz. Daha fazla seyahate çıkmak, iş değiştirmek ya da ofis veya ev taşımak için iyi bir yıl. Korunmak için mutlaka Öküz burcu sembolü taşımalısınız. Seyahat etmek, çatışmayı gidermek için ideal olsa da, bu yıl kuzeydeki Grand Duke yönüne doğru seyahat etmeniz önerilmez. Ayrıca çok dikkatli olmalı, hızlı araba kullanmaktan, uçaklara pilotluk etmekten, paraşütle atlama gibi riskli sporlara katılmaktan kaçınmalısınız.

Fareyle uyum içinde olan burçlar, Maymun, Ejderha ve Öküz’dür. Yine de bu bilgilere dayanarak karar vermeden önce, kişinin tüm doğum tarihini bir bütün olarak inceleyen Kaderin 4 Sütunu ile bir analiz yapılması daha sağlıklıdır. Bahsedilen burçlar, bir kişinin doğum tablosundaki 4 sütun içerisinde herhangi bir yerde görülebildiğinden, çatışma ve ceza yorumları yalnızca Yıl sütunu ile sınırlı değildir. Bu çatışma ve cezaların, kişinin Ay, Gün ve Saat Sütunları’nı nasıl etkileyeceğini de değerlendirmelisiniz. Bu yıl zıtlık içindeki ünlü insanlar arasında Paul McCartney, Kristen Stewart, Angela Merkel, Harrison Ford, Jennifer Lawrence, John Travolta, Shinzo Abe, Kiefer Sutherland, Jackie Chan, Condoleezza Rice, Haluk Bilginer, Hazal Kaya, Doğa Rutkay, Çağatay Ulusoy, Yıldız Yilbe’yi sayabiliriz.

At Yılı’nda doğmamış olsanız bile, özellikle At Günü’nde doğduysanız, zıtlık içinde olabilirsiniz; Bu zıtlık yüzünden zorlu bir yılla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gün hanesi kişinin kendisini ve eşini temsil ettiğinden bu zıtlık ilişki alanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ekstra özen gösterin. Örneğin Natalie Portman ve Paul Simon At gününde doğdu.

Eğer Tavşan Günü’nde doğmuşsanız, 2020 “İkili Ceza” olarak adlandırılan bir ceza yaratacaktır. Bu tür cezalar çoğunlukla insan ilişkileri ile ilgili sıkıntılar yaratır, çünkü hem Fare, hem de Tavşan Aşk Çiçeği yıldızlarıdır. Eşiniz ya da aile bireyleriyle olan ilişkinizde gerginlikler, sıkıntılı zamanlar yaşayabilirsiniz. Nicole Kidman ve Stephen King Tavşan Günü’nde doğan ünlülerdir.

Dünyadan

Dünya liderleriyle ilgili önümüzdeki sene dikkat çekici birkaç bilgi: ABD Başkanı Donald Trump için şanslı bir yıl, başarılı bir yıl ve yaklaşan seçimlerde ikinci bir başkanlık kazanma olasılığı yüksek olacaktır.

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin için de iyi bir yıl olacaktır.

Yang Metal yılı, Prens William için Güç elementi olarak kabul ediliyor. 2020’de Kraliçe Elizabeth’in yerine geçebilecek mi? Göreceğiz.

2020 Feng Shui Etkileri

photo 4Feng Shui’yi oluşturan iki kelime, ‘Rüzgar’ ve ‘Su’ anlamına gelmektedir; yani doğanın iki büyük gücü… Feng Shui, insanın doğayla ilişkisini düzenleyen yaşam enerjisini, mekanlara taşımayı amaçlar ve bu enerjinin, o mekanda yaşayanlar üzerindeki etkilerini iyileştirmeye odaklanır. Bu sayede mekanlar, sadece uyuduğumuz, çalıştığımız, vakit geçirdiğimiz alanlar olmaktan çıkar; sağlığımızı, huzurumuzu, mutluluğumuzu, bereketimizi, kısacası tüm istek ve niyetlerimizi etkileyen yaşam alanları haline gelir.

“Duvarların dili olsa da konuşsa” deriz bazen. Aslında mekanlar gerçekten kendisini anlatır; dile gelir. İhtiyaçlarını söyler, neyi sevdiğini neyi sevmediğini anlatır. Feng Shui, mekanların bu anlatımına aracılık eden, onların dili, sözü olan çok eski bir bilgidir.

Ancak tahmin edersiniz ki amacımız mekanları mutlu etmek değil, insanların mutluluğu. Bu noktada iki kadim bilgi bizlerin hizmetinde. Çin Astrolojisi öngörülerine ve Feng Shui etkilerine bir arada dikkat edersek, mevcut senenin pozitif etkilerini daha fazla yaşama şansını yakalamış oluruz.

Bizim modumuz, enerjimiz nasıl ki her zaman aynı değil; değişken, mekanların da ihtiyaçları ve taşıdığı etkiler aynı kalmıyor; zamanla değişiyor. Feng Shui, bu değişime hem kendimizi hem de yaşadığımız mekanları hazırlayabilmek, değişen modlarımızı ve enerjimizi dengeleyebilmek için bize harika öneriler sunar.

Yıldan yıla değişen Feng Shui etkilerine göre sene başlarında iyi ve zorlu enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz. Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar.

Bu yıl, engelleri ve talihsizlikleri simgeleyen “Beş Yıldızı” doğu yönünde Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin, ofisinizin güneybatısına mutlaka metal bir rüzgar çanı asmanızı tavsiye ederim. En zor aylar, Mart, Haziran ve Aralık ayları olacaktır.

