Ağustos 2016 – 丙申

Home » 1 Ay 2 Element » Ağustos 2016 – 丙申

2 monkeys

2016 senesi, ateş-metal (maymun) 丙申 senesi olarak geçiyor Çin Takviminde. Ağustos 2016 ise, sene ile birebir aynı elementlere sahip bir ay olarak öne çıkıyor!

Dolayısıyla senenin taşıdığı etkiler, Ağustos ayında daha güçlü ve hissedilir hale gelecektir diyebiliriz.

O zaman kısa bir özet geçelim…

– 2016  Yang Ateş 丙 – Metal 申 senesi…Ateş, senenin elementleri arasında var; ancak metalin üzerinde durduğu için zayıf! Senenin ikinci yarısında iyice etkisi azalıyor. Ateş, optimizmi ve neşeyi temsil eder. Bu nedenle hepimiz için önemlidir!

– Metal ve üzerinde ateş, sistemde batan güneş olarak tasvir ediliyor. Çünkü Yang Ateş Güneş’i, Metal (Maymun) elementi ise Batı yönünü anlatıyor. Tüm dünyada yaşanan olaylar, gelişmeler; özellikle de Batı’nın en önemli simgesi Avrupa’nın ve Avrupa Birliği’nin karşı karşıya kaldığı süreç günbatımının adeta habercisi gibi…

– Günbatımı, biten birgün ve yeniden doğacak Güneş anlamına da geliyor. Dolayısıyla değişim kaçınılmaz! Ancak şuan hala günbatımındayız. Gün ağarana kadar, hava biraz daha kararacak!!!

5 elements-yapıcı– Geçtiğimiz 4-5 sene, daha baskın olan ağaç ve ateş elementleri ile canlı, hareketli, pozitif, açılmayı, genişlemeyi ve büyümeyi ifade eden yang enerjiyi deneyimledik. 2016 Maymun yani metal senesi ile başlayan süreçte, önümüzdeki 4-5 sene boyunca, daha etkili olacak metal ve su seneleri ile daha çok içe dönmeyi, kapanmayı, negatif ve karanlık olanı anlatan yin enerjiyi yaşayacağız.

Temmuz ayında Metin Altıok’a ait harika bir şiirden alıntı yapmıştım ve “Bazen bir şiir, birçok duyguya tercüman olur. Metin Altıok’a ait bu şiir de  son günlerdeki ruh halimizin ve bu yazıyı yazmak üzere oturduğumda aklımdan ve kalbimden geçen duyguların tercümanı oldu.” diye eklemiştim.

Yarın farklıdır bugünden,
Adı değişir hiç olmazsa,
Kara bir suyu
Geçiyoruz şimdilerde
Basarak yosunlu taşlara.

Temmuz ayında ülkemizde yaşananları da düşünürsek, bu harika dizeler yukarıda anlatmak istediklerimin en güzel ifadesi diyebilirim!

Bu kısa ve temel notlardan sonra her ayın klasiklerine geçelim :)

Maymun 申 güçlü bir metal elementidir. Kaplan 寅 ise ağacı temsil eder. Karşılaştıklarında çatışan/zıt bir enerji yaratırlar. Eğer Kaplan yılında doğduysanız Maymun yılı ve ayı ile bu tip bir zıtlık içindesiniz demektir. Doğduğunuz yılı öğrenmek ve aşağıdaki bilgileri, doğum yılınızı ifade eden hayvanı bilerek okumak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Doğum Ay ve Yılları

changeZıt/çatışan enerjiler hareketin ve değişimin habercisidir. Bu nedenle 2016 Maymun senesinde, Kaplan yılında doğanları oldukça hareketli, biraz türbülanslı ve değişimlere açık bir yıl bekliyor demiştim. Ağustos ayı ile bu çatışan enerji  daha da güçleniyor. Bu tip zıtlık dönemlerinde en iyi önlem, hayatınıza kendi iradenizle hareket ve değişim getirmenizdir. Böylece değişim ve hareket isteyen enerjiler amacına ulaşmış olacağı için süpriz değişimleri nispeten engellemiş olursunuz.

Ancak, çatışma ya da zıtlık dönemleri birtakım olumsuzlukları, kazaları ve tartışmaları da tetikleme potansiyeli taşır. Bu etkiyi azaltmak için Kaplan yılında doğanların sene boyunca üstlerinde bir yılan sembolü taşımalarını tavsiye etmiştim. Çin metafiziğinde bazı enerjiler zıtlık yaratırken, bazıları da biraraya geldiğinde uyum oluşturur ve elementler, özünde çatışmadan ziyade uyum halinde olmayı tercih eder. Maymun ve Yılan da biraraya geldiğinde uyum oluşturan iki dost elementtir. Maymun senesinde Yılan sembolü taşımanın anlamı buradan gelir.

Kaplan yılında doğanlar bu sene ve bu ay boyunca yılan sembolü taşıyıp, hayatlarına hareket getirirken, kendilerine dikkat etmeyi ve temkinli olmayı da ihmal etmemeliler.

