Mayıs 2017 – 乙巳

Home » 1 Ay 2 Element » Mayıs 2017 – 乙巳

snake artİçe dönmeyi anlatan toprak elementinin temsilcisi Nisan ayını geride bıraktık. Neşeyi, canlılığı, hareketi, gelişmeyi, optimizmi ve aşkı temsil eden ateş ayına girdik.

Nisanda biraz kendimizi dinlemek ve duygusal detoks için zaman ayırmak, ayın enerjisine uygun olur ; dolayısıyla bu yöndeki çabanız karşılık bulur demiştim. Yapabilenlere ne mutlu, yapamayanlar ise endişe etmesin! Çin Takvimine göre, her mevsim, bir toprak ayı ile sona eriyor ve mevsim geçişlerinde, bize kendimizi hatırlama fırsatı sunuyor! Bir sonraki toprak ayı Temmuz…şimdiden not edin!

Mayıs ayı sistemde Yılan巳 ayı olarak geçer ve yaz mevsiminin başlangıcıdır. Yaz mevsimi ateş elementi ile ifade edilir ve Mayıs, ateşin yükselmeye başladığı aydır.

 

fireYanan bir ateşe baktığınızda, alevlerin her an ve tahmin edilemeyecek şekilde form değiştirdiğini görürsünüz. Alevlerin zaman zaman yükseldiğini, zaman zaman azaldığını; ancak aktivitenin, canlılığın durmaksızın devam ettiğini farkedersiniz. Ateş, etrafa yaydığı sıcaklık ve ışığıyla oldukça canlı, güçlü ve dinamik bir enerjidir. Çin metafiziğinde de benzer şekilde ateş elementi, tutkuyu, aşkı, neşeyi, canlılığı, aktiviteyi, hareketi ve başkaldırıyı temsil eder.

Özdemir Asaf’a ait aşağıdaki dizeler, bana ateş elementinin temsil ettiği bu hiç bitmeyen döngüyü, tutkuyu, aşkı, vazgeçmemeyi, canlılığı, hareketi ve başkaldırıyı hatırlatıyor her okuduğumda… Vazgeçmek, boşvermek, karamsarlığa kapılmak gibi duygulardan geçerken, okuyorum bu dizeleri tekrar tekrar ve “bitirmek değil de, hep yeniden başlamak” diyorum umutla…

seni bulmakdan önce aramak isterim

seni sevmekten önce anlamak isterim

seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,

sana hep hep yeniden başlamak isterim

ÖZDEMİR ASAF ❤

Mayıs’ta ateş elementi, bu harika dizeler aracılığıyla, tüm coşkusunu, tutkusunu, neşesini ve tabi ki umudu size de taşısın dileğiyle detaylara geçiyorum.

Mayıs ayında ateş elementinin yükselmeye başlaması, genel olarak, değişimleri, ayaklanmaları, baş kaldırıları ve devrimleri tetikleme potansiyeli taşır. Dolayısıyla ülkemizin ve dünyanın mayıs ayı ile imtihanı zor olmaktadır! Pek çok sosyal, siyasal ve toplumsal olayın mayıs ayına denk gelmesi, yükselmeye başlayan ateş elementinin bu tip durumlara uygun ortam sağlamasıyla, değişimleri ve başkaldırıları tetiklemesiyle ilgilidir.

Mayıs ayının diğer bir özelliği ise, bu ayı temsil eden Yılan elementinin, sistemde yin ateş olarak geçmesidir. Yin ateş, patlamalara yol açan element olarak da bilinir. Geçmişte Yin Ateş 丁 ve Yılan 巳 elementlerinin olduğu senelerde, aylarda ve özellikle günlerde yaşanan olaylara dair birçok örnek bulunmaktadır.

Berlin duvarının yıkıldığı 1989, Pearl Harbour saldırısının olduğu 1941, İkiz Kulelere 2001’de gerçekleşen saldırı, hep Yılan seneleridir. Gezi olaylarının başladığı güne bakarsak gün-ay ve seneyi tem eden 3 elementin birden yin ateş olduğunu görürüz. Özetle, Mayıs ayında kendini göstermeye başlayan ateş elementinin olumlu etkilerinin yanısıra , toplumsal ve siyasal olumsuz sonuçlara yol açabilecek etkilerini de gözardı etmemek gerekir. Ayrıca Mayıs ayının diğer elementi olan Yin Ağaç’ın乙(her ne kadar uyumlu, nazik, uzlaşmacı ve esnek karaktere sahip bir element olsa da), ateşi besleyen, güçlendiren yani etkisini artıran element olduğunu unutmamak gerekir!

