Haziran 2016 – 甲午

Home » 1 Ay 2 Element » Haziran 2016 – 甲午

horse sunset

Alışılmışın dışında, kimselerin gitmediği, yolu bile olmayan hatta bu dünyada değilmiş hissi yaratan diyarlara gidip, muhteşem doğa fotoğrafları çeken ünlü fotoğrafçı Chris Burkard, Kuzey Kutup Çemberi’nde uzun süren bir çekim serüveninin ardından paylaştığı aşağıdaki fotoğrafın altına şunları yazmış :

‘Duygularımız, dağa hafifçe dokunan o gümüş ışığa takılı kaldı.Güneşe bu denli ihtiyaç duyduğumu, onsuz kalana kadar anlamamıştım. D vitaminine ihtiyaç duymak anlamında değil de güneşin ruhu okşayan, moral veren, saf bir neşe kaynağı olması anlamında…Haftalar boyu, gördüğümüz tek şey o ince gümüş ışıktı. Hergün 22 saat süren karanlık, ışığın her dakikasını daha da değerli kıldı.Her ne kadar aradığımızı ta Kuzey Kutup Çemberi’nde bulmuş olsak da yine de bedelini ödedik’ (orjinal metni aşağıda görebilirsiniz)

13260820_225751367809839_670406185_n(1)

Chris Burkard tarafından çekilmştir.

 

Bu fotoğraf ve Chris Burkard’ın yazdıklarını okuduğumda ben de kendimi elementler dünyasında buldum. Güneşin yani ateşin en zayıf olduğu Kuzey Kutbunda, karlı bir dağın tepesinde, incecik gümüş bir ışıktı ateş elementi…Bu fotoğrafta, varlığıyla değil yokluğuyla anlam kazanmıştı benim için…Sıcak bir yaz sabahı, ateş mevsimini anlatan Haziran yazısını yazmak üzere oturduğumda karşıma çıkan bu karlı, soğuk kutup fotoğrafı, neşeyi, optimizmi, tutkuyu ve coşkuyu temsil eden, hepimizin ihtiyaç duyduğu; bu nedenle de Güneş’e benzetilen ateş elementini anlatmak için belki biraz değişik bir fikir oldu :) Ama zaten işimi tam da bu nedenle çok seviyor ve bu bakış açısıyla yapmaya çalışıyorum : Herşeye farklı bir yerden bakabilmek !!!

Bu değişik :) girişten sonra Haziran ayına bakalım, neler bekliyor bizi…Öncelik iyi haberlerde!

2016 senesi Yang Ateş 丙 – Metal 申 senesi…Ateş, senenin elementleri arasında var; ancak metalin üzerinde durduğu için zayıf…Hatta bu senenin simgesi “batan güneş” olarak tasvir edilir diye daha önce yazmıştım. Hepimizin ihtiyaç duyduğu, neşeyi temsil eden ateş elementinin bu sene belki de en güçlü olduğu dönem haziran ayı! Özellikle Ağustos ayından sonra ve önümüzdeki senelerde yokluğunu hissedeceğimiz ateş enerjisinin, bu ay keyfini çıkarın!!!

kupaKeyif demişken, Haziran ayında Paris’te düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’na değinmeden olmaz. Haziran ayı Çin Takviminde At午 ile temsil edilir. At午,  sistemde “Aşk Çiçeği” ya da “Romantizm Yıldızı” olarak geçen 4 elementten biridir. Futboldan aşka nasıl geçtik diyorsunuz, duyuyorum :) Şöyle…“Aşk Çiçeği” ya da “Romantizm Yıldızı” olarak geçen At 午 elementi kişisel olarak bazılarımıza bu etkileri taşımakla beraber, eğlence, reklam, medya, moda, ve güzellik gibi sektörlere de hareket getirir. Dolayısıyla böyle bir aya denk gelen şampiyona, günümüz futbolunun geldiği noktayı da hesaba katarak, dilerim renkli ve keyifli bir şölen havasında geçer. Bu sene 15.’si düzenlenecek olan şampiyonada kupa kimin olacak göreceğiz. 2008 ve 2012 yıllarında düzenlenen turnuvayı kazanarak, kupayı üst üste kaldıran tek takım olma ünvanına sahip İspanya, yine favoriler arasında…Ancak ev sahibi Fransa en büyük favori olarak gösteriliyor!

first cupBir ilginç not daha… 60’lık döngülerden oluşan Çin Takvimine göre 2016’da biraraya gelen elementler, 1956’da da biraya gelmişlerdi. Daha önce de yazmıştım; bir nevi bugünün şartları ile 1956’yı tekrar yaşıyoruz diye…Bakın 1956’de futbolda nasıl bir gelişme olmuş. 1955-56 sezonunda ilk defa düzenlenen Şampiyon Kulüpler Kupası’nın finali yine Paris’te Real Madrid ile Stade de Reims arasında oynanmış ve Real Madrid ilk Avrupa şampiyonu olarak tarihe geçmiş. 1992-93 sezonuyla birlikte organizasyonun adı günümüzdeki şekliyle değiştirilmiş ve Şampiyonlar Ligi olmuş… 60 yıl sonra Paris’te bu defa Avrupa Şampiyonası oynanacak…Elementler ve etkileri!!!

p.blss horseFutbol benim olayım değil, aşkla ilgili bölüme geri dönebilir miyiz diyenler…Kaldığım yerden devam ediyorum!  “Aşk Çiçeği” ya da “Romantizm Yıldızı” olarak geçen At 午, bu özelliği ile aşk ve tutkuyu da beraberinde getirir. Horoz 酉 , Yılan 巳 ve Öküz 丑 günlerinden ya da senelerinden birinde doğduysanız At 午 ile beraber gelen enerji, daha çekici, etkileyici ve ön planda olmanızı sağlayacaktır. Özel hayatınızda romantizme biraz daha yer açmak için güzel bir zaman olabilir! Ancak “Aşk Çiçeği” adı sizi yanıltmasın! Bu enerjiden iş hayatınızda da fayda sağlamak mümkün. Önemli sunumlarınızı, davetlerinizi ve toplantılarınızı bu ay içinde planlayabilirsiniz. Daha ikna edici ve etkileyici olduğunuz bir enerji ay boyunca sizi desteklemeye devam edecektir! Bu enerjiden fayda sağlamak için daha girişken olun ve kendinizi gösterin!

