Odalar, Çocuklar ve Feng Shui

Home » Bir Doz Feng Shui » Odalar, Çocuklar ve Feng Shui

KidsÇocuklarımız mutlu, huzurlu olsun, iyi uyusun, güzel çalışsın, hasta olmasın diye diye elimizden geleni ardımıza koymayız :) Peki bu kadar çok şey isteyip, bu yolda birçok şeye dikkat ederken bir noktayı gözden kaçırıyor olabilir miyiz?

Çocuklarımızın yaklaşık 9-10 saat uyuduklarını, okul sonrası da ortalama 2-3 saat oyun oynayıp, ders çalıştıklarını düşünecek olursak, 24 saatin nerdeyse yarısını odalarında geçirdiklerini farkederiz. Bu kadar çok vakit geçirdikleri odalarında acaba nasıl bir enerji var? Yatakları doğru yerde mi? Peki ya çalışma masaları? İki kardeş tek odayı paylaşıyorsa? Ayrı bir oyun odası yok. Uyku, oyun, ders hepsi aynı odada oluyorsa? Sorular, sorular… İşte bu sorulara cevap veren ve bize yol gösteren kadim bir bilgi var : Feng Shui

ellerDoğmak üzere olan oğlumun odasını hazırlarken Feng Shui’den haberdar oldum. Basit bir merakla başlayan kişisel ilgim, öğrendikçe vazgeçilmez bir tutku haline geldi. Zamanla Feng Shui alanında edindiğim tecrübe ve bizzat yaşadığım değişim, daha fazlasını keşfetme ve bildiklerimi herkesle paylaşma arzusu ile birleşti. Hem bir Feng Shui danışmanı hem de anne olarak, aslında çok daha önce yazmak istediğim bu yazının, anneler günü yaklaşırken, daha mutlu ve huzurlu hayatlar için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan tüm ebeveynlere ulaşması dileğiyle…

Feng Shui’nin kelime anlamı rüzgar ve su demektir; yani doğanın iki büyük gücü. Kökleri çok eskiye dayanan klasik Feng Shui, çeşitli formüller ve hesaplamalar yardımıyla, mekanları bulundukları çevreden/doğadan incelemeye başlar. Odak noktası, öncelikli olarak çevrede varolan enerjinin kalitesi, bu enerjinin mekandaki akışı ve o mekanda yaşayan ya da çalışan insanlar üzerindeki etkisidir.

photo 4Doğada var olan enerji, hayatın her alanında olduğu gibi yaşadığımız mekanlarda da bizi etkilemeye devam eder. Bu nedenle, yaşadığımız yerler sadece uyuduğumuz, çalıştığımız, vakit geçirdiğimiz mekanlar olmaktan çıkar; sağlığımızı, huzurumuzu, mutluluğumuzu, bereketimizi, kısacası tüm istek ve niyetlerimizi etkileyen yaşam alanları haline gelir. Klasik Feng Shui, mekanlarda var olan enerjiden en iyi şekilde faydalanmak amacıyla, binlerce yıllık gözleme ve deneyime dayanan, çeşitli hesaplamalar ve formüller kullanarak, yaşadığımız mekanları farklı bir bakış açısıyla değerlendiren kadim bir bilgidir.

Bir mekanın Feng Shui analizini yaptığımızda, o mekanın enerji haritasını oluşturmuş oluyoruz. Buna göre iyi yerleri ve negatif alanları tespit ediyoruz. Amacımız, en basit şekliyle, iyi olanları daha çok kullanmayı sağlamak ve etkin hale getirmek, negatif alanlara da çözümler üretmek, etkilerini azaltmak… Enerji dağılımını tespit ettikten sonra, mekandaki şekil/form kurallarını (yatak pozisyonu, çalışma masasının yeri, aynaların yeri, kolon-kirişler,vs…) kontrol etmeyi ve gerekirse düzenlemeyi de ihmal etmiyoruz.