monkey penddYılan 巳 bir ateş elementidir ve Domuz 亥 ile temsil edilen su elementi ile arasında, çatışan/zıtlaşan, ters bir ilişki söz konudur. Her iki element sistemde aynı zamanda seyahat yıldızı olarak da geçmektedir. Doğum elementleriniz arasında domuz 亥varsa, biraz hareketli, birtakım beklenmedik değişimlere ve gelişmelere açık bir ayın sizi beklediğini unutmayın! Yapmak istediğiniz değişiklikler ve seyahat etmek için iyi bir zaman olabilir. Kasım ayı Domuz亥 ayıdır. 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995 ve 2007 Domuz 亥 seneleridir. Günler çok sayıda olduğundan burada belirtmek mümkün olmuyor. Ancak Kasım ayında ya da yukarıda belirttiğim senelerden birinde doğduysanız, Yılan巳 ayı sizin için hareketi ve değişimi ifade ediyor demektir! Ay boyunca üzerinizde bir maymun sembolü taşımak iyi bir fikir olabilir :)

Gelelim iyi haberlere! Yılan, su günlerinde ya da senelerinde doğanlar için koruyucu melek olarak tercüme ettiğimiz nobleman etkisini taşıyor! Yani oldukça pozitif bir enerjiyi ifade ediyor. Sonu 2 ve 3 ile biten seneler su seneleridir. Eğer sonu 2 ya da 3 ile biten senelerden birinde doğduysanız, ay boyunca etrafınızda yardımcı insanların olduğu, daha fazla destek göreceğiniz, zorluklarla karşılaşsanız bile daha kolay çıkış yolu bulacağınız bir ay olacaktır. Mayıs ayının elementi olan Yılan, sizin için de bu güçlü pozitif etkiyi taşıyorsa, gündeminizdeki önemli konularda adım atmak ve girişimde bulunmak için bu pozitif ve güçlü enerjiden destek alarak harekete geçmeyi düşünebilirsiniz.

Yaşadığınız ve çalıştığınız mekanlar, hayatınıza, tahmin ettiğinizin ötesinde etki ediyor olabilir! Duvarların dili olsa anlatsa deriz ya, Feng Shui ile mekanlar dile gelir aslında. Öyleyse Mayıs ayını da her zamanki gibi Feng Shui etkileri ile tamamlayalım.

wind chimeMayıs ayında, bereketi temsil eden enerjilerden biri Kuzeydoğuda, diğeri ise Güneyde…. Ancak Güney yönüne, 2017 senesi boyunca çok da pozitif olmayan bir enerji hakim…Bu nedenle Mayıs ayındaki olumlu enerjiden fayda sağlamak çok da mümkün olmayacaktır. Tüm sene boyunca Güney yönünden bir metal rüzgar çanını eksik etmeyin derim! Doğu ve Güneydoğu, hem 2017 senesinin tamamında hem de Mayıs ayında en iyi yönler olarak öne çıkıyorlar. Bu yönlere denk gelen alanlarda, çalışma odanız, giriş kapınız ya da salonunuz gibi hareketli alanlar varsa bereket ve neşe sizinle demektir :) Son olarak sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar Mayıs ayında Kuzey yönünde bir odaları varsa bu odada çalışmayı denesinler. Çalışmalarında çok daha rahat ve verimli olacaklarını görecekler :)

 

 

dileklerMekanlar, enerji ve Mayıs demişken, 5 Mayıs’ın Hıdrellez olduğunu da hatırlatmak isterim :)     İki kutsal isim Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuklarına ve bu buluşmanın bereket, huzur ve refah getirdiğine inanılır. 5 Mayıs akşam güneş batımından 6 Mayıs’ta güneş batana kadar Hıdrellez günü sayılır. Halk arasında kabul edilen inanışa göre, Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir ve bu ikisi birleştiğinde, doğa yeniden canlanır, uyanır, bolluk ve bereket artar. Doğanın canlanmasının habercisi olarak görülen Hıdrellez’de, Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği yerine getireceğine de inanılır. Öyleyse dilekler yazılsın, gül ağacına asılsın :)

Sağlık, bereket, neşe ve aşk hep sizinle olsun ❤

Mutlu Mayıslar…