Horoz 酉 , Yılan 巳 ve Öküz 丑 senelerini aşağıda görebilirsiniz.

Yılan   巳 : 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001,2013

Horoz 酉 : 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005

Öküz   丑 : 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009

At 午 ‘ın temsil ettiği enerji, Yin Metal 辛 gününde ve yılında doğanlar için çok olumlu bir etkiyi daha beraberinde getiriyor. Zor anlarda yetişen bir yardım eli ya da bir koruyucu melek gibi tanımlayabileceğimiz bu enerji, Haziran ayı boyunca sonu 1 ile biten senelerde doğanları koruyup kollayacaktır!!!

babyBir güzel haber de Haziran ayında doğum yapacak anneler için…2016 senesinde doğan bebekler akademik yıldıza sahip olacak diye senelik yazımda belirtmiştim. Haziran ayında doğacak olanların buna ek olarak bir de karizma yıldızları olacak!!! Çünkü senenin elementi Yang ateş, At yani Haziran ayında doğanlar için bu etkiyi taşıyor olacak. Karizma yıldızı, vizyoner işadamlarında, Hollywood yıldızlarında, çığır açan sanatçılarda sıkça rastladığımız çok pozitif bir enerjiyi anlatır. Örneğin, Bill Gates, Coco Chanel, Michael Jackson, Nicole Kidman, bu yıldıza sahip ünlüler arasında sayabileceğimiz isimler…

Ateş ile ilgili dikkat edilecek en önemli noktaların başında sağlık geliyor! Çin metafiziğinde ateş, kalp ve kan dolaşımını temsil eder. Bu ay güçlenen ateş, senenin diğer elementi olan metale saldırır. Nefes alma organlarımız, deri, dişler metal elementine girer. Bu nedenle kalp, tansiyon, zehirlenme, yüksek ateş, nefes problemleri ve deri şikayetleri artabilir. Tüm bu alanlarda hassasiyeti olanlar kendilerini korumak için ekstra özen gösterebilirler. Serin ve hafif gıdalar tüketmek, güneşten korunmak, her türlü gıda zehirlenmesine karşı dikkatli olmak ve bağışıklık sistemimizi her zaman desteklemeye devam etmek alabileceğimiz en basit önlemler olacaktır.

Haziran ayını temsil eden At 午, Fare 子 gününde ya da yılında doğanlar için değişimleri de beraberinde getiriyor! At 午 ve Fare 子karşılaştığında birbiriyle zıt bir enerji yaratır. Zıt ya da çatışan enerjiler değişimin habercisidir. Dolayısıyla Fare 子 gününde ya da yılında doğanlar bu ay rutinlerinden sıyrılıp, yapmak istedikleri değişiklikleri hayata geçirerek bu enerjiden olumlu anlamda fayda sağlayabilirler.

Fare 子 seneleri : 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

At 午 elementi kendisi ile karşılaştığında ceza ilişkisi yaratan bir etkiye sahiptir. Ceza etkisi, istenilmeyen, beklenmedik ve hoşa gitmeyen durumları işaret eder. Dolayısıyla doğum elementleriniz arasında At 午varsa haziran ayı sizi biraz zorlayabilir. Ancak unutmayın ki geçici bir zaman…Olaylara daha sakin yaklaşmaya çalışmak, ani kararlar vermemek bu ayı daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

At 午seneleri : 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002,2014

wind chimeSon olarak yine Feng Shui etkilerinden söz edelim. Ay boyunca Batı en olumlu enerjilere sahip yön…Bu yönde bir odanız ya da giriş kapınız varsa ve evinizin mevcut enerjileri de bu yönde olumlu ise pek çok güzel gelişme sizi bekliyor olacaktır. Merkezler, meydanlar, orta noktalar Haziran ayında yine biraz sıkıntılı! Çünkü yıl boyunca merkezde olan hastalık enerjisine, bu ay skandal yıldızı da ekleniyor. Doğu yönünde ise senelik olarak çok pozitif bir enerji olmasına rağmen, talihsizlik yıldızı olarak geçen enerji, haziran ayında bu yönü dikkat edilmesi gereken bir alana dönüştürüyor. Özellikle ateş ve toprak ile ilgili kazalara dikkat etmekte fayda var. Ay boyunca Doğu yönüne metal bir çan asmak iyi bir fikir olacaktır.

7 Temmuz’a kadar Haziran ayının etkileri geçerli, unutmayın!!!

Keyifli yazlar…

 

 

 

(Chrisburkard : Our emotions hung on that small sliver of light that touched the mountain. I never realized just how much I needed the sun until I went without it. Not in a Vitamin D kinda of way but as a purely uplifting source of joy. That tiny sliver of light was all we saw for weeks. 22 hours of darkness each day made each minute of visible light more valuable. Even though we found what we were looking for way up in the Arctic Circle.. We still paid the price.)