Bir diğer zorlu etki güneyde. Bu enerji, hastalık ve endişe getirir. Geleneksel çözüm yöntemi, altı metal paradan oluşan bir dizin kullanmaktır. Bu geleneksel çözüm sizin için ya da eviniz için uygun değilse, 2020 boyunca ev ya da ofisinizin güneyine metal bir vazo ya da metalik dekoratif objeler yerleştirebilirsiniz.

3 Yıldızı, kavga, anlaşmazlık ve soygunla ilgilidir ve 2020’de kuzey yönünde. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için kuzey yönünde kırmızı renkli objeler kullanabilirsiniz. Kırmızı bir lamba, örtü, halı, yastık, kırmızı seramik dekoratif objeler olabilir.

İletişim problemleri yaratan ve skandalları temsil eden “7 yıldızı” bu sene merkezde. Genelde ev ya da ofislerde merkezler yani orta noktalar, kullanılır alanlara denk gelmez; fakat sizin kat planınızda durum farklıysa o zaman bu merkez alanda, bir vazo içinde 3 bambu dalı koyabilirsiniz. Bambu hoşunuza gitmiyorsa, vazoda su içinde yeşil yapraklı dallar da aynı etkiyi yaratır.

Otorite ile ilgili problemleri tetikleyen “6 yıldızı” bu sene güneydoğuda. Hukuki problemler açısından bu yöne dikkat etmek gerekir. Güneydoğuya, otorite ile ilgili çıkacak problemlere karşı da bir vazoda 4 bambu dalı ya da yeşil yapraklı dallar kullanabilirsiniz. Bu alanda, 2019 boyunca topraklı ve renkli çiçekleri tercih etmeyiniz.

Bu sene bereket enerjisi kuzeybatıda. Kuzeybatı evlerinizde açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz, girişiniz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir.

Batı ise hem ikinci bereket alanı hem de mutlu olayları, güzel haberleri taşıyan yön. Umarım hareketli, bol pencereli, çok vakit geçirdiğiniz keyifli bir alana denk geliyor olsun.

Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar, kuzeydoğunun enerjisinden, bu yöne doğru bakacak şekilde oturarak faydalanabilirler.

Çiftler romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler, bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler güneybatıda; batı yönü de benzer şekilde destek alabileceğiniz bir yön olacaktır.

Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” kuzeyde. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmak doğru olacaktır. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında yani kuzeyde ise bu sene tadilat işlerine girişmeyebilirsiniz. İşyerinizde ya da evinizde uzun süreler otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.

Grand Duke, bu yıl kuzey yönü olduğu için, tam karşısına denk gelen güney, zıtlık pozisyonu olarak geçer. Bu nedenle yine uzun süreler vakit geçireceğiniz zaman, sene boyunca sırtınızı güneye vererek oturmamanızı tavsiye ederim. Senenenin etkisini arkanıza alıp, ters etkilere karşı kendinizi koruduğunuz oturma yönü, sırtınızı kuzeye verip, yüzünüzü güneye dönmektir.

2020 FS Map.001


Amerika’da yapılan son dönem araştırmalar gösteriyor ki zamanımızın %90’ını iç mekanlarda, kapalı alanlarda geçiriyoruz. Bu ortalama 78 yıllık bir yaşamın 71 yılına denk geliyor!!! Bu araştırmalar ve rakamlar çok şey anlatıyor ama bana sorarsanız çok temel 2 noktaya dikkat çekiyor:

1-Parçası olduğumuz doğadan fazlasıyla uzaklaşmış durumdayız!Doğada daha fazla vakit geçirmeli ya da en azından açık alanlara, parklara daha çok çıkmalıyız!

2-Ancak yine de özellikle şehir hayatı gereği, zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Öyleyse hayatımızda bu kadar fazla yeri olan, yaşadığımız ve çalıştığımız mekanlara da dikkat vermek ve mekan farkındalığını da hayatımıza katmak önemli!

Evreni, doğayı ve bunların insan hayatın üzerindeki etkilerini anlamaya çalışan ve inceleyen Feng Shui, günümüz şehir hayatında doğaya ve kendimize dönmek için harika bir pusula görevi görüyor!

Siz de kendinize ve mekanlarınıza gereken dikkati ve ilgiyi verdiğinize emin olun. Ve unutmayın, mekanlar bizi etkilediği gibi bizim enerjimiz de mekanları etkiler.

Neşeyi ve canlılığı, hayatımıza ve mekanlarımıza davet etmenin en etkili ve Pratik yolu, içten ve sıcak bir gülümsemedir. Gülümsemek, iyi bir ruh halinin ilk adımıdır.

İyi bir ruh hali ise herşeyi iyileştirir!

Mutlu seneler…

Rat year

 

Makalenin orjinali Büyük Usta, hocam Raymond Lo tarafından yazılmış, Master Jen Stone tarafından İngilizce’ye çevrilerek düzeltmeleri yapılmıştır. 4 Aralık 2019 tarihli Feng Shui Dergisi’nde de yer almaktadır. (http://www.raymond-lo.com/p/14533/nr/100045/2020-year-of-the-metal-rat-forecast)

Türkçe çevrisi, Türkiye ile ilgili bilgiler Esra Koyuncu ve Meltem Özertem tarafından eklenmiştir. Meltem Özertem kendi blog yazısına özel bölümler eklemiştir.