Mart 2017 – 癸卯

Home » 1 Ay 2 Element » Mart 2017 – 癸卯

time son1 sene, 1 ay, 1 gün… sizce uzun mu kısa mı? Bazen uzun, bazen kısa ya da kimine göre uzun kimine göre kısa…Zaman göreceli bir kavram!

Einstein şöyle demiş :

Bir adam güzel bir kızla oturup bir saat geçirdiğinde, bu süre kendisine bir dakika gibi gelir. Bir de onu, bir dakika için sıcak bir fırının üzerine oturtun; bu süre ona bir saatten daha uzun gelecektir. İşte görelilik budur!

Aslında bir konuda karar verdiysek değil 1 sene 1 saniyede değişimi başlatabiliriz. Yeter ki harekete geçelim!

Eski Mısır rahipleri, zamanı; enerjinin dönüşüm süreci ve sonsuz yaratım olarak tanımlamışlar! Günümüz şartlarında da zamanı, bizi kısıtlayan bir unsur olarak değil de “yaratım ve dönüşüm” süreci olarak algılamak, daha verimli ve yaratıcı kılar hepimizi belki de :)

Gelin bu perspektifle bakalım; Mart ayı bize ne gibi değişim ve yaratım alanları sunuyor!!!

Çin Takvimine göre yeni sene, Şubat ayıyla başlar. 4 Şubat itibariyle artık seneyi temsil eden enerjilerin yenilendiğini söyleyebiliriz. Şubat ayı, takvimde Kaplan 寅 ayı olarak geçer. Kaplan寅 ağaç elementidir ve baharın başlangıcını temsil eder.

Baharla beraber doğadaki değişim, ağaç elementinin (enerjisinin) en güzel ifadesidir. Doğanın kendini yenilediği ve tekrar uyandığı bu dönem, canlılığı, gelişmeyi, dayanıklılığı, sürekliliği ve yenilenmeyi hatırlatır.

rabbit 15 Mart’ta, Şubat yani Kaplan ayı sona eriyor. 2017 senesinin en ters etkilere sahip ayı, yani Tavşan 卯 (mart) ayı başlıyor.

Belki de zorlu Mart ayını, doğadaki gibi bir yenilenme ve değişim fırsatı olarak değerlendirmek; bu ayın sert ve keskin etkilerinden kendimizi korumanın en iyi yolu olacaktır!

Mart ayı en çok kimleri etkiliyor? Kimler için “değişim ve yenilenme” kaçınılmaz?  Detaylara bakalım…

2017 senesini temsil eden Horoz 酉, metal elementinin en güçlü temsilcisidir; Tavşan 卯 ise güçlü bir ağaç elementi… Metal ve ağaç, karşılaştıklarında çatışan/zıt bir enerji yaratırlar. Bu nedenle, 4 sütununda , yani doğum anında tavşan olanlar, 2017 senesinde ve özellikle Mart ayında, bu tip bir çatışmanın, zıtlığın etkisini çok daha güçlü hissedecekler.

Çünkü zıt/çatışan enerjiler, hareketin ve değişimin habercisidir. Bu nedenle 2017 Horoz senesinde ve özellikle Mart ayında, doğum anında Tavşan (ağaç) elementi olanları oldukça hareketli, biraz türbülanslı ve değişimlere açık bir yıl bekliyor diyebiliriz.

(1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 senelerinden birinde ya da Mart ayında ama ayın 4-5’inden sonra doğduysanız, 5 mart-5 nisan arasında gibi ve ya sabah 5-7 arasında doğduysanız, 4 sütununuzda bir tavşan var demektir!!! Günler çok sayıda olduğu için burada belirtmek mümkün olmuyor malesef.)

