Raffles Otel’de neler neler yaşandı!!!

Home » Bir Doz Feng Shui » Raffles Otel’de neler neler yaşandı!!!

MELTEM RAFFLESBazı şeyler anlatılmaz yaşanırmış. 19 Aralık’ta Raffles Otel’de gerçekleşen Feng Shui etkinliğimiz için, anlatılmaz, gelip görmeli, yaşamalıydınız desek yeridir. Bir Feng Shui etkinliği nasıl olur diyenler, bu keyifli günü sevgili Esra Koyuncu’nun kaleminden aşağıda okuyabilirler.

Gelen misafirler, yeniyıla bambaşka bir pencereden bakarak, hem bilgilendiler, hem eğlendiler, hem de kazandılar. Üstelik görme engelli çocukların eğitimine destek olan Parıltı Derneği’ne katkı sağlamış oldular. Şimdiden not edin, seneye siz de bize katılın!!!

Feng Shui gibi kadim bir bilgiyi, doğru ve güvenilir bir kaynaktan öğrenirseniz gerçek bir “hayat bilgisine” sahip olursunuz. Bu konuda dünyanın en iyi ustalarından biri olan Raymond Lo’nun Türkiye temsilcisi olan Esra Koyuncu, bu buyuk ustanın her sene ülkemize gelip eğitim vermesine vesile olarak, eğitimli uzmanlar yetişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Egitim her konuda olduğu gibi bu alanda da fark yaratırken belli bir standardı ve kaliteyi de beraberinde getirmekte. Feng Shui konusunun bu temeller üzerine inşa edilmesine, yaygınlaşmasına ve uygulanmasına öncülük eden sevgili Esra’ya, ilk günden beri bana verdiği destek ve duyduğu güven için sonsuz teşekkürlerimle…

 

Maymun yılı tüm hızıyla geliyor!!!

GÜLSEREN2Aman Yarabbim, o ne haftasonuydu öyle. Acaba Feng Shui’yi bırakıp show dünyasına mı girsek? Maymun Yılı etkinliğimizin sonunda o kumbiya etekleri ile dansederken insan kendini resmen prenses gibi hissediyor. Bu sene Maymun Yılı öngörülerimizi Zorlu Center’daki Raffles Istanbul’da paylaştık. Bilet gelirleri Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği yararına satılan etkinliğe Feng Shui’ye merak duyan ve Türkiye’deki Feng Shui camiasını oluşturan birçok kişi katıldı. Neler konuşuldu, neler? Merak ediyorsanız okumaya devam edin…

Çin yeni seneyi 8 Şubat’ta kutlayacak. Ancak 8 Şubat bizde sömestir tatiline geldiği için Batı takvimine uygun olarak 31 Aralık öncesi yapalım dedik. Her sene öğrencilerimiz ve danışanlarımız ile o senenin nasıl geçeceğine dair öngörülerimizi paylaşırız. Bu sene hem öğrenci, hem de Feng Shui ile ilgilenenlerin sayısı arttığı için güzel bir mekan arayışına girmistik. Geçen sene Feng Shui kursumuzun sonunda yaptığımız saha çalışmasında yeni açılan Raffles Hotel’i incelemiştik. Raffles Hotel bizden tam puan almıştı. O halde daha güzel nereyi bulacaktık? Raffles Hotel bize nefis bir fuayesi olan, nefis bir toplantı odasını tahsis etti. Her şey mükemmel hazırlanmıştı.

İzleyiciler Coldplay’in yeni şarkısı “Adventure of a Lifetime” ın klibiyle salona girdiler. Bu klipte dans eden şempanzeler var. Herhalde bu senenin ruhuna daha uygun bir klip bulamazdık. Havaya girmek istiyorsanız http://bit.ly/1QEKTZg linkinden izleyebilirsiniz. Bu parça bu sene bizim şarkımız.

Açılışı sevgili Cigdem Tacal yaptı. Çiğdem hem mimar, hem Feng Shui’ci, aynı zamanda Çiğdem her şeyden, her konudan anlayan derin bir kişi. Uzun senelerden beri dostuz ve beraber çalışırız. Çiğdem açılış konuşmasında Feng Shui’nin Batı dünyasında nasıl yerini bulduğunu, Doğu, Batı düşünce yapılarının farklarını ve insanları nasıl etkilediğini anlattı. Harika konuşmasının ardından sahneye geçen sene müthiş bir başarı ile adını duyuran gencecik ve ışık dolu bir insan çıktı: Duygu Kayaman.

