Mayıs 2016 – 癸巳

Home » 1 Ay 2 Element » Mayıs 2016 – 癸巳

snakeÇin Takvimine göre Mayıs ateşin yükselmeye başladığı ay olarak geçer.

Yanan bir ateşe baktığınızda, alevlerin her an ve tahmin edilemeyecek şekilde form değiştirdiğini görürsünüz. Alevlerin zaman zaman yükseldiğini, zaman zaman azaldığını; ancak aktivitenin, canlılığın durmaksızın devam ettiğini farkedersiniz. Ateş, etrafa yaydığı sıcaklık ve ışığıyla oldukça canlı, güçlü ve dinamik bir enerjidir. Çin metafiziğinde de benzer şekilde ateş elementi, tutkuyu, aktiviteyi, hareketi, neşeyi ve başkaldırıyı temsil eder.

Mayıs ayı sistemde Yılan 巳 ayı olarak geçer ve yaz mevsiminin başlangıcıdır. Yaz mevsimi ateş elementi ile ifade edilir. Mayıs, ateşin yükselmeye başladığı aydır. Ateş elementinin yükselmeye başlaması, genel olarak, değişimleri, ayaklanmaları, baş kaldırıları ve devrimleri tetikleme potansiyeli taşır. Dolayısıyla ülkemizin ve dünyanın mayıs ayı ile imtihanı zor olmaktadır! Pek çok sosyal, siyasal ve toplumsal olayın mayıs ayına denk gelmesi, yükselmeye başlayan ateş elementinin bu tip durumlara uygun ortam sağlamasıyla, değişimleri ve başkaldırıları tetiklemesiyle ilgilidir.

Yılan 巳 aynı zamanda bir Yin Ateş 丁elementidir. Yin Ateş 丁, patlamalara yol açan element olarak bilinir. Geçmişte Yin Ateş 丁 ve Yılan 巳 elementlerinin olduğu senelerde, aylarda ve özellikle günlerde yaşanan olaylara dair birçok örnek bulunmaktadır.

berlin duvarıBerlin duvarının yıkıldığı 1989, Pearl Harbour saldırısının olduğu 1941, İkiz Kulelere 2001’de gerçekleşen saldırı, hep Yılan 巳 seneleridir. 27 Mayıs 1960 darbesi, yılan巳 ayında gerçekleşti. 2013 bir Yılan 巳 senesiydi. 2013 yılının Mayıs ayı ise Yin Ateş-Yılan 丁巳 ayıydı. Gezi Parkında olayların başladığı 27 mayıs günü ise bir Yılan 巳 günü…Biraraya gelen 3 Yılan elementi ve Yin Ateş ayı, oldukça etkili bir başkaldırıya uygun ortam sağlamıştır. 13 mayıs 2013’te, Reyhanlı’da meydana gelen patlamalar, Gezi Parkı Olayları ile aynı ayda başka bir Yin Ateş丁gününde meydana gelmişti. Malesef Soma’da meydana gelen maden faciası da Mayıs, yani Yılan 巳 ayında yaşanmıştı.

Yılan 巳 bir ateş elementidir ve Domuz 亥 ile temsil edilen su elementi ile karşılaştığında etkili bir zıtlık/çatışma yaratır. Her iki element sistemde aynı zamanda seyahat yıldızı olarak da geçmektedir. Doğum elementleriniz arasında domuz 亥varsa, biraz hareketli, birtakım değişimlere ve gelişmelere açık bir ayın sizi beklediğini unutmayın! Yapmak istediğiniz değişiklikler ve seyahat etmek için iyi bir zaman olabilir. Kasım ayı Domuz亥 ayıdır. 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995 ve 2007 Domuz 亥 seneleridir. Günler çok sayıda olduğundan burada belirtmek mümkün olmuyor. Ancak Kasım ayında ya da yukarıda belirttiğim senelerden birinde doğduysanız, Yılan巳 ayı sizin için hareketi ve değişimi ifade ediyor demektir!

Yılan 巳 elementinin bir özelliğinden daha bahsedip, bu aya dair iyi haberlere geçelim!

Yılan 巳, Kaplan 寅 ve Maymun 申 elementleri biraraya geldiğinde çok etkili bir ateş enerjisi meydana getirirler. Ateş cezası olarak da nitelendirilen bu enerji, tahmin edeceğiniz üzere, halihazırda bir ateş elementi olan Yılan 巳 ayında biraraya geldiğinde yangınlar, patlamalar ve özellikle araba/trafik kazalarına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla, bu 3 elementin ay boyunca biraraya geldiği zaman dilimleri, güçlü ateş enerjisine işaret etmekte ve ateş cezasının yol açabileceği olaylar için potansiyel taşımaktadır.

handsGelelim iyi haberlere! Yılan 巳, su (癸壬) günlerinde ya da senelerinde doğanlar için “koruyucu melek” diyebileceğimiz oldukça pozitif bir enerjiyi ifade ediyor. Sonu 2 ve 3 ile biten seneler su seneleridir. Eğer bu senelerden birinde doğduysanız, ay boyunca etrafınızda yardımcı insanların olduğu, daha fazla destek göreceğiniz, zorluklarla karşılaşsanız bile daha kolay çıkış yolu bulacağınız bir ay olacaktır.

Mekanlardaki düzenlemelere gelecek olursak, bu ay en negatif alan Kuzeydoğu! Sene başında Kuzeydoğu’ya astığımız metal çanların yanına geleneksel yöntemi tercih edenler 6’lı metal paralarını da koyabilirler. Güneybatı 2016’da en olumlu yönlerden biri, ancak bu ay, 5 rakamı ile tanımladığımız talihsizlik yıldızı Güneybatı’ya geliyor. Bu yönde girişiniz, yatak odanız ya da çalışma odanız varsa, bir metal çan da bu yönde kullanmak iyi bir fikir olur.

5 Haziran’a kadar Mayıs ayı devam ediyor. Unutmayın!