TAŞINMABu tip zıtlık dönemlerinde en iyi önlem, hayatınıza kendi iradenizle hareket ve değişim getirmenizdir. Böylece değişim ve hareket isteyen enerjiler amacına ulaşmış olacağı için süpriz değişimleri nispeten engellemiş olursunuz. Mesela, seyahat etmek , ev değiştirmek, iş değiştirmek gibi planları hayata geçirmek için çok uygun bir zaman. Hep yapmak isteyip ertelediğiniz yeni projeleri daha fazla ertelemeyin :) Hayatınıza ne kadar çok yenilik ve değişim katarsanız senenin enerjisi size o kadar destekler!!! Aksi takdirde, size beklenmedik süprizler yapabilir… Bu seneyi yapmak istediğiniz yenilikler ve değiştirmek istedikleriniz için bir fırsat olarak değerlendirin.

dragon pendantAncak, çatışma ya da zıtlık dönemleri birtakım olumsuzlukları, kazaları ve tartışmaları da tetikleme potansiyeli taşır. Bu etkiyi azaltmak için Tavşan yılında doğanların sene boyunca üstlerinde bir ejderha sembolü taşımalarını tavsiye etmiştik. Çin metafiziğinde bazı enerjiler zıtlık yaratırken, bazıları da biraraya geldiğinde uyum oluşturur ve elementler, özünde çatışmadan ziyade uyum halinde olmayı tercih eder. Horoz ve Ejderha da biraraya geldiğinde uyum oluşturan iki dost elementtir. Horoz senesinde Ejderha sembolü taşımanın anlamı buradan gelir :) Ayrıca bu sene bu açıdan şanslı bir sene diyebiliriz; ejderha havalı bir sembol neticede… Bazen fare, öküz gibi sevgili hayvanları taşımamız da gerekebiliyor :)

4 Sütun sisteminde, hayvanlarla temsil edilen bazı elementler, aynı zamanda “sembolik yıldız” olarak tanımladığımız enerjileri de taşırlar. Bunlardan en önemlisi Koruyucu melektir. Nobleman diye geçer orjinali…Yani çok yüce bir enerjiyi anlatır. Bu enerji, bize destek olan, yardımcı insanlara işaret eder. Bazıları doğuştan bu altyapıya sahip olurken, bazıları içinse seneler, aylar hatta günler bu enerjiyi getirir. Koruyucu melek etkisinde olduğumuz dönemlerde etrafımızda yardımcı insanların olduğunu, işlerin daha rahat, sorunsuz gittiğini ya da problemlerin daha kolay çözüldüğünü görürüz. Bu pozitif enerji, adeta bir kalkan gibi bizi korur ve destekler.

handsTavşan ile temsil edilen mart ayı boyunca, sonu 2 ve 3 ile biten senelerde doğanlar bu pozitif enerjinin korumasında olacaklar diyebilirim. Eğer Mart ayı, size bu güçlü enerjiyi getiriyorsa, etrafınızda daha çok yardımcı insan bulacak, çevrenizden daha çok destek görecek, ihtiyaç duyduğunuz anlarda size uzanacak yardım ellerine sahip olacaksınız demektir. Sizin için önemli konularda adım atmak ve girişimde bulunmak için bu pozitif ve güçlü enerjiden destek alarak harekete geçmenizi tavsiye ederim. Ama 1 ay çok kısa mı dediniz? O zaman sizi yazının başına geri alalım lütfen :)

2017 senesinin elementi olan Horoz 酉 (metal) ve Mart ayının elementi olan Tavşan 卯 (ağaç), sistemde “Aşk Çiçeği” olarak geçen sembolik yıldızlar arasında yeralır. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi aynı zamanda birbirleriyle çatışan, zıt bir ilişki oluştururlar. Dolayısıyla 4 sütununda her iki etkiyi de taşıyanların seks ve karşı cinsle ilgili konularda daha dikkatli olmaları tavsiye edilir! Bu enerjinin etkisi özellikle ünlülerin birtakım seks skandalları ile gündeme gelmelerine sebep olabilir. Söylememiş olmayalım :)

48519691 - rooster and hen couple sitting close together on black background

Maymun 申, Fare 子 ve Ejderha 辰 elementi ile temsil edilen bir günde ya da senede doğanlar için 2017 Horoz senesi, tüm yıl boyunca “aşk çiçeği” etkisini taşıyor olacak. Aşağıdaki yıllardan birinde doğduysanız tüm sene boyunca bu enerji sizinle!!!