DUYGU RAFFLES1Duygu Kayaman, Turkcell ile görme engellilerin gündelik hayatlarını kolaylaştıran bir yazılım geliştirdi. “Hayal Ortağım” adını verdiği bu proje ile geçen sene MIT Techology Review tarafından 35 Yaş Altı Yenilikçiler Yarışması’nda ödül kazandı. Bu ödül daha önce Facebook’dan Mark Zukkenberg’e, Google’dan Sergey Brin’e ve Grafen’in öncüsü Nobel fizik ödüllü Konstantin Novoselov’a verilmişti. Boru değil yani. Görme engelliler doğru eğitim alırsa ve doğru yönlendirilirse neler yapabileceklerini gösteriyor Duygu. Küçük yaşlarda görme yeteneğini kaybeden Duygu bize ilham veren hayat hikayesini anlattı. Ailesinin ona nasıl destek olduğunu ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Onun içindir ki bu etkinliğin bilet gelirlerini bu eğitimleri sağlayan Parıltı Derneği’ne bağışladık. Minik bir kıvılcım yaratmaya katkımız olmuş ise ne mutlu bize…

Sıra geldi maymun yılında bizi nelerin beklediğine. Ama bunun için Feng Shui’nin temel teorilerini bilmek lazım. Kağıt kalemler ele, tüm salonda notlar alınıyor, fotoğraflar çekiliyor. Temeli de aldıktan sonra başladık gündemi konuşmaya. Çinliler ilginç insanlar, ne de ilginç bir buluş yapmışlar Çin takvimi ile. Elementlerden oluşan bu takvim zamanın da ne şekilde geçeceğini bize gösteriyor. Bu takvim 60 yıllık döngülerle çalışıyor. Yani 60 yılda bir aynı sene yaşanıyor. O halde gidelim bakalım ne olmuş 1956’da. Dünya ne durumdaymış, memleketimiz ne durumdaymış, insanlar ne durumdaymış?

Eh biraz içimiz kapanmadı değil ama neyse ki ateş elementi güneş gibi imdadımıza yetişiyor. Çünkü ateş mutluluk ve eğlence demek. 1956’da neler olmuş neler eğlence dünyasında. Ardarda videolar bizi o yıllara götürdü. Elvis’ler mi istersiniz, Doris Day’ler mi? Yoksa o müthiş güzel, Marilyn Monroe’ya mı gözümüzü çevirsek?

ESRA RAFFLESElementler duygularımızı da etkiliyormuş. Duygularımız da ekonomiyi, ne ilginç. Bu sene bereketli sektörler hangileriymiş, sağlıkta nelere dikkat etmeliymişiz? Hepsini öğrendik. Bir de Feng Shui örneği dinledik. Hepimiz biraz biraz biliyoruz artık Feng Shui’yi ama gerçek bir örneği dinlemek gibisi yok. Çünkü daha taze, yeni, seçimlerden önce yaşanmış bir gayrimenkul projesi başarısı. Ve Feng Shui’nin buna etkisi. Ne mutluyuz ki artık buna değer veren, önemini keşfetmiş, anlamış olan firmalar var. Onlar öncü, onlar fark yaratan firmalar. Yoksa Türkiye’de elini sallasan bir gayrimenkul projesine çarpıyor. Ama yin yang gibi doğrusunu yanlışını ayırt etmek gerekiyor. Bu örneğin ardından kendi evimizde bu sene nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik. Komik koruyucu semboller var. Mesela komşu kaçırtan Ba gua aynası, kötülere göğüs geren Ki Lin. Yarı ejderha, yarı at, tuhaf mistik bir hayvan. Koyuyorsunuz negatif enerjiye bakacak şekilde, sizi koruyor.

