Aralık 2016 – 庚子

Home » 1 Ay 2 Element » Aralık 2016 – 庚子
winter-chris-burkard

Fotoğraf Chris Burkard’a aittir.

Yazı yazmaya niyet ettiğimde, başlamak çoğunlukla en zor aşama olurken, beklenmedik bir anda önüme çıkan bir ilham, esin kaynağı bu aşamayı kolaylıkla geçmenin en keyifli yolu olur :)

Aralık ayı geldi. Aralık, bizim için kış; element dilinde ise su mevsimi demek…Bir senenin daha sonuna gelirken, yeni olacağını umduğumuz bir başka senenin başındayız. Aklımda bir yandan aralık ayı, kış mevsimi, yeni sene üzerine düşünceler gezinirken, diğer yandan kış mevsimini diğerlerinden ayıran en önemli özellik nedir diye dönüp dolaşan çok basit bir soru…Aradığım cevap kitaplardaki mevsimler bilgisinden biraz daha farklı!

Derken cevabı, ilhamı, harika fotoğraflarıyla, beni çok açıdan besleyen, sanatçı Chrisburkard’ın yanda gördüğünüz  fotoğrafında ve altına yazdığı şu notta buluyorum:

 

“The beauty of Winter to me is it’s minimalism. Allowing you to look at something you see everyday in a different way.

“Bana göre kışın güzelliği, sadeliğinde (minimalizm). Hergün gördüğünüz birşeyi farklı görebilmenizi sağlıyor! ”

Doğanın herhalini deneyimleyen ve fotoğraflayan sanatçı, kış mevsiminin güzelliğini sadeliğinde görmüş! Fotoğrafa bakınca katılmamak mümkün değil! İşte aklımdaki sorular benim için de bu fotoğrafta karşılık buldu. Fotoğrafa bir süre bakınca bir kez daha farkettim ki sadelik, odaklanmayı kolaylaştırıyor. Odaklanmak ise sakinleştiriyor. Sadelik, odaklanma ve sakinlik…Bu üçlü, Aralık ayında etkili olan su elementi ile baş etmenin, su elementi ile gelen enerjiye uyum sağlamanın formülü :) Ay boyunca yaşadığınız olaylara, bir de bu formülle bakmayı deneyin. Aşağıdaki detayları da ekleyin. Bakalım hergün gördükleriniz ya da yaşadıklarınız size de farklı görünecek mi? Denemesi bedava!

yinyangsembol

Çin Takvimine göre yeni sene her zaman 4 Şubat’ta başlar. Genellikle de aralık ve ocak ayları enerjilerin değiştiği ve dönüştüğü geçiş aylarıdır. Yin-yang sembolünde hatırlarsanız enerjinin birbirine dönüşmesi düz bir çizgi ile değil, kıvrımlı bir S şekliyle ifade edilir. İşte seneler değişirken, enerji de bu şekilde hareket eder. Dolayısıyla aralık ve ocak aylarında biten seneye ait son etkileri yaşarken, yeni sene de yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

Yang enerji, pozitif, aydınlık ve açık olandır. Yin ise negatif, karanlık ve kapalı bir enerjiyi ifade eder. Genel olarak senenin ikinci yarısı, enerjinin yin halini deneyimleriz. Dolayısıyla senenin ikinci yarısı, özellikle de yin enerjinin iyice etkili olduğu kış ayları, daha olumsuz ve tuhaf olayların yaşanmasına, genel ruh halinin daha karamsar olmasına sebep olur.

Aralık ayı ise yin enerjinin tavan yaptığı bir dönem. 21 Aralık, en uzun gece ve kış dönencesidir (winter solstice); yani senenin en yin günü…Bir kez daha yin-yang sembolünden örnek verecek olursak, siyahın (yin) içindeki beyaz noktacık işte bu kış dönencesini, en karanlık geceyi, en yin enerjiyi ifade ederken aynı zamanda da yang enerjinin başlangıcını, siyah tarafın beyaza doğru değişmeye başlamasını anlatır. Nasıl ki gecenin en karanlık anı, gündoğumundan hemen önceki andır, belki de en karanlık günler aydınlığa en yaklaştığımız günlerin habercisidir !!!

Kasım ve Aralık, Çin Takviminde su elementi ile temsil edilir. Kasım su mevsiminin başlangıcı, Aralık ise su elementinin en güçlü olduğu dönemdir. Ateş, neşe ve mutlulukla ilgili element iken, su korku duygusunu temsil eden elementtir. Bu nedenle ateş elementinin rengi kırmızı iken, su elementinin rengi siyahtır. Yine benzer nedenlerle ateş yıllarında ekonomi daha canlı ve hareketli olurken, su senelerinde ekonomik krizlerin yaşandığını görürüz.