Maymun seneleri (1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004)

Ejderha (1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012)

Fare (1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008)

 

PBlss-RabbitKaplan 寅, At 午 ve Köpek 戌 gününde ya da yılında doğanlar içinse Mart ayı “Aşk çiçeği” etkisini getirecek!!! Aşağıdaki senelerden birinde doğduysanız ise Mart ayı boyunca “aşk çiçeği” etrafınızda demektir :)

Kaplan seneleri (1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010)

At seneleri (1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014)

Köpek seneleri (1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006)

 

Bu yıldıza sahip olanları daha romantik, daha sosyal bir sene ya da ay bekliyor. Aşk heryerde yani :) Bekarsanız bu sene aşk kapınızı çalabilir!!! Evli ve mutluysanız, sizi de eşinizle daha uyumlu, keyifli ve romantik bir sene ya da ay bekliyor. “Aşk çiçeği” sosyal ve romantik hayatımıza renk ve hareket getirmekle beraber aynı zamanda bizi daha çekici ve ikna edici de yapar. Dolayısıyla iş hayatınızda da bu enerjiden fayda sağlayabilirsiniz. Yeni ortaklıklar ve anlaşmalar yapmayı, önemli sunumlarınızı, organizasyonlarınızı bu sene ya da Mart ayında gündeminize almayı düşünebilirsiniz.

Mart ayında Tavşan (ağaç) elementine eşlik eden diğer element ise Yin Su 癸… Yin Su, elementler dünyasında çiğ damlasına benzetilir. Tüm elementler arasında en yin (yumuşak) olandır. Bu sebeple Yin Su gününde doğanlar, son derece yumuşak, zarif, narin, uyumlu ve sabırlı, tolerans düzeyleri etkileyici derecede yüksek insanlar olurlar.

Diğer taraftan, naif ve uyumlu Yin Su elementi, aynı zamanda biraz kurnaz, gizemli ve aldatıcıdır da. Mart ayının ikinci elementi olan Yin Su, 2017 senesini temsil eden Yin Ateş ile karşılaştığında, Horoz-Tavşan zıtlığına benzer şekilde çatışan bir etki yaratır.  Yin ateş, mum ışığı gibi; titrek ve dengesizdir. Anlayacağınız üzere, seneyi temsil eden elementlerle, Mart ayını temsil eden elementlerin tümü ters ve çatışan bir etki oluşturuyorlar. Elementler bu şekilde çatışan, yıkıcı bir döngü oluşturduğunda, çok da huzurlu bir dönemden bahsedemeyiz. Dolayısıyla, Mart ayında özellikle toplumsal ve siyasi boyutta, bu ters enerjilerin yansımalarını görebiliriz.

Kendimize baktık, bir de mekanlara ve yönlere bakalım. Mart ayında iki yöne özellikle dikkat etmekte fayda var.

çan2017 senesinin en pozitif, bereket enerjisi Doğu’da… Ancak Mart ayı, yine yapacağını yapıyor! Ay boyunca Doğu yönüne talihsiz olayları, terslikleri ve kazaları temsil eden enerji geliyor. Evinizin Doğu yönü, giriş kapınız, salonunuz ya da yatak odanız gibi önemli bir alana denk geliyorsa, metal bir rüzgar çanı asmayı ihmal etmeyin. Ara sıra da çanı çalmayı unutmayın :)

6'lı para2017 boyunca ve özellikle Mart ayında dikkat edilmesi gereken bir diğer yön ise Güney! Güney yönünde yıl boyunca bir metal rüzgar çanı asılı dursun derim. Üstelik Mart ayında  hastalık enerjisi de bu yönde! Hem senenin hem de Mart ayının olumsuz etkilerini azaltmak için, Güney yönünde metal elementini kullanmak gerekiyor. Hastalık enerjisinin etkilerini yumuşatmak için kullanılan geleneksel çözüm, 6’lı Çin parası asmaktır. Alternatif olarak, güney yönü evinizde önemli bir alana denk geliyorsa siyah objeler ya da metal dekoratif eşyalar kullanabilirsiniz. En etkili çözüm, tabi ki mümkünse, Güney yönündeki odayı Mart ayı boyunca çok fazla kullanmamaktır :)

Yazıya başlarken ne demiştik : zamanı, bizi kısıtlayan bir unsur olarak değil de “yaratım ve dönüşüm” süreci olarak algılamak, daha verimli ve yaratıcı kılar hepimizi belki de… Öyleyse; yaratıcılığınız sınırsız, dönüşümünüz muhteşem olsun :)

 

Mutlu Mart’lar :)