MELTEM RAFFLES 3Konsantrasyon tam bitecekken, o da ne? Kısa bir ara oldu. Ama koşarak geri döneceğiz, çünkü ikinci yarıda burçlar anlatılıyor. İşte bu bizi gerçekten en çok ilgilendiren konu. Biz ne olacağız? Bu sene aşk mı var, para mı var, sağlık ne durumda, nerelere seyahat edebiliriz, ev, iş, eş değiştirebilir miyiz? Merak içindeyiz. Merakımızı 2013’te IFSA (Uluslararası Feng Shui Derneği)nden diplomasını alan yang toprak kişiliğinin güzel örneği Meltem Özertem’den dinliyoruz. Yang toprak insanları sırtınızı dayayabileceğiniz, güvenebileceğiniz kişiler. Meltem’le rotanız şaşmaz. Gemisine gönül rahatlığı ile binebilirsiniz. Sizi doğru yere götürmek için elinden geleni yapacağını bilmenin huzuru içinde. Meltem tatlı tatlı burçları ve bu seneki etkilerini anlatırken bir düşündüm, kaç öğrencimiz var? Ne güzel, bir araya gelmişiz, Türkiye’de bir Feng Shui camiası kurmuşuz. Birçok iş kolundan gelen öğrenciler. Ortak noktamız merak. Ah o merak yok mu? Sadece Meltem değil ki, fuayede Aysun Sezgin var, Fatmagül Erdoğan Alacakaptan var, Işıl Konuşkan Akyüzlü var. Onlar hep bizim öğrencilerimiz. Aysun Bakırköy’de kendi dükkanını açtı. Fatmagül danışmanlıklar veriyor, bir yandan da nefis takılar tasarlıyor. İkisi de diplomalı. Işıl desen o da çok zevkli. Feng Shui’ye tam gaz girmiş olmasa da kendi tutkusu için ilham almış. O Feng Shui takıları tasarlıyor. Daha salonda çok öğrencimiz var. Yeniler, eskiler, merak tutkuya dönüşmüş ya da dönüşmek üzere.

GÜLSEREN4Durun bir şeyler oluyor. O da ne? Gülseren Gomez ve Luis Gomez girdi kapıdan içeri. Ne müzik, ne ritim ama. Yerimizde duramıyoruz. Luis tumba çalıyor, Gülseren pembe kıyafeti içinde o kadar göz alıcı ki. Bütün salon kıpır kıpır. Ritim tutuyor. Demiştik ya 1956’ya gidiyoruz diye. 1956 Eurovision’un ilk yarışmasının yapıldığı tarih. Türkiye o zaman katılmamıştı. Gülseren Rimi Rimi Ley şarkısı ile 2005’te bizi temsil etmişti. Gülseren ve Luiz sadece sanatçı olarak gelmediler bu etkinliğe. Onların da bir Feng Shui hikayeleri var. Hepimiz yüzümüzde koca bir gülümsemeyle dinledik. Siz de merak ediyorsanız bir sonraki sene Yeniyıl Etkinliğimizi kaçırmazsınız. Her şeyi de anlatacak değiliz ya. Ve Gülseren’ler Çilli Bom şarkılarıyla performanslarına devam ediyorlar. Bize kocaman kumbiya etekleri getirmişler. Birkaç kişiyi sahneye davet ettiler. Etekleri giydirdiler. O etekler yok mu o etekler. Nasıl havalanıyorlar, dön dön dön. Sanki bir prenses gibisiniz içinde. Bunlar bu işi gerçekten çok iyi biliyorlar. Luis Kolombiyalı. Gülseren zaten hayatı boyu Paris’te yaşamış. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi nasıl da biliyorlar. Salona bakıyorum, herkes zıplıyor şu an. Burası ne, Feng Shui semineri miydi? Gelecek sene gerçekten hepinizi bekliyoruz. Hepinize mutlu bir sene diliyoruz.

GÜLSEREN3Aaaaa çekilişleri unuttum. Gülseren’le bir yılbaşı çekilişi yapıyoruz en sonunda. Tüm hediyeler Feng Shui’ye uygun ve birbirinden güzel. rumisu’dan nefis ipek bir eşarp. Adı “Furious Phyton”. Yani çılgın piton. Çünkü bu maymun senesinde koruma olarak yılan sembolü taşımalıyız. Ondan sonra ünlü takı firması Mer’s den enfes bir yılan kolye. O kadar havalı, o kadar şık ki kime çıkacak merak ediyorum. Dalyan gibi boylu, çok güzel bir kıza çıkıyor. Öyle seviniyor ki… Arkasından gelen hediye çok baba bir hediye. Temelinden Feng Shui esaslarına uygun yapılmış Türkiye’nin ilk hip oteli Workinn Hotel’den iki kişilik bir konaklama ve spa. Katılımcılar gerçekten çok şanslı. Son hediye ise Meltem’den full bir Çin astrolojisi analizi. Gelecek sene bu etkinliği kaçırmamanız için işte size birkaç neden daha. Sevgiyle kalın.

HNY-Monkey 2016