Aralık, su (korku) elementinin ve enerjinin, yin etkilerinin en fazla hissedildiği ay olduğundan, genel anlamda ekonomi, güven ortamı ve sosyal ortam açısından birtakım negatif etkiler taşır. Adeta tüm dünya bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete durumunu çok güçlü hissederiz. Yin enerjinin ve su elementinin toplumsal boyuttaki etkisi, gerçekten kıyamete gidiyor olsak da olmasak da daha olumsuz ve negatif duyguları ön plana çıkarmasıdır. Bu ay neşe ve optimizmle ilgili olan ateş elementinin de yok denecek kadar zayıf olduğunu eklersek, biraz daha kasvetli bir Aralık bizi bekliyor gibi…Ancak su elementi kişisel boyutta herkes için farklı anlamlar ve etkiler taşıyabilir. Birebir yaptığım ve doğum anına dayanan 4 Sütun analizinde, elementleri ve etkilerini çok daha derin ve detaylı konuşma fırsatımız oluyor. Birgün sizinle de buluşmak dileğiyle diyerek Aralık 2016 özelinde neler var bakalım…

rat-2016Aralık ayı sistemde Fare 子 ile temsil edilir. Fare, su elementinin en güçlü temsilcisidir. Bu nedenle ateşin en güçlü temsilcisi olan At 午 ile karşılaştığında çatışan bir enerji ortaya çıkar. 4 sütununda At elementi olanlar için Aralık ayı, oldukça hareketli ve değişimlere açık bir dönem diyebiliriz.

Haziran (At) ayında ya da 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 yıllarından birinde doğduysanız, Aralık ayı boyunca siz de bu zıt enerjinin etkisindesiniz demektir. Ay boyunca bir öküz/boğa sembolünü üstünüzde taşıyabilir ve Aralık ayını yapmak istediğiniz farklı bir aktivite ya da yenilik için değerlendirebilirsiniz. Çünkü zıt, çatışan bir enerji sizi etkiliyorsa, aslında size en temelde değişim demek istiyordur! Kendi iradenizle hayatınıza katacağınız değişimler, enerjinin negatif etkilerini en aza indirmenize ve pozitif olana, yeniye yer açmanıza destek olur.

öküz kolyeFarenin 子 temsil ettigi su elementi ile Tavşanın 卯 temsil ettiği ağaç elementi uyumsuz bir ikilidir. Buna Çin metafiziğinde ceza ilişkisi denir. Ceza ilişkisinin yarattığı etki, hoşnutsuzluk hali, beğenmeme, memnuniyetsizlik şeklinde ortaya çıkabilir. Zıtlık, çatışma enerjisine göre biraz daha gizli bir tehlike, huzursuzluk, sağlık problemleri şeklinde kendini gösterebilir. Ceza veya zıtlık dönemlerinden bahsederken bu etkinin geçerli olduğu süreyi de mutlaka dikkate almalıyız. Örneğin bu yazılarda bahsettiğim ceza veya zıtlık etkisinin ay boyunca geçerli olması , yıllık ya da 10 senelik şans döneminde geçerli olmasına oranla çok daha hafif ve geçici durumlar yaratacaktır. Çok basitçe özetlemem gerekirse; diyelim ki Tavşan 卯 yılında doğdunuz ve Aralık ayında ceza etkisindesiniz. Bu size Aralık ayında istemediğiniz ya da beklemediğiniz bir iş yükü ya da arzu etmediğiniz bir durumla karşı karşıya kalmak olarak yansıyabilir. Ama bu etkiye senelik ya da daha uzun şans döneminde giriyorsanız o zaman dikkatiniz biraz daha sağlıkta ve insan ilişkilerinde olmalı!!!

Aylardan Mart Tavşan ayıdır. Tavşan seneleri ise 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011… Mart ayında ya da Tavşan yıllarından birinde doğduysanız Aralık ayında bir öküz/boğa sembolü taşıyabilir ve biraz daha sakin kalmayı seçebilirsiniz!!!

winterblossomDiğer taraftan, Keçi 未, Domuz 亥 ve Tavşan 卯 gününde ya da yılında doğanlar için Fare, aşk çiçeği dediğimiz bir etkiyi beraberinde getiriyor. Bu yıldıza sahip olanları Aralık ayında daha romantik, daha sosyal bir dönem bekliyor. Aşk çiçeği diye adlandırdığımız bu enerji, sosyal ve romantik hayatımıza renk ve hareket getirmekle beraber aynı zamanda bizi daha çekici ve ikna edici de yapar. Dolayısıyla iş hayatınızda da bu yıldızdan fayda sağlayabilirsiniz.

İlgili yılları aşağıda görebilirsiniz. Bu yıllardan birinde doğduysanız aralık ayında aşk çiçeği sizin için de açıyor demektir!!!