Detaylara geçmeden belirtmek isterim ki, Klasik Feng Shui’de enerji haritasını çıkarmak ve yorumlamak önceliklidir. Bu haritada, enerjinin pasif/yin olanları dağ yıldızı, aktif/hareketli olanları ise su yıldızı olarak geçer. Su yıldızları maddi konuları, bereketi temsil ederken, dağ yıldızları huzur, mutluluk, sağlık ve uyum gibi maddi konular dışında kalan tüm alanları ifade eder.2016 energy map-SON.001

Bir mekanda, olumlu su ve dağ yıldızlarının kullanılabilir yerlerde olmasını arzu ederiz. Böylece o mekanda, dengeden ve uyumdan söz edebiliriz. Ancak evlerde öncelik biraz daha dağ yıldızlarındayken, işyerlerinde su yıldızlarına bir adım önde dikkat etmeye çalışırız. İyi bir dağ yıldızında uyumak, sağlık, huzur, uyum ve mutluluk açısından bizi destekleyen en önemli unsurdur. Bu detayda bir analiz için, bir danışmana başvurmak en kolay ve doğru yol olacaktır; çünkü işin bu kısmı oldukça detaylı ve uzun bir eğitim gerektirmektedir!

Ancak yatak odalarında, özellikle de çocuklarımızın odalarında enerji haritası çıkarmamış olsak bile, yine de dikkat edebileceğimiz birtakım form/şekil şartlarına bakabiliriz.

Aslında hepimiz bilerek ya da bilmeden, yaşadığımız mekanlarda; özellikle de yatak odalarımızda birtakım düzenlemeler yapmaya çalışırız. Bu yazı umarım ve belki, önemli birkaç noktayı kendi mekanlarınızda kontrol edip, düzenlemenize yardımcı olur.

 

bedroom1-İyi bir uyku, ertesi günün enerjisini belirler! Yeni güne en iyi hazırlık iyi bir uykudur ve uyku en savunmasız olduğumuz zamandır. Bu nedenle yatak odalarımız (hem bizlerin hem de çocuklarımızın) evin en korunaklı, hareketten yani girişten ve salonlardan en uzak yerinde olmalıdır. Yeni bir yere taşınırken özellikle daire planında bu hususa dikkat etmeyi ihmal etmeyin! Klasik Feng Shui’de en çok tercih ettiğimiz dikdörtgen planlardır.

2- Yatağınız mutlaka bir duvara dayanmalıdır. Bu güven ve huzur içinde uyumanıza destek olacaktır. Bazen bebek yataklarının ortada olduğuna rastlıyorum. Bebek, çocuk ya da yetişkin farketmez yatak başı mutlaka bir duvara yaslanmalıdır!

 

 

perde-kapı

3-Yatağınız kesinlikle kapı ile karşı karşıya olmamalı. Yattığınız zaman ayak ucunuz kapı ile aynı hizada ise mutlaka yatağınızın yerini değiştirmelisiniz. Eğer değiştiremiyorsanız, kapınıza uyurken örteceğiniz bir perde, örtü gibi dekoratif bir çözüm kullanabilir, ya da ayak ucunuza, kapıdan gelen enerjiden sizi koruyacak bir mobilya koyabilirsiniz. Kapılar enerjilerin içeri girip çıktığı aktif alanlar olduğu için, bu hareketli enerjiye, uyurken bu şekilde direk maruz kalmak, özellikle sağlık üzerinde ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir.

 

4-Son dönem evlerde yatak odalarında genelde banyo/tuvalet de oluyor.Yatağınızı dayadığınız duvar banyo duvarına denk gelmemeli. Banyo dışında odanızda balkon da varsa gece yatarken tüm kapıları kapalı tutmak uyku kalitenizi etkileyecek önlemler olacaktır.

