Eylül 2016 – 丁酉

Home » 1 Ay 2 Element » Eylül 2016 – 丁酉

42964065 - silhouette of roosters crow on the lawn on orange sunrise backgroundAğustos ayı, 2016 senesinin etkilerini daha net hissettiğimiz bir aydı. Çünkü senenin ve ayın elementleri birebir aynıydı.

Bir nevi tüm seneyi ağustos ayında hızlandırılmış olarak yaşadık  diyebiliriz.

Çin Takvimine göre 7 Eylül itibariyle yeni bir ay başlıyor. Artık 2016 senesinin sonuna yaklaşırken yavaş yavaş önümüzdeki seneyi düşünmeye ve etkilerini merak etmeye başladıysanız eğer, Eylül ayı ipuçları taşıyor olacak!!!

Çünkü Eylül ayında biraraya gelen Yin Ateş-Metal (Horoz) 丁酉 elementleri, 2017 senesini de temsil eden elementler !!!

Biraraya gelen elementler, geçerli oldukları dönem boyunca etkisini gösterir. Dolayısıyla seneyi temsil eden elementler daha etkili şekilde ortaya çıkarken, bir ay boyunca geçerli elementlerin etkileri daha kısıtlı kalmaktadır. Yine de Eylül ayı size 2017 senesine dair mutlaka fikir verecektir :)

Eylül ayını temsil eden ve 酉 Horoz ile ifade edilen metal elementine bu sene eylül ayında Yin Ateş丁eşlik ediyor. Bu iki elementin ayrı ayrı ve birarada ne gibi etkilere sahip olduğuna bakalım…

55391873 - empty tennis court in autumnÇin Takvimine göre Ağustos sonbaharın başlangıcını; Eylül ayı ise sonbaharın yani metal enerjisinin en güçlü olduğu dönemi ifade eder. Herbir element farklı özelliklere sahiptir ve hayatın her alanını kapsamaktadır. Sonbaharın biraz hüzünlü havası tam da metal enerjiyi işaret eder; çünkü metal hüzün duygusunun temsilcidir.

Eylül ayının diğer elementi olan Yin Ateş 丁 ise, Çin Metafizigi’nde mum alevine benzetilir. Mum alevi benzetmesi sizi yanıltmasın. Mum alevi titrek, dengesiz ve güvenilmezdir. Bir kıvılcımdır. Dolayısıyla, yin ateş elementi, kolayca büyük patlamaları, yangınları tetikleme potansiyeli taşır. Silahlı catışma ve cinayetleri yani silah ve mermiyi ifade eder. Aynı zamanda, çok hassas, öngörülemeyen ve fevri duyguları temsil eder.

Tarihe baktığımızda büyük felaketlerin, patlamaların, cinayetlerin, yangınların Yin Ateş丁elementi ile bağlantılı olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse 9/11-11 Eylul saldırıları, Hiroşima’ya atılan ilk atom bombası Yin Ateş günleridir. 3 mart 2009’da işlenen ve tüm sene ülke gündeminden düşmeyen Münevver Karabulut cinayeti de bir Yin Ateş günüydü. 2013 yılının Mayıs ayı, Yin Ateş-Yılan 丁巳 ayıydı. Gezi Parkında olayların başladığı 27 mayıs günü ise yine bir Yin Ateş elementi olan, Yılan 巳 günü idi…

Horoz 酉 ile temsil edilen metal elementi, Yin Ateş 丁elementinin doğduğu ay olarak geçer sistemde. Dolayısıyla Eylül ayında biraraya gelen Yin Ateş-Horoz 丁酉elementleri , Yin Ateş 丁elementinin etkilerinin  ön plana çıkmasına yol açabilir.

Bu çok da keyifli bir haber değil, biliyorum. O zaman biraz da güzel haberler verelim.

52208994 - image of spring white cherry blossoms tree on blue wooden tableEylül ayını temsil eden ve Horoz 酉 ile ifade edilen enerji, sistemde “aşk çiçeği” olarak adlandırılan ve genel anlamda sosyal ortama , eğlence ve güzellik sektörlerine canlılık ve hareket getiren bir etki taşır.

Kişisel olarak Horoz sizin için “aşk çiçeği” enerjisini taşıyorsa, siz de ay boyunca bu enerjinin olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz. Daha fazla sosyalleşmenize, daha ikna edici ve çekici olmanıza destek veren bir enerji ay boyunca size eşlik ediyor olacak. Dolayısıyla önemli sunum ve toplantılarınızı bu ay planlayabilirsiniz.

