Modern Çözümler, Huzurlu Mekanlar!

Home » Bir Doz Feng Shui » Modern Çözümler, Huzurlu Mekanlar!

modern traditionBinlerce yıllık geçmişe sahip kadim bir bilginin günümüz modern hayatında tasarım ve zevkle buluşması…Geçmişin ve geleceğin mekanlardaki yansıması…Feng Shui’de modern çözümlerle huzurlu ve bereketli yaşam alanları yaratmak mümkün!!!

Feng Shui analizi ile bir mekanın enerji haritasını oluşturmuş oluyoruz.Buna göre iyi yerleri ve negatif alanları tespit ediyoruz. Amacımız iyi olanları daha çok kullanmayı sağlamak ve etkin hale getirmek, negatif alanlara da çözümler üretmek, etkilerini azaltmak…

Bir mekanın Feng Shui analizi yapıldıktan sonra, çözümler uygulanırken, geleneksel ürünleri kullanmak  tabi ki seçeneklerden biri. Ancak bir mecburiyet değil. Geleneksel çözümler, kişilerin zevkine ve mevcut dekorasyon stiline her zaman uymayabilir. Böyle durumlar için kişiye ve mevcut dekorasyona uygun, birçok farklı çözüm üretmek mümkün. Feng Shui’de çözüm üretirken temel prensip, 5 element sistemidir. Ortaya çıkan enerji haritası, hangi alanın hangi elemente ihtiyaç duyduğunu söyler bize. Biz de buna göre farklı çözümler üretebiliriz. Özellikle otel, restaurant ve işyerlerinde bu tip modern çözümler daha çok tercih edilmektedir.

Uygulamada, çözümler üretirken anahtar kelimemiz denge… Çözümleri abartmadan kullanmak çok önemli!. Amaç bir mekana birtakım ürünleri doldurmak değil, yaşadığımız mekandaki enerji akışını dengeli ve doğru yönlendirebilmektir. Enerjinin uyumlu bir şekilde hareket ettiği mekanları, sağlıklı bedenlere benzetebiliriz. Sağlığımız yerinde olsun, gerisi kolay diye boşuna dememişler. Bir mekanda da feng shui çözümleri ile dengeyi ve uyumu yakaladığınızda, gerisi kolay!!! Yaşadığınız ve çalıştığınız yerler artık sadece uyuduğunuz, çalıştığınız, vakit geçirdiğiniz alanlar olmaktan çıkar; sağlığınızı, huzurunuzu, mutluluğunuzu, bereketinizi, kısacası tüm istek ve niyetlerinizi etkileyen/destekleyen yaşam alanları haline gelir.

Modern çözümler nasıl olur; işte birkaç örnek…

metal cure 1 MAHLU-Cameron-Design-House-225216-reld9df612e metal cure VAASA-Cameron-Design-House-225209-relaeea9751

 

 

 

VAASA-2metal lamp cure ex

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz lambaların hepsi, metal elementi kullanılması gereken bir alan için güzel bir çözüm olabilir. Bu tip modern mekanlarda geleneksel yöntem olan, metal rüzgar çanı kullanmak pek uygun olmayabilir ya da tercih edilmeyebilir. Lambaların yapımında alüminyum, bakır, krom gibi metaller kullanılmış. Ayrıca yuvarlak şekiller metal elementine girer. 6 rakamı da metali temsil eder. Dolayısıyla; hammaddesi metal olan yuvarlak lambalar; özellikle de 6 adet halkadan oluşanları tercih etmek; metal elementi ile çözüm üretmek gereken alanlar için son derece modern ve şık uygulamalar olacaktır.

5 element teorisine göre, negatif bir metal enerjinin etkisini azaltmak istediğimiz alanlarda, su ve ağaç elementlerini kullanırız. Çünkü metal, su üreten ve ağaca hakim olan elementtir. Bu işlevleri yerine getirirken zayıflar; böylece etkisi azalır. Ancak negatif bir enerjiyi azaltmak için su elementini kullanıyorsak, durgun bir su olmasına dikkat etmeliyiz ya da su elementini temsil eden siyah rengi kullanabiliriz.

Ağaç elementi için kullanılan geleneksel çözüm, bir vazoda, su içinde 3 dal bambudur. Metal enerjiye çözüm üretirken topraklı bitkileri çok tercih etmeyiz. Çünkü toprak, metali besleyen, güçlendiren elementtir. Suda yetişen bambu kullanmanın anlamı burdan gelmektedir. 3 rakamı ise ağaç elementinin rakamıdır. Dolayısıyla su içinde bir vazoda 3 dal bambu, ağaç ve su elementini birarada kullanan iyi bir çözümdür.

green 3 blue-green green cures green home wood cures

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ancak burada da farklı çözümler üretmek mümkün. Ağaç elementine ihtiyaç duyan mekanlarda, yeşil ve mavi renklerde koltuk, yastık, halı,duvar rengi vs… kullanmak, ağaç masalar, sehpalar tercih etmek, vazoda, yeşil dekoratif yapraklı bitkilerle, mekana ağaç etkisini yaymak elimizde. Buradaki örnekleri zevkinize ve yaratıcılığınıza göre çoğaltmak da size kalıyor!

Son bir örnek de iyi bir enerjiyi çoğaltmak için kullanabileceğiniz kristallerden gelsin :) Kristaller, Feng Shui’de iyi enerjinin olduğu alanlarda, pozitif enerjiyi, tüm mekana yaymak için kullanılan çok hoş ve renkli bir çözümdür.

kristaller 2 kristaller 4 kristaller

bohem kristal kristaller serisi kristaller toplu