Temmuz 2016 – 乙未

Home » 1 Ay 2 Element » Temmuz 2016 – 乙未
sunset

Akyaka/azmak Fotoğraf : Meltem Özertem

KANADI KIRIK BİR AKŞAM

Gün bitti lambayı hazırla;
Işık kalmadı girecek odamıza
Çek perdeleri sevdiceğim;
Kanadı kırık bir akşam
Zonkluyor durmadan dışarda.

Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla

Yarın farklıdır bugünden,
Adı değişir hiç olmazsa,
Kara bir suyu
Geçiyoruz şimdilerde
Basarak yosunlu taşlara.

Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla

Metin Altıok

 

Bazen bir şiir, birçok duyguya tercüman olur. Metin Altıok’a ait bu şiir de  son günlerdeki ruh halimizin ve bu yazıyı yazmak üzere oturduğumda aklımdan ve kalbimden geçen duyguların tercümanı oldu. Galiba bu yazı her aykinden biraz daha farklı olacak :)

Coşkuyu, iyimserliği, Güneş’i temsil eden ateş elementi artık oldukça zayıfladı. Son zamanlarda yazdığım yazılarda bu konuya dikkat çekmeye çalışmıştım ve ateş elementi varken keyfini çıkarın; çünkü yakında yokluğunu hissetmeye başlayacağız demiştim. Şairin güzel ifadesiyle kara bir suyu geçiyoruz şimdilerde; bugünden yarına umut saklayarak…

Temmuz ayıyla beraber senenin ilk yarısını geride bırakıyoruz. 21 Haziran yaz dönencesiyle beraber, aktiviteyi, hareketi ve canlılığı anlatan yang enerjiden, tam tersi, içe dönmeyi, kapanmayı ve daralmayı temsil eden yin enerjiye geçiyoruz.

ying-yangGenel olarak senenin ikinci yarısı hep enerjinin yin halini temsil eder. 21 Haziran, en uzun gün ve yaz dönencesidir; yani senenin en yang günü…Yin-yang sembolünden örnek verecek olursak, beyazın (yang) içindeki siyah noktacık işte bu yaz dönencesini, enerjinin en yang halini ifade ederken aynı zamanda da yin enerjinin başlangıcını, beyaz tarafın siyaha doğru değişmeye başlamasını anlatır.

Yang enerji, pozitif, aydınlık ve açık olandır. Yin ise negatif, karanlık ve kapalı bir enerjiyi ifade eder. Dolayısıyla senenin ikinci yarısı, yin enerjinin daha baskın olması nedeniyle, daha olumsuz ve tuhaf olayların yaşanmasına, genel ruh halinin daha karamsar olmasına sebep olur.

2016 senesinin elementleri arasında olmasına rağmen zayıf olan ateş, yaz dönencesiyle birlikte etkisini iyice kaybediyor. Bu sene yang ateş-metal (maymun) senesi… Sistemde bu iki element “setting sun-batan güneş” olarak tanımlanır.  Çünkü Yang Ateş Güneş’i, Metal (Maymun) elementi ise Batı yönünü anlatır. Tüm dünyada yaşanan olaylar, gelişmeler; örneğin Batı’nın en önemli simgesi Avrupa Birliği’nin karşı karşıya kaldığı süreç, Işıd terörünün yarattığı tehdit vs.., Güneş’in Batı’da iyice kırmızıya çaldığının, batmak üzere olduğunun adeta habercileri…

Önümüzdeki 5-6 senelik süreçte de ateş elementinin malesef zayıfladığı bir dönemi yaşıyor olacağız.

Bu yazı, her ne kadar Temmuz ayı yazısı olsa da gelişmeler, yaşanan olaylar, sadece bu aya değil, biraz daha geniş bir perspektiften biraz daha uzun vadeye bakmayı gerektiriyor. Amacım içinizi karartmak değil :) zaten ortam bunu fazlasıyla yapıyor. Birçoğumuzun siyasi, sosyal, ahlaki, vs… pek çok açıdan uzun uzun tartıştığımız son dönem meselelerine bir de metafizik penceresinden bakmak, anlamak ve açıklamaya çalışmak…Sizlere bir de bu açıdan bir öngörü sunabilmek…

Tam bu noktada Metin Altıok’un anısına saygıyla, tekrar dizelerinden yardım alıyorum ve hatırlatıyorum :)  “kara bir suyu geçiyoruz şimdilerde; sen bugünden  yarına birazcık umut sakla…” 

Gelelim her ayın klasiklerine :)

nobleman goat

Yang Ağaç 甲, Yang Metal 庚 ve Yang Toprak 戊 senesinde ya da gününde doğanlar için Temmuz ayını temsil eden Keçi 未 “koruyucu melek” diye tanımlayabileceğimiz oldukça pozitif bir enerjiyi ifade ediyor. Doğum yılı 0, 4 ve 8’le biten kişiler, bu ay bu olumlu enerjinin etkisini mutlaka hissedecektir. İhtiyaç duydukları anlarda yanlarında yardımcı insanlar bulacakları, sorunların daha kolay çözüldüğü bir ay olacaktır.

Blackcat-Horse pendant

 

Köpek 戌 ve Öküz 丑 ile ifade edilen yıllardan ya da aylardan birinde doğduysanız temmuz ayında biraz daha temkinli olmak, fazla risk almamak ve ay boyunca bir At sembolü taşımak da iyi bir fikir olacaktır!

Aşağıdaki linkten doğum yılınızı ve ayınızı bulabilirsiniz.

Doğum Ay ve Yılları

Feng Shui etkilerinde üç yön olumlu anlamda öne çıkıyor! Eğer evinizin temel Feng Shui analizini yaptırdıysanız ve Güney, Güneybatı ve Doğu yönlerinde olumlu enerjiler olduğunu biliyorsanız, ayın enerjilerinden fayda sağlamayı ve bu yönlerdeki odalarda vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Güney yönünde akademik başarıyı ve şansı destekleyen enerji, sınavlara çalışanlara, kitap yazmak isteyenlere ya da akademik çalışmalar yapanlara destek olacaktır. Evinizin Güneybatı ve Doğu yönlerinde ise, mevcut Feng Shui enerjileri pozitif ise Temmuz ayında bu iki yöne denk gelen enerjiler size bereketi ve neşeyi taşıyacak, güzel haberler almanıza vesile olacaktır.

7 Ağustos’ta Maymun(metal) ayına gireceğiz. O zamana kadar Temmuz yani Keçi ayının etkileri geçerli; unutmayın!