Çin Yeniyılı ve Bahar Festivali

Home » Bir Doz Feng Shui » Çin Yeniyılı ve Bahar Festivali

Lanterns

Bu sene 4 Şubat’ta, Yang ateş 丙-Maymun 申 (metal) senesine girdik! Ancak Çinliler yeniyılı 8 Şubat’ta karşılayacak. Feng Shui ve 4 Sütun analizlerinde, hesaplamalar için temel aldığımız takvime göre yeni sene her zaman 4 Şubat’ta başlar. Bu tarih itibariyle, seneyi ifade eden elementler; yani enerji değişir.

Ancak Çinliler yeniyıl dahil tüm festival ve resmi tatilleri, Ay Takvimine göre hesaplar. Bu nedenle kutlamalar her sene farklı bir tarihe denk gelir.

Bu sene 7 Şubat akşamı yılbaşını kutlayacak olan Çinliler, 8 Şubat’ta yeniyılı karşılayacaklar. Bu tarih aynı zamanda Bahar Festivalinin de başlangıcıdır. Yeniyıl kutlamaları ile başlayan Bahar Festivali, iki hafta boyunca devam eder ve senenin ilk dolunayına denk gelen günde, “Fener Festivali” (Lantern Festival) ile sona erer.

çin takvimiYılbaşı kutlamalarından keyif alıyorsanız ya da 1 Ocak 2015 yeterince yeni gelmediyse size, 7 Şubat akşamını not edin ve Çinlilierin yılbaşı kutlamalarına katılın! 8 Şubat sabahı, artık ister Ay takvimi ister Güneş Takvimi olsun 2016 senesinin başladığına emin olabilirsiniz!!!

Bu sene sosyal medya devi Twitter da festival etkinliklerine katılmış ve kırmızı zarf şeklinde bir emoji/ikon yayınlamış! Çin yeniyılı yani Bahar festivali, nüfusu 1,5 milyara yaklaşan ülke için en önemli kutlama ve en çılgın seyahat dönemi olarak da öne çıkıyor. Çin’in dışında Hong Kong, Singapur, Tayland, Endonezya, Malezya, Filipinler gibi ülkerlerde, Avrupa’nın birçok başkentinde ve Amerika’da da çeşitli kutlamalar ve organizasyonlar düzenleniyor.

kırmızı zarf 2

 

Hadi bu sene siz de katılın!  7 Şubat’tan önce bir güzel temizliğin evinizi. Gereksiz ne var ne yok gönderin. Yeniye yer açın. Uzun uzun listeler yapmadan, çok net ve pratik 3 hedef  koyun mesela. Bir kağıda yazın, evinizdeki en güzel köşeye asın. Eğer 31 Aralık’ta yapmadıysanız, 7 şubat’ta sevdiklerinize, kırmızı zarflarda sembolik şans paraları, uğur objeleri verin. Onları hem şaşırtın hem gülümsetin!!!

Buarada 2016 yılına ait öngörülere tekrar göz atmak isterseniz linki tıklayabilirsiniz.

http://meltemozertem.com/2016-yang-ates-maymun-senesi/

 

Çin Yeniyılınız kutlu olsun!!!

HNY-Monkey 2016