Ocak 2017 – 辛丑

Home » 1 Ay 2 Element » Ocak 2017 – 辛丑

ox-2017Takvimler değişti. Sene 2017… Ama hiçbirşey değişmedi diye düşünüyorsanız çok da haksız sayılmazsınız! Takvimler 2017’yi gösteriyor artık ; ancak elementlerle ifade edilen Çin Takvimine göre hala 2016 senesindeyiz! Zamanda yolculuk gibi :)

Nasıl mı?

Çin Takviminde Ocak ayı, senenin son ayı olarak geçer. Yeni sene ise her zaman 4 Şubat’ta başlar. Bu tarih itibariyle, seneyi ifade eden elementler; yani enerji değişir. İyi haber, aslında pek de hoşlanmadığımız 2016 senesi henüz bitmedi! O yüzden 2017 ile ilgili umutları, hayalleri hemen söndürmeyelim :) Ancaaakkk…. 2017 senesinin elementleri de epey cetin ceviz!!! Yeni mücadeleler, zorluklar, değişimler tüm dünyanın önünde… Herşeye rağmen hayat hep ileriye doğru akıyor. Her ne oluyorsa oluyor, geriye dönüş yok!!! Her türlü zorluğa ragmen, her sabah yeni bir gün, yeni bir şans ve yeni umutlar demek!!! İşimiz bu yaşamak; herşeye ragmen :)

Elementler, yani enerji 4 Şubat itibariyle artık yenilenmiş olur dedim ama, Çinliler yeniyıl dahil tüm festival ve resmi tatilleri, Ay Takvimine göre hesaplar. Bu nedenle yeniyıl kutlamaları her sene farklı bir tarihe denk gelir. Bu sene de, tüm dünyada ama en çok Uzakdoğu’da, 27 Ocak akşamı Çin yeniyılı kutlanacak ve 28 Ocak’ta yeniyıl başlamış olacak!!!

Yin/Yang sembolü, zıt güçlerin sonsuz değişimini anlatır. Enerjiyi oluşturan da bu değişimdir. Yin-yang sembolünde, enerjinin birbirine dönüşmesi düz bir çizgi ile değil, kıvrımlı bir S şekliyle ifade edilir. Nasıl ki aniden sabah olmaz ya da bugün yaz iken ertesi gün hemen kış başlamaz; seneler değişirken, enerji de bu şekilde hareket eder. Yavaş yavaş değişir, dönüşür. Dolayısıyla, özellikle senenin son ayları hem mevcut yılın hem de yeni senenin etkilerini birarada yaşamaya başlarız. Özellikle Aralık ve Ocak ayları bu dönüşümün en güçlü yaşandığı dönemlerdir ve bu yönüyle diğer aylardan biraz daha farklıdır.

Ocak ayına ilişkin detaylara geçmeden önce henüz okumadıysanız 2017 yılı ile ilgili yazı için linki tıklayabilirsiniz:

http://meltemozertem.com/2017-yin-ates-horoz-senesi/

Ocak ayı sistemde toprak elementi olarak geçer ve Öküz 丑 ile temsil edilir. 5 Ocak itibariyle, Öküz ayı başladı :) Öküz ayı deyince bir ejderha kadar havalı gelmeyebilir kulağa :) Ama 2016 senesinin son ayı; son, fakat güçlü bir boynuz atmaya aday gibi duruyor! Detaylara bakalım…

Ocak 2016, Çin takviminde iki element ile gösteriliyor :

辛 (Yin Metal)

丑 (Toprak-Öküz)

sunset2016 senesinin, Yang Ateş丙- Metal申senesi olduğundan ve “Batan Güneş” anlamına geldiğinden, daha önceki birçok yazıda bahsetmiştim. Yang Ateş elementi, sistemde Güneş’e benzetilir, metal elementi ise Batı yönünü temsil eder. Batan Güneş; yani metal elementinin üzerindeki ateş, doğal olarak zayıf bir ateş elementi demektir. Ateş, optimizmi ve neşeyi temsil ettiğinden, toplumsal güveni, ekonomik canlılığı ve genel ruh halinin daha pozitif ve olumlu olmasını detekleyen elementtir. Ocak ayının gelmesiyle, ayı temsil eden elementlerden Yin Metal 辛, seneyi temsil eden Yang Ateş丙 (güneş) ile birleşiyor. Bu birleşme zaten zayıf olan ateş elementinin tamamen kaybolmasına sebep oluyor. Bir nevi hepimizin ihtiyaç duyduğu Güneş’i bir süreliğine bloke ediyor diyebilirim. İşte Ocak ayını temsil eden Öküz’ün son boynuz darbesi de bu!!! Ocak ayında karanlık ve tuhaf etkileri taşıyan yin enerjilerin daha baskın olması ve olayları domine etmesi söz konusu olabilir! Benzer durumu 2016 Mart ayında da yaşamıştık ve benzer açıklama yazısını Mart ayında da paylaşmıştım.