 

ayna5-Ve en çok sorulan soru, meşhur AYNA meselesi :) Evet doğru!!! Yatak odalarında ayna çok da tercih ettiğimiz bir unsur değildir. Ancak burada önemli nokta aynanın direk yatağınızı gösteriyor olmasıdır. Yatak odalarımızda daha önce de yazdığım gibi yin yani pasif enerjiler olmalı. Aynalar ise enerjiyi aktive eden unsurlardır. Uykuda savunmasız halde iken tüm gece, bu denli aktif bir unsura maruz kalmak en hafifinden uyku kalitemizi bozacak, dolayısıyla fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde negatif etkiler yaratacaktır. Yattığınızda kendinizi görmeyeceğiniz şekilde konumlanmış, küçük aynalar bu anlamda çok da sorun yaratmazken, zaman zaman rastladığım tüm dolap kapaklarının ayna olduğu, ya da tüm duvarın ayna ile kaplandığı yatak odaları için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

 

 

kiriş6- Yatak odanızda kiriş varsa altında uyumamaya özen gösterin. Kiriş yatağınızı enlemesine kesiyorsa sağlık, boylamasına kesiyorsa ilişki sorunları yaratabilir. Benzer şekilde yatak başınızın üstüne büyük dolaplar, ağır raflar, vs asmayın. Hepsi üzerinizde baskı yaratacak unsurlardır.

 

7-Yatak odalarında olmasa daha iyi olur bilgisayar ve televizyonları, en azından uyurken, başınızdan en uzak yerde tutun!

 

storage bed8- Yerden tasarruf etmek için çoğumuz bazalı yatak kullanıyoruz. İdeali yatağın altının boş olmasıdır ama; eğer yatağınızın altına, kullandığınız çarşaf, havlu, yastık gibi eşyalarınızı koyuyorsanız çok da sorun değil! Ancak bu bazalar, atmak isteyip de atamadığınız, ya lazım olursa diyerek bir türlü veremediğiniz, hiç bir zaman lazım olmayan bir sürü eşyayı biriktirme alanı ise, o zaman bu bazaları boşaltmak için işte size bir bahane :) Feng Shui’ye uymuyormuş deyin, hepsiyle vedalaşın!!!

 

Bu genel prensipler hem sizin hem çocuğunuzun odasında dikkat edebileceğiniz unsurlar. Çocuk odaları için birkaç detay daha ekleyelim…

 

 

  • uyuyan çocuklarÇocuklar/gençler, odalarında hem uyur, hem oynar hem çalışır. Her ne kadar çocuk ya da genç odaları hareketli alanlarmış görünse de, aslında uykuda geçen zaman en uzun zamandır. Bu nedenle bir evin enerji haritasını çıkardığımızda çocuk/gençlerin odalarında da iyi dağ yıldızlarını yani olumlu yin/pasif enerjileri bulmak isteriz.

 

 

  • oda1Çocuk/genç odalarında, gerek kendi istekleri gerekse bizim tercihimiz canlı ve renkli bir dekorasyon olabilir. Bu gayet doğal bir istek :) Ancak durumu çok da abartmamakta ve yatak odasının yin karakterini çok da bozmamakta fayda var. Çocuk odalarında çok sık rastladığım, odayı bir akvaryuma, amazon ormanlarına ya da uzayın derinliklerine çeviren duvar kağıtları çocuğunuzun uykusunu etkileyen bir unsur olabilir. Eğer ayrı bir oyun odanız varsa bu tercihi oyun odasında kullanmanızı tavsiye edeceğim :) Eğer böyle bir şansınız yoksa neşeli ama daha klasik renkler ve duvar kağıtları en doğru  seçim olacaktır!
  • Aynı mantıkla, çocuklarınızı uyumadan odalarını toplamak konusunda ikna etmek iyi bir fikir olacaktır!

 

  • yer yatağı yer yatağı 2Yer sorunu yaşıyorsak ve kardeşler aynı odayı paylaşıyorsa ranza çokça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak, tahmin edeceğiniz üzere Feng Shui açısından durum tam tersidir. Yukarıda bahsettiğimiz kiriş meselesinde olduğu gibi, altta yatan baskı hissederken, üstte yatan da güvensizlik ve tedirginlik yaşayacaktır. Peki ne yapabiliriz? İki ayrı yatak her zaman için en iyisidir. Sabah kalktıklarında toplayıp, akşam yatarken açabilecekleri mobil bir sistem ya da Japonların kullandığı tipte yer yatakları hem doğal hem de çocukların hoşuna gidecek bir çözüm olabilir! :)

 

