Şubat 2016 – 庚寅

Home » 1 Ay 2 Element » Şubat 2016 – 庚寅

kaplan-ana tema

4 Şubat’ta hem yeni seneye (Yang Ateş Maymun 丙申) hem de senenin ilk ayı olan Yang Metal -Kaplan 庚寅 ayına giriyoruz.

Çin Takvimine göre 2015’in son ayı olan Ocak, tüm senenin en zor dönemi idi. Çünkü seneyi ve ayı ifade eden elementler birbiriyle çatışan etkilere sahipti. Şubat ayı da benzer şekilde 2016 senesinin en zorlu ayı… Çünkü Şubat’ı temsil eden Kaplan 寅 yani ağaç elementi, 2016 Maymun 申 senesini temsil eden metal ile zıt/çatışan bir enerji oluşturuyor. Bu nedenle 2015-2016 geçişi biraz daha keskin ve zorlu bir dönemi işaret ediyor. Bu sert geçişin etkilerini, Ocak ayında, genel olarak sosyal ve siyasi ortamlarda, ekonomi ve sağlıkla ilgili konularda yaşadık. Piyasalardaki düşüşler ve dengesizlik, sayısız terörist saldırı; özellikle Paris’e ikinci kez canlı bomba girişimi, kar fırtınaları, iptal olan sayısız uçuş…Şubat da pek sakin geçecek gibi durmuyor! Sivrisinek sokması ile bulaşan ve biranda dünya gündemine oturan Zika virüsü, 2016’da merkezde olacağını söylediğimiz sağlık problemlerine karşı dikkatli olunması gerektiğinin sinyalini veriyor. Bu virüsün ilk olarak, 1947’de maymunlarda tespit edilmiş olduğunu, Maymun 申 senesine yeni girdiğimiz bu günlerde, ilginç bir not olarak belirtelim!!!

Biraz karamsar bir tablo oldu; kabul ediyorum :-) O zaman biraz da iyi haberlere geçelim…

Şubat ayı, Çin Takviminde Kaplan 寅 ayı olarak geçer demiştik. Kaplan 寅 ağaç elementidir ve baharın başlangıcını temsil eder. Baharla beraber doğadaki değişim, ağaç elementinin (enerjisinin) en güzel ifadesidir. Doğanın kendini yenilediği ve tekrar uyandığı bu dönem, canlılığı, gelişmeyi, dayanıklılığı, sürekliliği ve yenilenmeyi hatırlatır. Belki de zorlu Şubat ayını, doğadaki gibi bir yenilenme ve değişim fırsatı olarak değerlendirmek; bu ayın sert ve keskin etkilerinden kendimizi korumanın en iyi yolu olacaktır!

Hayatımıza değişim getiren en güzel aktivite seyahat!!! Eğer Fare 子, Ejderha 辰 ve Maymun 申 gününde ya da yılında doğduysanız, Kaplan 寅seyahat yıldızınız demektir. Dolayısıyla en basit anlamda daha hareketli ve aktif olduğunuz bir dönem sizi bekliyor olacak! Eğer bu günlerden ya da yıllardan birinde doğduysanız, şubat ayı boyunca yeni yerler görmek, daha fazla gezmek ya da en azından daha hareketli olmak için fazladan bir motivasyonunuz var!

子 Fare seneleri

1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

辰 Ejderha seneleri

1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000,2012

申 Maymun seneleri

1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

 

kaplan-nobleman

Yin Metal 辛 gününde ya da yılında doğanlar için Kaplan 寅, koruyucu melek olarak ifade edilen oldukça pozitif bir enerjiyi temsil ediyor. Bu enerji, bize destek olan, yardımcı insanlara işaret eder. Bazıları doğuştan bu altyapıya sahip olurken, bazıları içinse seneler, aylar hatta günler bu enerjiyi getirir. Koruyucu melek etkisinde olduğumuz dönemlerde etrafımızda yardımcı insanların olduğunu, işlerin daha rahat, sorunsuz gittiğini ya da problemlerin daha kolay çözüldüğünü görürüz. Bu pozitif enerji, adeta bir kalkan gibi bizi korur ve destekler. Yin metal 辛 günleri çok fazla olduğundan burada yazmak mümkün değil ancak sonu 1 ile biten seneler Yin metal 辛 seneleridir.

( 1931-1941-1951-1961-1971-1981-1991-2001-2011)

 

Şubat ayında dikkat edilecek ya da gündeme gelebilecek birkaç noktayı daha belirtmekte fayda var.

