60 yıl önce, 60 yıl sonra!!!

Home » Bir Doz Feng Shui » 60 yıl önce, 60 yıl sonra!!!

erovizyon partiMayıs ayı yazısını yazmak üzere bilgisayarın başına oturduğumda, bu seneki Erovizyon şarkı yarışmasıyla ilgili haberler kulağıma çalındı. Amaannn Erovizyon mu, pek de ilgilenmiyorum demeyin!!! Hoşunuza gidecek, keyifli bir zaman yolculuğunu garanti ediyorum :) Üstelik , elementler, enerji deyince büyük büyük meseleler gibi gelen konuyu oldukça sade ve gündelik etkileriyle anlatacağıma da söz veriyorum!

Biliyorsunuz 2016 Yang Ateş-Maymun senesi… 60’lık döngülerden oluşan Çin Takvimine göre, bu sene biraraya gelen bu iki element, daha önce 1956 yılında buluşmuşlardı. Yani bir nevi 1956 yılını tekrar yaşıyoruz ama 2016 koşullarıyla :)

2016 senesini anlatan yazıda “Ateş güneşi, mutluluğu ve optimizmi simgelediği için ateş senesinde herşeye rağmen eğlence sektörü ön planda olur. Geçmişe baktığımızda 1956’da eğlence ve sanat hayatında neler olmuş, neler. Elvis Presley “Heartbreak Hotel” şarkısı ile hit olmuş ve çok başarılı bir sene geçirmişti. Doris Day’in kulaklarımızdan gitmeyen şarkısı “Che Sera Sera” o sene çıkmıştı. Aynı sene Norma Jean adını Marilyn Monroe’ya çevirdi. “My Fair Lady” müzikali ilk kez Broadway’de sahneye kondu. Meşhur “Kral ve Ben” filmi o sene çevrildi. Ve İsviçre’de ilk Eurovision Şarkı Yarışması düzenlendi.” diye yazmıştık.

1956 erovizyonPopülaritesi yıldan yıla değişen, inişli-çıkışlı bir grafik izleyen Erovizyon şarkı yarışmasının bu sene 61. si düzenleniyor; yani yarışma bir nevi yeniden doğuyor diyebiliriz!!! Ve bu sene, tam da buna uygun bir ilk gerçekleşecek !!! Yarışma Amerika Birleşik Devleri’nde de canlı yayınlanacak! Bu durum, dünyada yayını devam eden en uzun süreli televizyon programlarından biri olan Erovizyon şarkı yarışmasının geleceğini nasıl etkileyecek hep beraber göreceğiz. Ama popüler müzikle ilgili kişiler, bu gelişmenin Erovizyonu çok başka bir boyuta taşıyabileceğini düşünüyor. Çünkü programı yayınlayacak kanal Amerika’da yaklaşık 50 milyon evde, oldukça geniş bir ağa sahip. 1956’da ilk kez gerçekleşen yarışma, 2016’da yepyeni bir boyut kazanıyor :) Gel de elementlerin sade ama derin dünyasına hayran olma!

Bir minik not ve ilginç bir bilgi daha yazmak isterim. İlk defa bir Yang Ateş-Maymun senesinde (1956) yapılan ; 60 yıl sonra, yani bu sene de yeni bir boyut kazanıyor, adeta yeniden doğuyor dediğimiz yarışmanın yapılacağı 14 Mayıs günü de bir Yang Ateş-Maymun günü :) Ne dersiniz tesadüf mü??? :)

bayraklarGelgelelim, bu seneki yarışmayla ilgili tek gelişme bu değil! Stockholm’de gerçekleşecek yarışma öncesinde yayımlanan “yasaklı bayraklar listesi” ortalığı karıştırmış gibi görünüyor. Politik olmayacağız diyerek, fakat son derece politik gibi görünen bu açıklama epey tartışılacaktır. Yani ortada bir iletişim sorunu olduğunu söyleyebiliriz! Bu olayda, senenin Feng Shui enerjilerinin parmağı olabilir mi dersiniz??? Bence kesin :) 2016’da iletişim problemlerine, skandallara yol açan ve 7 rakamı ile ifade ettiğimiz negatif enerji Kuzeyde…

Yarışmanın düzenleneceği, kuzey ülkesi İsveç’in başkenti Stockholm de bu enerjiden nasibini alacak anlaşılan!

erovizyon-turkiye abbaİnternette kısa bir gezinti yaptım. Bakın kimler gelmiş kimler geçmiş Erovizyon’dan…1956’daki ilk yarışmayı ev sahibi İsviçre kazanmış. Şarkıyı seslendiren Lys Assia hayatta ve 93 yaşında. Yarışmayı en fazla kazanan ülke İrlanda ve İrlandalı şarkıcı Johnny Logan, yarışmayı birden fazla kazanan tek kişi :) Yarışmaya katılıp dünya çapında şöhreti yakalayan şarkıcı pek yok ama içlerinden biri hariç… ABBA! 1974’te “Waterloo” adlı şarkı ile birinciliği kazanan grup, kendi dönemlerinin en önemli müzik gruplarından biri olmayı başardı. 1988 yılında birinciliği kazanan bir diğer ünlü isim ise Celine Dion… Ancak onun dünya çapında başarısı Erovizyon’dan birkaç sene sonra gelmiş…Hatırlarsınız, bizim de Erovizyon tarihindeki en büyük başarımız 2003’te Sertap Erener ile kazandığımız birincilikti.

Şimdi gelin linki tıklayın, hepberaber 1956’ya gidelim ve müzik eşliğinde bugüne dönelim.

1956-2015 zaman tüneli

Emin olun çok keyifli bir yolculuk olacak!. Müzik sizi sadece Erovizyon dünyasına değil, kendi geçmişinize de götürecek! Benim için ilkokul yıllarıma dönüş oldu :) Elimde kalem kağıt, oylamaya kadar uyumadan dayanabilmek için verdiğim mücadeleler, MFÖ’nün çok sevdiğim Diday Diday Day şarkısı tek tek canlandılar…

Yolculuğunuz bitti ve günümüze döndüyseniz, bugün 5 Mayıs 2016…

Çin Takvimine göre bugün, Mayıs yani Yılan ayı başladı! Bu ayın elementleri sizin için neler getirecek, öğrenmek isterseniz

detaylar Mayıs 2016 – 癸巳