Nisan 2017- 甲辰

Home » 1 Ay 2 Element » Nisan 2017- 甲辰

nisan fotoÇin Takviminde Şubat, Mart ve Nisan ayları, beraber bahar mevsimini oluşturur. Buna karşılık Şubat ve Mart, ağaç elementi ile ifade edilirken, Nisan ayı toprak elementidir. Çünkü her mevsim döngüsü bir toprak ayı ile tamamlanır.

5 element sistemine göre, Evrendeki herşey, 5 temel element (enerji) ile ifade edilebilir. Duygular da buna dahildir. Her element farklı bir duyguyu ifade eder. Toprak, içe dönme ve meditasyon ile ilgili olandır.

Mevsimler değiştikçe doğa nasıl değişiyorsa, aynısını biz de hayatlarımızda yaşıyoruz aslında. Hayat hep bahar olmadığı gibi hep kış da olmuyor :) Çin Takviminde, her mevsimin, içe dönmeyi ve meditasyonu temsil eden toprak ayı ile bitiyor oluşu, her ne yapıyor ve yaşıyorsak, hayatın tüm fani koşuşturması arasında, durup kendimize de bakmayı hatırlatıyor sanki!!!

Bana sorarsanız toprak elementini temsil eden aylar, bize duygusal detoks yapma vakti geldiğini hatırlatıyor!!! Olup biteni gözden geçirmek, negatif duygu ve düşünceleri farkedip, en azından bir kısmı ile vedalaşarak, hafiflemiş olarak yola devam etmek, bir nevi duygusal muhasebe yapmaya vakit ayırmak, bu sayede gerçek anlamda topraklanmak, dengemizi yeniden bulmak için mevsim geçişlerindeki toprak ayları hepimize bir fırsat sunuyor! Değerlendirmek bizlere kalmış!

Duygusal detokslarda bir reçete yok :) Ama duygusal olarak hafiflemenin en güzel ve basit yollarından biri hayatı daha az ciddiye almak galiba! Nisan ayına ve toprak enerjisinin ruhuna çok uygun olduğunu düşünerek hep paylaştığım bu Kızılderili atasözünü bir kez daha hatırlatıp, Nisan ayının hafif konularına geçeyim :)

 

LandDamarlarındaki kan denizlere,

Kemiklerindeki toprak yeryüzüne

Döndüğünde…

Belki hatırlayacaksın.

Bu diyarlar sana ait değil.

Sen bu DİYARLARA aitsin!!!

 

Dragon-2016Ejderha 辰 , efsanevi bir yaratık olarak Çin kültüründe önemli bir figürdür. Batı’nın heryeri yakan yıkan, kötü niyetli Ejderhalarına karşın, Uzakdoğu’nun Ejderhaları olağanüstü yeteneklere sahip, gücün ve iyiliğin sembolleridir. Çin efsanelerine göre Ejderha, ateşi soluyabildiği gibi, rüzgarı çağırabilir, yağmuru yağdırabilir. Bulutların arasında uçabilirken, denizlerin en derininde gizlenebilir. Gökyüzü kadar büyük, toplu iğne başı kadar küçük olabilir!

Çin Metafiziğinde de Ejderha, sistemdeki diğer elementlerden daha farklıdır ve bazı yönleriyle de özeldir.

Enerjiyi, Ejderhanın taşıdığı varsayılır.

Çin Metafiziğinde, Ejderha 辰 ve Köpek 戌 , herhangi bir olumlu etki taşımayan iki özel elementtir. Her ikisi de toprak enerjisini ifade eder ve birbirleriyle karşılaştıklarında güçlü bir zıtlık oluştururlar.

Ejderha 辰 ve Köpek 戌 Çin Metafiziğinde “Gate of Heaven & Hell” – “Cennet ve Cehennemin Kapıları” olarak geçer. Bu nedenle doğum anında, yani 4 sütununda Ejderha 辰 ve Köpek 戌 olanlar genellikle altıncı hissi yani sezgileri güçlü kişiler olurlar. Dolayısıyla, birçok sporcunun ve sıradışı insanın 4 sütununda sıkça rastlarız. Steve Jobs, Maria Sharapova, Bruce Lee ve David Copperfield’ı örnek olarak sayabiliriz.

Ejderha 辰 ve Köpek 戌 , “koruyucu melek” dediğimiz yardımcı-pozitif enerjileri de barındırmazlar. Bu yüzden, Ejderha 辰 (sabah 7-9) ya da Köpek 戌 (aksam 7-9) saatlerinde meydana gelen felaketlerde kayıplar çok daha fazla olur. Mesela 9/11 ikiz kulelere yapılan saldırı ve 2008 yılında Asya’da yaşanan Tsunami felaketi Ejderha 辰 saatinde olmuştu.

Rooster pendant 2Yine sistemde kendisiyle karşılaştığında ceza ilişkisi oluşturan 4 elementten biridir Ejderha 辰. Ceza ilişkisi özellikle Ejderha 辰 gününde doğanlar için insan ilişkilerinde sorunlara ve bir nevi kendi başlarına iş açacakları durumlara sebep olabilir. 4 Sütununda Köpek 戌 olanlar için Nisan ayı, daha hareketli ve değişimlere açık bir ay!!! Nisan (ejderha) veya Ekim(köpek) ayında ya da Ejderha辰 (1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2012) veya Köpek戌 (1922, 1934, 1946, 1958,1970,1982, 1994, 2006) senelerinden birinde doğduysanız, ay boyunca bir Horoz sembolü taşımanız, bu ayı daha yumuşak geçirmenize destek olacaktır.

6'lı paraNisan ayında Feng Shui etkilerine bakacak olursak, Güneydoğu ve Kuzeybatı ters etkilere en açık yönler diyebiliriz. Eğer Güneydoğu ev ya da işyerinizde önemli bir alana denk geliyorsa ay boyunca metal bir çan asabilirsiniz. Kuzeybatı yönünde ise ay boyunca 3 dal bambu kullanabilirsiniz. Kuzeyde özellikle yatak odanız var ise hastalıklara karşı biraz daha dikkatli olmaya özen gösterip, klasik çözüm olan 6’lı metal para asabillirsiiniz. Bu ay giriş kapınız, salon ya da çalışma odanız, Batı ya da Kuzeydoğu yönüne denk geliyorsa oldukça şanslısınız; çünkü bu iki yön ay boyunca oldukça pozitif etkilere sahip!

Başlarken, hayatı biraz daha hafife alalım, hafifleyelim demiştim ! Ben hafiflemek için kendi planımı yaptım. Dilerim bu yazı sizde de bir hafiflik arzu ve isteği yaratır :)

Mutlu ve umutlu Nisanlar!!!