Kaplan 寅 ağaç elementi olmasına rağmen ateşin tohumlarını da taşır. İçinde bir ateş elementi saklıdır. Bu nedenle Şubat ayı, ateş elementinin doğduğu ay olarak da bilinir. Bu yönüyle Kaplan 寅 elementinin, geçmişte, özellikle atom ve nükleer enerji ile ilgili konuları gündeme getirdiğini ve patlamalara sebep olduğunu görürüz. Örneğin, Çernobil faciasının yaşandığı 1986, bir Kaplan 寅 senesiydi. Ağaç elementi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan metal elementinin etkili olduğu dönemlerde bu konuların özellikle gündeme geldiğini ve yaşanan patlamaların  çevre üzerinde ciddi tahribatlara yol açtığını söyleyebilirim. Bu sene Şubat ayı tam da böyle bir potansiyeli; çevre felaketlerini işaret ediyor. Çünkü Kaplan 寅 elementine eşlik eden diğer element Yang Metal 庚. Yang Metal 庚, sistemde silaha benzetilir. Ağır, güçlü ve yıkıcıdır. 2016 senesinin de Maymun yani metal senesi olduğunu hesaba katacak olursak, Şubat ayında ağaç elementini kesen metalin çok güçlü ve etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Karamsar tabloya bir kez daha ara verip, Şubat ayının diğer elementi olan Yang Metal 庚 ile ilgili birkaç not ekleyelim :)

Yang Metal 庚  liderlik, sadakat ve adaletin temsilcisidir. Özellikle Yang Metal 庚 gününde doğan erkekler, yapılı, güçlü-kuvvetli ve kahramvari bir görüntü sergilerler. Dolayısıyla gücün, adaletin ve dayanıklılığın simgesi gibidirler adeta. Arnold Schwarzenegger Yang Metal 庚 gününde doğmuş biri olarak oldukça iyi bir örnektir! Ayrıca metal elementine ait olan teknoloji sektöründe de başarılı birçok ismin Yang Metal 庚 gününde doğduğunu görürüz. Jerry Yang (Yahoo) ve Jeff Bezos (Amazon) örnek olarak yazabileceğimiz isimler…

pig symbolAğaç ve metal birbiriyle zıt iki enerjiyi ifade eder demiştik. Metal elementinin temsilcisi Maymun 申, Kaplan 寅 ile karşılaştığında bu tip çatışan bir enerji oluşturur. Her iki element de seyahat yıldızı taşıdıkları için aralarındaki zıtlık çeşitli kazalara yol açabilir. 2016 öngörülerinde bu konuya vurgu yapmış ve özellikle trafik kazalarına karşı daha dikkatli olmak, trafikte daha dikkatli davranmak konusunda uyarmıştık. Eğer bireysel olarak doğum elementleriniz arasında Kaplan ve Maymun varsa 2016 senesinde üzerinizde bir yılan sembolünü, kolye, bilezik ya da anahtarlık olarak taşımanızı tavsiye ederim. Eğer elementleriniz arasında Maymun varsa, Şubat ayında yılanın yanına bir de domuz sembolü eklemek iyi bir fikir olacaktır :-))

Kaplan 寅 ve Maymuna 申, Yılan 巳 ile temsil edilen element de eklenirse, güçlü bir ateş enerjisi oluşur. Gerçek anlamda patlamalara sebep olabilecek bir etkiye sahip olan ‘ateş cezası’ duygusal patlamalara, agresif tavırlara, aşırı duygusal tepkilere, davranış problemlerine, kavga ve tartışmalara da yol açabilen; dolayısıyla kişisel boyutta da etkilerini hissettiren bir enerjidir. Maymun senesinin Kaplan ayında, Yılan gün ve saatlerinde zaman zaman biraraya gelecek olan bu etki, ateş ile ilgili sorunların yaşanabileceğini gösteriyor.

Şubat ayında Feng Shui etkileri de ilginç bir tablo oluşturuyor. Seneyi temsil eden enerjilerle Şubat ayını temsil eden enerjiler tamamen aynı. Yani; 2016’da iyi olan yönler Şubat’ta çok çok iyiyken, 2016’da negatif etkilere açık yönler Şubat’ta daha da hassas ve sıkıntılı!!!

Ev ve işyerlerinizde yıllık etkilere göre düzenleme yapmadan önce yaşadığınız mekanların temel Feng Shui analizini yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü yıllık etkiler esasen, mekandaki mevcut/temel enerjileri güçlendiren ya da zayıflatan etkileri ifade eder. Dolayısıyla senelik olarak iyi bir enerji, mekandaki olumsuz bir enerjinin üzerine geliyorsa; onu tetikleme potansiyeli taşır. Sonuç olarak, Feng Shui ancak doğru uygulanırsa hayatınız üzerinde olumlu değişimler yaratacak bir sistemdir!!!

Şubat ayında Güneybatı ve Doğu en pozitif iki yön olarak öne çıkıyor. Merkezde hastalık enerjisi Şubat ayında özellikle etkili!!! Bakalım Zika virüsünün akıbeti ve gelişimi ne olacak. Kuzeydoğu ve Kuzey, sırasıyla 5 ve 7 ile temsil edilen ve oldukça negatif etkiler taşıyan iki yön…

Artısıyla eksisiyle yeni bir yıl, yepyeni bir dönem başlıyor. Çin Takvimindeki döngüye göre, bu seneyi temsil eden elementler ancak 60 yıl sonra biraraya gelecek!!! O yüzden siz siz olun, senenin fırsatlarını kaçırmayın :-)) Yeni sene bizlere ne getirirse getirsin, hepimiz için alınacak bir ders vardır!!!

5 Mart’a kadar Şubat ayının etkilerinin geçerli olduğunu unutmayın!