  • masaGelelim çalışma masalarının yerine!!! Çalışma masaları kapıyı görecek şekilde yerleştirilmelidir. Çocuklar oturduğunda sırtlarını bir duvara yaslayabilirse çok iyi olur. Aynı yatak konumunda olduğu gibi, kapının tam karşısına çalışma masası denk gelmemelidir. Kapının karşısında ya da kapıya arkası dönük çalışan çocuklar yeterince konsantre olamazlar. Eğer mecburen kapıya arkası dönük oturmak zorunda kalıyorsa, kapıyı görebileceği bir şekilde ufak bir aynayı masasına koyabilirsiniz.
  • Çocukların çalışma masalarının düzenli, toplu ve sade olması da onların daha kolay odaklanmasına katkı sağlayacaktır. Aynı oda içinde bile olsa çalıştıkları masa ile oynadıkları ya da eğlendikleri alanın farklı olması en ideal çözümdür.

 

  • salt lampTuz lambaları çocuk odaları için çok güzel bir aydınlatma ve koruma sağlar. Tuz lambaları bilgisayar ve TV’nin yaydığı negatif etkiyi çekeceği gibi, odada çok tatlı, tam istediğimiz gibi yin bir aydınlatma da sağlayacaktır!

 

 

 

Detaylı bir analizde tek tek o evde yaşayan herkes için farklı etkileri ve ihtiyaçları gözeterek yorum yapar, önerilerde bulunuruz. Enerji haritasına, evde yaşayan herkesin doğum tarihini alıp, bu tarihe dayanan çalışmayı da ekleyerek bakarız. Örneğin sınavlara hazırlanan bir çocuğunuz varsa kendi odasında veya evde çalışabileceği en iyi alanı tespit eder, onun kişisel çabasına bu şekilde biz de katkı sağlamış oluruz. Uyku sorunları, sağlık ve ilişki problemleri yaşıyorsanız, maddi konular hep bir soru işareti ise, kariyerinizde bir karar aşamasındaysanız, ya da sadece meraklı biriyseniz, daha mutlu ve huzurlu bir yaşamsa arzunuz ya da herşeyi yapıyorum yine de önümde hep bir engel var diyorsanız aradığınız cevaplar Feng Shui’de olabilir.

FU

Tabi ki Feng Shui tek başına mucizevi bir yöntem değildir. Feng Shui ile yaptığımız uygulamalar ancak kendi çabalarımızla birleştiğinde anlam kazanır ve sonuç verir.

Çinliler bir insanın hayatını etkileyen 3 temel faktör olduğuna inanırlar. Bunlar, doğum anımızda edindiğimiz Gökyüzü şansı, kararlarımız, seçimlerimiz ve çabamızla yarattığımız İnsan/Kişi şansı ve yaşadığımız mekanlarda maruz kaldığımız etkileri ifade eden Yeryüzü Şansı olarak geçer. Feng Shui, yeryüzü şansı altında yer alır.

Gördüğünüz gibi Feng Shui hayatımızın üçte birini etkiliyor. Ancak yaşadığımız mekanları düzenlemek, bunu kendi yaratacağımız şansla yani seçimlerimizle desteklemek bizleri ulaşmak istediğimiz hedeflere, arzu ettiğimiz mutlu ve uyumlu hayata bir adım daha yaklaştıracaktır. Kaderimizi yani gökyüzü şansımızı değiştirmek mümkün olmasa da, sahip olduğumuz potansiyeli anlama ve iyileştirme imkanına da sahibiz…

Temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra hepimizin ortak arayışı mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek… Bu ortak arayışta, Feng Shui gibi kadim öğretiler bize, son derece sade, basit fakat bir o kadar da derin bir öngörü sunar. Hayatta gösterdiğimiz gayret ve sarfettiğimiz çabaların daha anlamlı ve faydalı hale gelmesine destek olur.

Eskiden hava durumunu sunan bir sunucu “havalar nasıl olursa olsun sizin havanız iyi olsun” derdi. Ben de sizi gülümseterek bitirmek isterim. O zaman “Etraftaki enerji ne olursa olsun sizin enerjiniz iyi olsun” :)

Yaşadığınız hayatlarda ve mekanlarda mutlu olmanız dileğiyle…

happy