Keçi 未 seneleri : 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015

Domuz 亥 seneleri : 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007

Tavşan 卯 seneleri : 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

Bir kısa parantez Tavşan yılında doğanlar için!!! Onlar için, hem ceza ilişkisi hem de aşk çiçeği yıldızı var Aralık ayında…Dolayısıyla her iki enerjinin de etkisini hissedebilirler. Bu durumda bir öküz/boğa sembolü taşıyarak, daha olumlu olana odaklanmak iyi bir fikir olacaktır. Aralık ayı boyunca gündeminizdeki konulara bu etkileri bilerek yaklaşabilir, negatifi en aza indirmeyi, pozitifi en iyi şekilde kullanmayı hedefleyebilirsiniz.

Diğer bir iyi haber ise sonu 5 ve 9 ile biten senelerde doğanlar için!!! Onların Aralık ayında koruyucu melekleri (nobleman) var!!! Aralık ayında etraflarında daha çok yardımcı insan bulacaklarını, çevrelerinden daha çok destek göreceklerini farkedecekler! Aralık ayı sizin de koruyucu melek (nobleman) ayınız ise ay boyunca önemli proje ve planlarınız için mutlaka girişimde bulunmanızı tavsiye ederim!

Aralık ayı için yaşadığımız, çalıştığımız mekanlarda hangi yönler hangi etkileri taşıyor olacak? Feng Shui enerjileri ile bitirelim!

Yıllık ve aylık periyotlarda değişen Feng Shui etkileri esas olarak, mekandaki mevcut/temel enerjileri güçlendiren ya da zayıflatan etkiler yaratır. Yani bir mekanda esas dikkate almamız gereken, binanın yapıldığı seneye ve baktığı yöne dayanan temel Feng Shui analizidir. Senelik olarak iyi bir enerji, mekandaki olumsuz bir enerjinin üzerine geliyorsa; onu tetikleme potansiyeli taşır. Bu nedenle yaşadığınız ya da çalıştığınız mekanlardaki mevcut etkileri bilmiyorsanız, yıllık ve aylık etkilere göre, negatif enerjiler için çözüm önerilerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak pozitif yönlerden doğru şekilde fayda sağlamak için evinizin temel Feng Shui analizini yaptırmanızı tavsiye ederim. Feng Shui ancak doğru uygulanırsa hayatınız üzerinde olumlu değişimler yaratacak bir sistemdir!!!

çanO zaman öncelikle dikkat edilmesi gereken yönleri belirtelim. Yazıları takip edenler ya da klasik Feng shui ile ilgilenenler bilir, 5 rakamı ile temsil edilen enerji, talihsizlik yıldızı olarak geçer ve bir mekanda özellikle salon, yatak odası, giriş kapısı gibi önemli alanlara denk geliyorsa mutlaka bir çözüm getirmek gerekir. Bu yıldızın elementi toprak olduğundan, etkilerini azaltmak için metal elementini temsil eden objeler kullanmak gerekir. Geleneksel çözüm metal bir rüzgar çanı asmaktır. 2016 boyunca Kuzeydoğu yönündeydi bu yıldız. Aralık ayında Güneyi de etkiliyor. Bu nedenle ay boyunca mekanlarınızda, Kuzeydoğu ve Güney yönlerinde birer metal çan bulundurabilirsiniz. Batı yönünde özellikle giriş kapınız ya da salonunuz varsa, aralık ayı boyunca kırmızı bir obje kullanarak bu yönde tartışmalara, kavgalara ve hırsızlığa sebebiyet veren enerjiyi zayıflatmış olursunuz. Kuzey yönünde ise vazoda 3 dal bambu koymak iyi bir fikir olacaktır.

candlesAralık ayında Doğu ve Güneydoğu en pozitif, en olumlu etkilere sahip iki yön olarak öne çıkıyor. Mekanlarınızda bu yönlerdeki mevcut enerjiler iyiyse ve çalışma odanız, giriş kapınız ya da salonunuz gibi aktif alanlarınız varsa, aralık ayı size de güzel süprizler yapabilir.Bu alanlarda daha çok vakit geçirerek olumlu etkilerden daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Çiçekler, müzik ve mumlardan da yardım alabilirsiniz :)

Yakında 2017 yazısıyla yeni seneye de bakıyor olacağız. 2017 ile ilgili oldukça ilginç, faydalı ve keyifli  detayları paylaşıyor olacağım. Ekim ve kasım aylarına ait yazıları soranlar olmuştu. Bu iki aya dair elementleri ve etkilerini her zamankinden farklı olarak önceden değil, sonradan yazıyor olacağım! Dönüp hatırlamak isteyenler için :)

Son iki not : Çin Takvimine göre 5 Ocak’a kadar Aralık ayı etkileri geçerli!!! Ayrıca yeni sene 4 Şubat’ta başlayacak…Ocak ayı yazısında, 2016 yılının son ayına bakacağız :)

Sade, sakin güzel bir kış diliyorum…