Optimizmi, neşeyi, olumlu ruh halini destekleyen element olan ateş, Şubat ve Mart aylarıyla biraz olsun güçlenecek ve dilerim hepimize biraz nefes aldıracak! Ancak ateş elementi giderek zayıflıyor. Önümüzdeki senelerde tamamen kayboluyor… Bu nedenle dünyayı daha türbülanslı bir dönem bekliyor gibi görünüyor!!!

meditationPeki ne yapacağız? Ben böyle zamanlarda, etkileme ve değiştirme kapasitemin en güçlü olduğu yere, kendi içime dönmeyi, daha çok meditasyon ve yoga yapmayı, negatif olanı farkedip; fakat olumlu olana odaklanmayı deniyorum. Dostlarımla, ailemle daha çok vakit geçirmeye, kendi güven çemberimi daha çok desteklemeye çabalıyorum. Böyle zamanlarda yapılan bireysel meditatif çalışmaların kollektif bilince olumlu katkı sağladığına tüm kalbimle inanıyorum. Yıldız Savaşları (Star Wars) filminden bir alıntı yaparak daha hafif konulara geçeyim :) “ Korku, karanlığın yoludur. Korku öfkeye, öfke nefrete, nefret ise acıya sürükler-Yoda” :) Karanlık yola girmemek için, meditasyon ile önce kendi zihinlerimizi ışıkla doldurmayı deneyelim :)

Öküz 丑, Yang Ağaç (甲), Yang Toprak (戊) ve Yang Metal (庚) günlerinde ve yıllarında doğanlar için çok pozitif, koruyan ve kollayan bir enerjiyi temsil ediyor. Bu günlerden ya da yıllardan birinde doğduysanız, bu ay boyunca bir koruma kalkanına sahip olduğunuzu farz edebilirsiniz! İşlerin daha yolunda gittiği, engellerin daha kolay aşıldığı, etrafınızda yardımcı insanların olduğu daha yumuşak akan bir ay sizi bekliyor. Yang Ağaç (甲), Yang Toprak (戊) ve Yang Metal (庚) günleri çok sayıda olduğundan burda belirtmek mümkün değil ancak sonu 4, 8 ve 0 ile biten yıllardan birinde doğduysanız bu etki sizin için de geçerli demektir.

Öküz 丑 ve Keçi 未 birbiriyle karşılaştığında zıtlık yaratan iki toprak elementidir. Eğer doğum elementleriniz arasında Keçi未ile temsil edilen toprak elementi varsa, Ocak ayında bir fare sembolünü üstünüzde taşımanız iyi bir fikir olabilir. Temmuz ayı Keçi ayı olarak geçer; 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003,2015 Keçi 未 seneleridir. Temmuz ayında ya da bu senelerden birinde doğduysanız bu çatışma sizi de etkiliyor demektir. Dönemsel olarak zıt/çatışan bir enerjinin etkisine giriyorsak, aslında bu enerji bize değişimi işaret eder. Tabi ki bir ay boyunca bu tip bir etki altında olmakla yıl boyunca ya da daha uzun vadede buna maruz kalmanın etkileri farklı olur. Ay boyunca, bireysel anlamda bu zıtlık sizi etkiliyorsa, Ocak ayında hayatınıza küçük de olsa bir değişiklik ya da yenilik katmanız, rutininizin biraz dışına çıkmanız bu dönemi avantaja çevirmenizi sağlayacaktır :)

Genel anlamda ise, Öküz 丑-Keçi 未 zıtlığı, toprak elementini temsil eden konularda problemler yaşanmasına yol açabilir. Mesela deprem, toprak kayması, bina çökmesi,trafik kazaları gibi sorunlar yaratabilir. Yüksek binalar, inşaatlar, trafik, otoyollar, tüneller, dağlar, çöller…hep toprak elementine ait ortamlardır. Bu ortamlarda kazalar olmasına sebep olabilir.

En başta söylediklerimi hatırlatarak bitirmek isterim. Sene gerçek anlamda yenilenmedi henüz :) Değişmek üzere olan seneye hazırlanmak için hala bir ayınız var :) Her türlü zorluğa rağmen, her sabah yeni bir gün, yeni bir şans ve yeni umutlar demek!!!