Kırmızı Şans ve Bereket Zarfları

Home » Bir Doz Feng Shui » Kırmızı Şans ve Bereket Zarfları

red fancy

 

Çin yeniyılında kırmızı zarf içerisinde para vermek gelenektir. Özellikle Çin yeniyılı arifesinde şirketler, oteller, giyim markaları, restorantlar kendi tasarladıkları kırmızı zarfları piyasaya çıkarırlar. Sadece Çin yeniyılı ve bahar festivalinde değil aynı zamanda evlilik, doğum, mezuniyet gibi önemli olaylarda da Çinliler kırmızı zarflar kullanmaktadır. Kırmızı renkli bu para zarfları iyi ve güzel şansı sembolize eder.

 

 

fendi red envelop

 

 

Çin yeniyılı süresince bu kırmızı zarflar genellikle evliler tarafından bekarlara verilir. Ayrıca çalışan bekarların kendi anne ve babalarına, akrabalara, kuzen ve yeğenlere kırmızı zarf vermesi de gelenekler arasındadır. Evlilik törenlerinde misafirler, yeni evlenen çifte hediye olarak kırmızı zarf içinde para hediye ederler. Kırmızı zarflar iki el kullanılarak verilir ve alınır. Genellikle kırmızı zarfı alan kişi karşı tarafa bunun karşılığında Mandarin portakalı takdim eder.

 

 

kırmızı zarf 219 Aralık’ta Raffles Otel’deki etkinliğe katılanlara, Maymun senesi için hazırladığım kırmızı zarfları, içinde sembolik şans parası şeklinde çikolatalarla hediye etmiştim ; 2016 tatlı tatlı geçsin, şans ve bereket getirsin diye…Bu sene sevdiklerinize değişik ve el yapımı bir hediye vermek isterseniz, siz de kendi kırmızı zarfınızı hazırlayıp, içine şans objeleri, sembolik şans paraları, çikolatalar ya da sadece iyi dileklerinizi içeren notlar koyabilirsiniz. Zarflara piyango bileti koymak da hoş bir fikir olabilir!!!

 

red envelope treeEvde yılbaşı daveti veriyorsanız ve bir ağaç süslediyseniz, Çinlilerin süpriz şans kurabiyelerinde olduğu gibi, hazırladığınız kırmızı zarfların içine esprili yeniyıl kehanetleri ya da yeniyıl dilekleri yazıp, zarfları yılbaşı ağacınıza asabilirsiniz. Misafirlerinize, süslediğiniz yılbaşı ağacından, arzu ettikleri zarfı seçmelerini söyleyerek, hem eğlenceli hem de süprizli bir hediye vermiş olursunuz.

 

Yeniyıl ve kırmızı zarflar  dilerim size ve sevdiklerinize, şans ve bereket getirsin.

Mutlu Yıllar!