 

SEYAHATMaymun 申 (metal) ile temsil edilen enerjinin başka bir özelliğine gelirsek, sistemde 4 adet seyahat yıldızından biri olarak yer alır. Maymun 申 ; diğer bir seyahat yıldızı olan Kaplan 寅 (ağaç) ile zıt/çatışan bir ilişki içindedir. Bu etki, Maymun ayları ve yıllarında daha çok insanın seyahat etmesine sebep olur. Özellikle Kaplan 寅, At 午 ve Köpek 戌 günlerinde ya da yıllarında doğanlar, maymun aylarında ve yıllarında bu seyahat enerjisinin direk etkisi altındadırlar. Kaplan 寅, At 午 ve Köpek 戌 senelerini aşağıda görebilirsiniz. Eğer bu senelerden birinde doğduysanız, Maymun ayları, yılları hatta günleri seyahet etme potansiyelinizi artıracaktır. Seyahatlerin artması kazalarda da artışa sebep olmaktadır. Kaplan ve maymun kara hayvanları oldukları için yarattıkları çatışma enerjisi ve seyahat etkisi daha çok karayollarını ve araba kazalarını düşündürür.

 

snake pendant2Kaplan 寅 ve Maymun 申 elementlerine, Yılan 巳 (ateş) elementi de eklenirse; çok güçlü bir ateş enerjisi oluşmaktadır. Sistemde ateş cezası olarak adlandırılan bu durum, patlamalara, ateşle ve hava yolu ile ilgili kazalara, yangınlara ve trafik kazalarına sebep olacak bir potansiyeli temsil eder. Bireysel olarak 4 sütununuz bu cezadan etkileniyorsa, benzer şekilde kişisel patlamalar, tartışmalar ve ilişki problemleri yaşama potansiyeline sahipsiniz demektir. Kaplan günlerinde ya da senelerinde doğanların bu ay boyunca bir yılan sembolü taşımaları iyi bir fikir olacaktır!

 

Kaplan 寅 Yılları :1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010

At 午 Yılları :1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014

Köpek 戌 Yılları :1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Yılan 巳 Yılları : 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

 

Güzel haberler her zamanki gibi sonda…Yin ağaç ya da yin toprak gününde veya sonu 5 ve 9 ile biten senelerde doğanlar için ağustos ayında oldukça pozitif bir enerji var. Koruyucu melek olarak ifade edilen bu enerjinin olduğu dönemlerde hayatın daha rahat, yumuşak ve pozitif ilerlediğini, yardımcı, koruyan ve kollayan insanların her an etrafımızda olduğunu hissederiz.

AKADEMİKYang ateş 丙 gününde ya da senesinde doğanlar için Maymun, “akademik yıldız” anlamına gelir. 2016 senesinde Maymuna eşlik eden diğer element Yang ateş 丙 olduğu için 2016’da doğan bebekler bu yıldıza sahip olacaklar. Ağustos ayında doğacak bebekler ise çift akademik yıldızla gelecekte önemli bir avantaj yakalayacaklar :) Akademik yıldız, entellektüel altyapı, öğrenmeye yatkınlık, öğrenme arzusu, bir konuda derinleşebilme kapasitesini ifade eder. Dolayısıyla 2016 Maymun senesi, bebek sahibi olmak için iyi bir sene diyebiliriz! Ayrıca bu sene ve bu ay doğacak bebekler, bir Yin Ağaç veya Yin Toprak gününde hayata gelirlerse Maymun elementi, onlar için hem akademik yıldız hem de koruyucu melek anlamına gelecek!!!

Ağustos ayının feng shui etkilerine geçmeden önce ilginç bir notu daha sizinle paylaşmak istiyorum. 1956 Ağustos’unda da senenin ve ayın elementleri, benzer şekilde biraraya gelmişti. Yani iki maymun (metal) elementi ve üstünde iki ateş!!!  20. yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilen, 10 Şubat 1898’de yani bir kaplan ayında ve kaplan gününde doğmuş olan Bertolt Brecht, malesef 1956 Ağustos’unda, 58 yaşında hayata veda etti. Doğum anında yani 4 sütununda sahip olduğu 2 adet kaplan elementi, onun aynı zamanda akademik yıldızlarıydı!!! 58 yaşında maymun (metal) şansındaydı ve halihazırda maymun-kaplan zıtlığına girmişti. Bunun üstüne, 1956 yılının Ağustos ayında gelen çift maymun yani metal elementi, anlaşılan çok güçlendi ve çatışmada galip geldi!

6'lı para

Ağustos ayının öne çıkan olumlu ve olumsuz yönleriyle bitirelim. Merkezler, orta noktalar bu ay en negatif yön olarak öne çıkıyor! Bunun bir diğer anlamı da meydanlar ve merkezlerin, bu ay sıkıntılı olabileceği! Eğer ev ya da ofisinizin kat planında orta nokta yani merkez önemli bir odaya (salon ya da giriş gibi) denk geliyorsa bir metal çan asmak iyi olacaktır. Güneybatı senenin iyi yönlerinden olmasına karşın Ağustos ayında hastalıkları tetikleyen enerji bu yöne geliyor. Eğer Güneybatı yönünde yatak odanız  varsa, geleneksel yöntem olan 6’lı metal para ya da metal objeler kullanabilirsiniz. Ağustos ayının en pozitif etkiye sahip yönü Doğu…Doğu’da salonunuz, giriş kapınız ya da çalışma odanız varsa ve evinizin Doğu yönündeki temel feng shui etkileri olumlu ise güzel gelişmeler bekleyebilirsiniz!

7 Eylül’e kadar Ağustos yani Maymun ayındayız, unutmayın!