Eğlence ve güzellik sektöründe iseniz yeni organizasyonlar ve aktiviteler için de uygun bir dönem. Ejderha 辰, Fare 子ve Maymun 申 günlerinden ya da yıllarından birinde doğduysanız Horoz 酉 yani Eylül ayı sizin için “aşk çiçeği” enerjisini ifade ediyor.

Ejderha 辰 Yılları : 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

Fare 子 Yılları : 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

Maymun 申 Yılları : 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

38977659 - new born baby hand4 Sütun sisteminin en pozitif en önemli enerjilerinden biri “koruyucu melek” diye tanımladığımız enerji. Eylül ayında ateş gününde (丙 -丁) ya da ateş yıllarından birinde doğanlar bu enerjinin etkisini hissedecektir. Sonu 6 ve 7 ile biten senelerden birinde doğduysanız Eylül ayında, koruyan ve kollayan bir enerji sizi destekliyor olacak!

Eylül ayında doğum yapacaklara da güzel bir haberim var! 2016 senesi Yang Ateş-Maymun senesi丙申biliyorsunuz. Dolayısıyla Eylül ayında doğacak bebekler hem koruyucu melek hem de aşk çiçeği etkilerine, doğuştan sahip olacaklar :)

Eylül ayını temsil eden metal enerji yani Horoz 酉, Tavşan 卯 ile temsil edilen ağaç elementi ile çatışan/zıt bir ilişki yaratır. Dolayısıyla doğum anında Tavşan 卯 elementi/enerjisi olanlar için bu ay biraz daha hareketli ve değişimlere açık bir dönem olabilir. 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 Tavşan 卯 seneleridir. Eğer Mart doğumlu iseniz Tavşan 卯 ayında doğdunuz demektir. Eylül ayında bu çatışma enerjisi sizi de etkiliyorsa, üzerinizde bir ejderha sembolü taşıyabilirsiniz. Ancak daha da önemlisi değişimler, seyahatler için çok uygun bir dönem olduğunu bilmeniz ve kendi istediğinizle, değişimleri ve seyahatleri hayata geçirerek bu zıtlaşan enerjiyi tatmin etmeniz!

Bu ay sağlık konusunda da birkaç not iletmek istiyorum. Eylül ayında seneyi ve ayı temsil eden elementler ateş ve metal… Ateş kalp ve kan dolaşımıdır. Metal ise akciğerler, solunum yolları, diş ve deriyi temsil eder. Ateş metale saldırarak soğuk algınlığı, nefes, solunum ve deri ilgili problemleri de beraberinde getirebilir. Ayrıca kalp ile ilgili sıkıntıları olanların da kendilerine özellikle dikkat etmelerini tavsiye ederim. Soğuk algınlığı, nefes ve solunum problemlerine karşı bağışıklık sisteminizi desteklemek, bu ay daha fazla özen göstermek de iyi bir fikir olacaktır.

dronHocam Raymond Lo, 2016 öngörülerinde, “hava ateş elementine girer; dolayısıyla uçan objeleri, uçakları, kuşları da akla getirir. 2016 Yang Ateş-Metal senesinde havada uçan dronlar, robotlar iyice popüler olacağa benziyor.” diye yazmıştı. Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama bu sene özellikle plajlar dronlardan geçilmiyordu :) Yaz biterken bu eğlenceli notu da sizlerle paylaşmak istedim.

Eylül ayında yönler ne etkiler taşıyor; son olarak Feng Shui ve yönlere bakalım…Eylül ayının öne çıkan olumlu etkilere sahip yönü Güneybatı. Özellikle akademik çalışmalar için bu yönde bir odanız varsa tercih edebilirsiniz.

6'lı paraDoğu ve Kuzeydoğu Eylül ayının negatif alanları arasında. Doğuda hastalık enerjisi ay boyunca oldukça güçlü. Doğu yönünde önemli bir odanız varsa, geleneksel çözüm olan birbirine bağlı 6’lı metal para kullanabilirsiniz. Kuzeydoğu ise her türlü skandal ve talihsiz olaylar için potansiyel taşıyor! Sene boyunca bu yönde bir metal çan bulundurmayı tavsiye etmiştim. Bu ay 3 dal bambuyu da yanına koyabilirsiniz :)

Kuzeybatı ve Güneydoğu yönlerinde ise kavga ve tartışmaları tetikleyen enerji etkisini gösterip, sorunlar yaratabilir. Güneydoğu yönünde kırmızı bir obje kullanmak, Kuzeybatıda ise bu ay için bir metal çan bulundurmak iyi bir fikir olur.

8 Ekim’e kadar Eylül yani Horoz 酉 ayı devam ediyor, unutmayın!